Eurosport

Stream Team Eurosportu: Hostem Aleše Valenty bude tenista Jiří Novák

Stream Team Eurosportu: Hostem Aleše Valenty bude tenista Jiří Novák

The 07/01/2019 at 16:54Updated The 07/01/2019 at 17:00

V pátek 11. ledna ve 21:00 bude česká redakce Eurosportu na svém facebookovém profilu www.facebook.com/EurosportCZ vysílat živý přenos Stream Teamu Eurosportu. Před startem Australian Open bude hostem pořadu kdysi 5. hráč žebříčku ATP Jiří Novák.

První přenosy Stream Teamu nabídl divákům Eurosport před a v průběhu loňských olympijských her, další dva díly jsme vysílali během US Open. Diváci se mohli v průběhu živého facebookového přenosu zeptat sportovců úplně na všechno: od pocitů z účasti na vrcholné akci, přes muka přípravy až po tajné tipy na dobrý výsledek. Na FB Eurosportu zároveň probíhala živá diskuse, diváci během přenosu psali své dotazy na sportovce, což mohou i tentokrát. A moderátor? Ten, který se nebojí riskovat – olympijský vítěz Aleš Valenta! První na světě skočil trojné salto s pětinásobným vrutem a od prosince 2017 je tváří Stream Teamu Eurosportu.

Hosty Aleše Valenty a Stream Teamu byli v zimě úspěšní čeští reprezentanti, mj. Lukáš Bauer, Kateřina Neumannová a Tomáš Verner. V pátek 11. ledna ve 21 hodin bude jeho dalším známým hostem bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák. Před vysíláním jsme ho požádali o pár vzpomínek.

Před námi je Australian Open, Vy jste byl v roce 2002 až v semifinále. A finále nebylo daleko, prohrál jste až v pěti setech. Jak na ten turnaj vzpomínáte?

„Na tehdejší turnaj vzpomínám samozřejmě jen v dobrém, vždyť to byl můj životní výsledek ve dvouhře na grandslamech. Prohrál jsem v pátém setu, jak říkáte, finále bylo blízko, ale na druhou stranu i daleko, protože v tenisu dokud nedáte závěrečný míč, tak není hotovo. Australian Open byl můj nejoblíbenější grandslam, hraje se v nádherném prostředí, mají vynikající zázemí, spoustu tréninkových i zápasových kurtů, navíc se hraje v centru města, do hotelu jsem to míval deset minut, netrávil jsem čas v zácpách. A vyhrávalo i počasí, po listopadu a prosinci doma v zimě, najednou kontrast a slunce.“

Co považujete za Vaše největší vítězství? Co například vítězství nad Federerem ve finále ve Gstaadu 2003, ten rok vyhrál Federer Wimbledon.

„Duel, který zmiňujete, byl určitě jedním z mých velkých vítězství, na které rád vzpomínám. Vždy, když vyhrajete turnaj, je to krásné, navíc jsem Federera porazil krátce poté, co vyhrál Wimbledon a na jeho domácí půdě před jeho fanoušky. Ovšem nerad bych dával toto vítězství před ta další, nechci vybírat jedno nej, které ční nad ostatními. Takže těžko odpovídat. Vzpomněl bych tedy ještě na další vítězství, porazil jsem v Davisově poháru Samprase, tehdy světovou jedničku, na Masters Agassiho, také Beckera. Každý takový úspěch nejen zahřeje, ale zároveň motivuje do dalších zápasů.“

Jiří Novák (43) vyhrál ve své kariéře 7 turnajů okruhu ATP, v roce 2003 porazil ve finále ve Gstaadu čerstvého wimbledonského vítěze Rogera Federera. Dalších 18 turnajů vyhrál ve čtyřhře, mj. i s Radkem Štěpánkem, nejčastěji s Davidem Riklem. V Davisově poháru hrál v letech 1996 až 2006, ve dvouhře má bilanci 17:5, ve čtyřhře 10:2. Nejvýše byl na světovém žebříčku ATP na 5. místě, na grandslamových turnajích si nejlépe vedl na Australian Open v roce 2002, v semifinále prohrál pětisetovou bitvu s pozdějším vítězem Thomasem Johanssonem.