Mistrovství světa se v tomto formátu konalo poprvé loni, v programu byly trial (20 a 26 palců), cross-country eliminator a BMX Freestyle.
Trialové MS bylo do roku 1999 samostatné, v letech 2000 až 2016 bylo součástí MS horských kol, a od loňského roku spadá pod MS Urban Cycling. Významná byla změna v bodování, poprvé se během loňského MS nejelo na trestné body, ale naopak v tzv. Open-free systému, jezdci v něm získávali plusové body za úspěšná zdolání překážek. Během loňského šampionátu se čeští reprezentanti nedostali na nejvyšší příčky, Václav Kolář byl osmý v kategorii 20palcových kol. Mistry světa se stali Španěl Abel Mustieles (20″) a Jack Carthy (26″) z Velké Británie. Mezi ženami byla nejúspěšnější Němka Nina Reichenbachová.
Cross-country eliminator (XCE) je docela nová disciplína, která se stala součástí světového poháru až v roce 2012, jeden z prvních závodů se tehdy konal v Novém Městě na Moravě. Formát je jednoduchý, čtyři závodníci, dva nejlepší postupují. Loni byl v Čcheng-tu nejrychlejší Francouz Titouan Perrin-Ganier, na dalších místech skončili Němec Simon Gegenheimer a další Francouz Lorenzo Serres. Český zástupce Dominik Prudek skončil desátý. Závod žen ovládla Kathrin Stirnemannová ze Švýcarska.
Zprávy
Světový tenis a cyklistika na Eurosportu
13/05/2021 AT 07:25
BMX freestyle je novým olympijským sportem, představí se poprvé na OH 2020 v Tokiu. V Čcheng-tu dominovali před rokem Australan Logan Martin a Hannah Robertsová z USA.
Na letošním MS nebudou chybět čeští a slovenští reprezentanti. V trialu bude ČR reprezentovat čtveřice Alžběta Pečínková (elite ženy), Vašek Kolář (elite muži 20″), Tomáš Eibl (elite muži 26″) a Marek Pochtiol (junioři 20″). Na závody v BMX freestyle odletěli do Číny Jan Hanzlík, Erik Figar, Jakub Benda a Julie Vítková. V Cross-country eliminatoru se představí pouze Dominik Prudek. Slovensko budou reprezentovat trialisté Samuel Hlavatý (v kategorii elite 20″ obsadil nedávno na SP v Berlíně 3. místo), Ján Kočiš a Erika Hlavatá, v BMX freestyle Michal Kovačovič.
UCI Urban Cycling World Championships startuje již 5. listopadu, Eurosport vysílá sestřih všeho nejlepšího v neděli 11. listopadu od 12:30 na programu E2.
Zprávy
Zrušeno či odloženo bylo již 17 závodů World Tour
18/03/2020 AT 18:40
Zprávy
Eurosport prodlužuje předplatné Eurosport Playeru
16/03/2020 AT 19:22