Jednotlivé týmy tvoří vždy tenista + tenistka. V utkáních se hraje zápas mužů a zápas žen, poté smíšená čtyřhra. Turnaj tradičně nabízí účast mnoha tenisových hvězd, letos se v Austrálii opět představí světová dvojka Roger Federer, navíc další tři hráči nejlepší desítky žebříčku ATP. Česká reprezentace se tentokrát v Perthu neobjeví, před rokem skončila dvojice Adam Pavlásek – Lucie Hradecká (původně měla startovat Petra Kvitová) ve skupině na třetím místě po porážkách od USA i Španělska a výhře nad domácí Austrálií. Z triumfu se nakonec loni po finálové výhře nad USA 2:1 radovala Francie ve složení Richard Gasquet – Kristina Mladenovicová.
Roger Federer jde ve stopách své letošní přípravy na Australian Open, kde vyhrál už 19. grandslam a to po strhující bitvě s Rafaelem Nadalem. Není divu, že se na Hopmanův pohár vrací, svou loňskou účast si strašně pochvaloval, vždyť už na jeho první trénink přišlo neuvěřitelných 6000 diváků a jeho duel se Zverevem v rámci zápasu Švýcarsko vs Německo navštívilo v turnaji rekordních 13 785 diváků. Po vítězství nad Velkou Británií a Německem ale švýcarský pár prohrál boj o finále s Francií, Roger Federer se tak loni z triumfu na Hopmanově poháru neradoval.
Od roku 2013 se hraje v moderní multifunkční hale se zasouvatelnou střechou jménem Perth Arena. Turnaje se zúčastní osm reprezentačních týmů rozdělených do skupin A a B, vítězové skupin se utkají ve finále. Mezi zvláštnosti tenisových pravidel patří formát Fast4, v zápasech smíšených čtyřher se tak uplatňují zkrácené sety a v jednotlivých hrách se nehraje na výhody (poprvé se podle tohoto pravidla hrálo loni).
Tenis
Vienna Open
YESTERDAY AT 17:05
Předběžná startovní listina a rozdělení do skupin:
Skupina A
Austrálie – Darja Gavrilovová, Thanasi Kokkinakis
Belgie – Elise Mertensová, David Goffin
Německo – Angelique Kerberová, Alexander Zverev
Kanada – Eugenie Bouchardová, Vasek Pospisil
Skupina B
Švýcarsko – Belinda Bencicová, Roger Federer
Rusko – Anastasija Pavljučenkovová, Karen Chačanov
USA – Coco Vandewegheová, Jack Sock
Japonsko – Naomi Ósaková, Juiči Sugita
Pohár byl pojmenován po slavném australském tenistovi Harrym Hopmanovi (1906–1985), který ve 30. letech minulého století čtyřikrát vyhrál se svou první manželkou Nell Hallovou smíšenou čtyřhru na Australian Open a byl v letech 1939 až 1967 nehrajícím kapitánem úspěšného australského daviscupového týmu, pod jeho vedením Austrálie v Davisově poháru 16x triumfovala. První ročník se konal v roce 1989 a vyhrálo ho tehdejší Československo v sestavě Helena Suková – Miloslav Mečíř, kteří tehdy ve finále porazili dvojici Hana Mandlíková – Pat Cash. Česká republika vyhrála ještě v letech 1994 (Jana Novotná a Petr Korda) a 2012 (Petra Kvitová a Tomáš Berdych). Dokonce tři vítězství má na kontě Slovensko (1998, 2005 a 2009).
Eurosport bude v lednu vysílat i turnaje ATP v Brisbane, Dauhá a Sydney, poté kvalifikaci Australian Open. První grandslam sezony startuje na Eurosportu 15. ledna. I v roce 2018 bude Eurosport v ČR vysílat grandslamy Australian Open, French Open a US Open.
Tenis
Indian Wells: Předposlední letošní turnaj Masters 1000
06/10/2021 AT 08:37
Tenis
Laver Cup – tři dny světového tenisu
22/09/2021 AT 11:18