Během prvního týdne je potřeba nasadit na tenis kolem osmi komentátorů každý den. Je to rébus, který je řešíme třikrát do roka, zhruba měsíc dopředu. Tenisová Paříž je u nás oproti ostatním grandslamům ve výhodě: hraje se přes den. Odpadají tedy vražedné frekvence typu Australian Open od 4:00 do 7:00. Když je vše poskládáno, zbývá se modlit k bohům počasí a zdraví. Jak nechtěná indispozice některého z komentátorů, tak i propršený den, dokáží s původní představou pořádně zamávat. Nejsme sice z cukru, ale stačí několik přeháněk a člověk už narychlo mění plány na další dny. Ano, redakce Eurosportu je v referendu jednoznačně pro střechu nad centrem!
I letos nás jistě čeká nějaké překvapení ve světě internetu. Ať už v grafické podobě stránek turnaje, nebo ve změně tabulky livescoringu. Téměř každý rok a téměř každý grandslam se něco změní. Pro komentátory většinou k horšímu. Kde jsou ty časy, kdy se na jednu obrazovku oficiálního livescoringu přehledně vešly výsledky všech hraných zápasů… Vrátí se někdy doba přepisovaných interview s hráči? V současnosti všemu dominuje video, takže namísto rychlé přípravy zajímavostí z rozhovoru, kde se daly zbytečné dvě třetiny otázky reportérů přeskočit, je komentátor často nucen zdlouhavě sledovat rozhovor či tiskovou konferenci na videu, aniž by se dozvěděl něco, co by se dalo následně využít. Nemluvě o tom, že v době sociálních sítí jsou informace rozbité na tisíc střípků a rozházené všude možně. Pro fanoušky s tabletem nastaly časy zlaté, pro komentátory spíše krušné.
Během turnaje nastává pravidelně boj o volbu televizních utkání. Kromě zápasů velkých hvězd typu Rafaela Nadala, které táhnou celoevropskou sledovanost, nastane málokdy jednoznačná shoda. Bulhaři naléhají na vysílání Dimitrova, Němci chtějí Zvereva, Rusové Rubljova a my lobbujeme pro Berdycha. Někdy nastane zákon schválnosti a namísto zápasu českých hráčů se kvůli pětisetového maratonu v předchozím zápase přechází jinam. Ani sami komentátoři v prvním týdnu často nevědí, co je během přenosu čeká. Končíte jedno utkání a narychlo třídíte materiály pro avizovaný příští zápas, abyste se 30 sekund před přepojením na kurt dozvěděli, že se radši bude vysílat zápas z vedlejšího dvorce, protože třetí set tam je fakt zajímavý a hrozí vyřazení turnajové čtyřky. A ještě nezapomenout odeslat avízo na Facebook, aby byli naši diváci alespoň trochu informovaní. Jak odpovědět na dotazy typu „Budete zítra vysílat Kvitovou?“ Někdy je to trochu věštění z křišťálové koule.
Tenis
Vienna Open
24/10/2021 AT 17:05
Druhý týden už je přehlednější a často také napínavější. Komentátor má za sebou několik přenosů, z nichž se dalo slušně usoudit na formu a šance favoritů či naopak outsiderů. Padají první vážně i odvážně míněné prognózy a tipy. Drží někdo z komentátorů palce svým favoritům? Málokdy. Naše preference se často přelévají podle toho, co hráčky a hráči aktuálně předvádějí. Nikdo nechce komentovat jednoznačný či nudný zápas. Když vás během přenosu zklame výkon jinak oblíbeného hráče, neváháte ho v duchu zatratit. A naopak, často začnete držet palce v turnaji hráči, který předvedl heroický výkon v předchozím zápase. Faktorů je tolik, že divák nemá šanci poznat (i když je o tom třeba přesvědčen), komu komentátor ve skutečnosti fandí. Důvodem je hlavně to, že po stovkách odkomentovaných hodin už je vám tak trochu jedno, kdo vyhraje. Hlavně, ať je to pořádná show!
A podobně jako v minulých letech i letošní ročník French Open bude krásná show. Užijte si ji společně s námi.
Tenis
Indian Wells: Předposlední letošní turnaj Masters 1000
06/10/2021 AT 08:37
Tenis
Laver Cup – tři dny světového tenisu
22/09/2021 AT 11:18