Eurosport

Rozhovor: Tenisový komentátor Radek Barkman před Australian Open

Rozhovor: Tenisový komentátor Radek Barkman před Australian Open

The 09/01/2019 at 13:33Updated The 12/01/2019 at 14:23

První grandslam roku Australian Open startuje na Eurosportu již v pondělí 14. ledna, navíc již od úterý 8. ledna vysílá Eurosport kvalifikaci turnaje. Ke sledování Australian Open zve diváky Eurosportu jako první komentátor Radek Barkman, který je v posledních šesti letech pravidelným komentátorem grandslamových turnajů a loni komentoval i finále mužské dvouhry US Open mezi Djokovićem a del Potrem

Diváci znají Tvůj hlas, o Tobě mnoho nevědí. Představ se.

Na Eurosportu působím od roku 2012. Kromě tenisu komentuji také skoky na lyžích a fotbal. Jsem odmala vášnivým sportovním fanouškem, ale ve volném čase také rád čtu, zajímám se o historii a rád cestuji po krásách naší země. Studoval jsem na VŠE a už pár let bydlím v Praze.

Vzpomeň na své první komentování tenisu na Eurosportu…

První komentování tenisu bylo vlastně zároveň i mým prvním přenosem na Eurosportu. Tuším, že to bylo v srpnu 2012, kdy jsme společně s Michalem Šímou dělali zápas prvního kola US Open mezi Johnem Isnerem a Xavierem Malissem. Isner tehdy vyhrál 3:1 a pamatuji si, že to pro Malisseho byla jedna z posledních účastí na US Open.

Jaký má tenisový komentátor Radek Barkman vztah k tenisu?

K tenisu mám opravdu hodně blízko. Jsem zároveň i redaktorem časopisu Tennis arena, který nám dává možnost se během sezony podívat na tenisové turnaje i z jiného úhlu pohledu přímo do místa dění. Zároveň jsem dlouho hrál rekreační tenisové soutěže a tento sport mě vždy přitahoval. Už v raném věku mě prakticky žádné grandslamové finále nenechávalo v klidu.

Co předpokládáš, že by měly být největší okamžiky letošního ročníku Australian Open? Na co se těšíš?

Těším se opět na výkony Rogera Federera. Dokázal vyhrát Australian Open dvakrát po sobě (2017 a 2018) a i letos zkraje sezony potvrzuje výbornou formu. Je obdivuhodné, co ve 37 letech stále dokáže, i když po návratu Novaka Djokoviće má opět zdatného soupeře. Jsem zvědav, kam po návratu dojde Tomáš Berdych. Ženský pavouk bude tradičně hodně rozmanitý, adeptky na vítězství bychom nespočítaly na prstech jedné ruky. Zde se těším především na další dobrý turnaj v podání českých žen.

Kdo bude hrát finále mužské dvouhry letošního ročníku Australian Open?

To je před losem hodně obtížné říci. Přál bych si finále Djoković – Federer, ale vůbec k němu ani hypoteticky nemusí dojít, neboť se oba klidně mohou utkat už v semifinále. Rafael Nadal se bude vracet po zranění a je velkým otazníkem, v jaké formě se představí.

Diváci Tě už roky poslouchají v přenosech grandslamových turnajů. Zůstal Ti v paměti nějaký konkrétní zápas? Takový, jaký se vídá málokdy?

Tenis obecně v poslední době nabízí zápasy, na něž se nezapomíná. Z těch, co jsem komentoval, si vždy vybavím naprosto dechberoucí bitvu mezi Rafaelem Nadalem a Dominikem Thiemem ve čtvrtfinále US Open 2018. Z těch dalších mi vždy vyletí do paměti finále Wimbledonu 2008 Rafael Nadal – Roger Federer, souboj z roku 2003 Andy Roddick – Younes El Aynaoui a semifinále Wimbledonu 2013 Novak Djoković – Juan Martín del Potro. Tyto zápasy skutečně představovaly oslavu tohoto krásného sportu.

Jak se těšíš na studio s Matsem Wilanderem? Jaké je živě simultánně tlumočit rozbory tenisového utkání od Matse Wilandera?

V zásadě je to poměrně složité, neboť v době, kdy překládáte simultánně to, co říká třeba Mats, tak mluvíte zase v době, kdy hovoří druhý v rozhovoru a pak se někdy stane, že ho stoprocentně neslyšíte a malinko vám uteče nit. Ale jak Mats, tak Barbara Schettová mluví naprosto k věci. Nepouští se do nějakých stěžejních rozborů detailních prvků hry a vypichují především klíčové momenty podepřené statistikou, čímž komentátorům/tlumočníkům hodně usnadňují život. Celkově je to studio, které patří k výbornému oživení celého grandslamového vysílání.

Když se vysloví „tenisová legenda“, kdo Tě napadne a proč?

Jsem mladší generace, takže si pamatuji až konec kariéry Peta Samprase a Andreho Agassiho. Právě Agassi je pro mě velkou tenisovou legendou z hlediska dosažených vítězství i vzhledem k jeho životnímu příběhu. Obrovský respekt ale chovám i k Rogeru Federerovi, jehož dvacet grandslamových triumfů bude pro všechny vyzyvatele těžkým oříškem.

Jak se tenisový komentátor připravuje na velké zápasy, např. finále grandslamu?

Příprava na tenisové komentování je celkově poměrně specifická. Je to sport, v němž komentátor nemluví tolik, jako například ve fotbale. Snažím se vždy najít nějakou perličku z historie, zaměřuji se také na to, co dělalo oběma hráčům problémy v předchozím průběhu turnaje, ale jinak se snažím to z hlediska přípravy nepřehánět. Důležité je si takový zápas především užít a když to dokážete, ocení to i samotní diváci.

Na závěr odlehčeme… nejhezčí tenistka?

Když hrála Ana Ivanovićová, tak to byla ona. Mezi současnými vysloveně jednu favoritku nemám, ale velmi pohledné jsou dvě Karolíny – Wozniacká a Garciová.