Je Rafael Nadal silnější než minulý rok?
Technicky je silnější, má mnohem lepší bekhend a výborný pohyb. Ale nejsem si jist, že to platí o mentální síle. Myslím, že si je více vědom kvalit mladých hráčů a více se jich obává. Což ovšem zároveň znamená, že bude více soustředěný.
Je současný Rafael Nadal lepší, než když v mladším věku dominoval na antuce?
Tenis
Finálový víkend US Open: Dosáhne Djoković na kalendářní grandslam?
09/09/2021 AT 21:50
Když hraje dobře, je v současnosti lepší. Totéž platí o Federerovi. Když se jim hra daří, jdou do každého míče, dokáží v průběhu zápasů proti jakémukoli soupeři velké věci. Ale nemyslím, že právě oni dva si myslí, že jsou nyní lepší než zamlada. Technicky jsou lepší, po fyzické stránce jsou na tom přibližně stejně jako v minulosti, ale v hlavě… myslím, že si tolik nevěří, jako když byli roky dominantními hráči.
Kdo může porazit Rafaela Nadala?
Alexander Zverev, nepochybně i Dominic Thiem. A někteří další mladí hráči jako Karen Chačanov, Andrej Rubljov, šance mají Marin Čilić, Juan Martín del Potro, Jack Sock. Šest sedm hráčů má šanci porazit Nadala, ale nejsou favority. Jedničkou mezi vyzyvateli je Alexander Zverev, zlepšuje se a je Nadalovi blíže a blíže jak na taktické úrovni, tak emočně, a přirozeně se bude v příštích čtyřech pěti letech nadále zlepšovat. Může Nadala v případném finále porazit, když mu vyjde naprosto všechno. Nadal je 99% favoritem, ale ne 100%. Když zažije například dva pětisetové zápasy za sebou, další den nemusí být fyzicky naprosto v pohodě. Pokud bude čerstvý, bude hrát obden třísetové zápasy, bude téměř nemožné ho porazit. Tak to na grandslamech chodí.
Vrátí se Novak Djoković ve staré síle?
V jeho případě je to nyní především mentální záležitost. Pokud bude pokračovat v nastaveném trendu, najde opět motivaci a energii více a více trénovat, být více soustředěný na trénink, potom bude vyhrávat více zápasů. Jeho poslední duel s Nadalem byl pro něj důležitý, byl docela blízko k tomu, aby vyhrál set, nikoli zápas, ale set. Přestože prohrál, byl to velký pokrok. Nevím, jestli někdy v budoucnu bude opět světovou jedničkou, ale je zpět a nepochybně bude v nejlepší desítce.
Je Novak Djoković připraven na Rafaela Nadala v Paříži?
Ano, je připravený. Ale to není o tom, že si několik týdnů zatrénujete a odehrajete nějaký ten zápas na antuce. Potřebujete trénovat šest měsíců každý den, tři čtyři hodiny. Musíte mít motivaci, nejen v zápasech, to je snadné, ale v tréninku. Jinak prostě nejedete naplno. Novaka pravidelně sleduji, lepší se každým zápasem. Dejme mu čas, on ví, jak jít za vítězstvím.
Byla správná myšlenka opět spolupracovat s Marianem Vajdou?
Cokoli, co ho bude motivovat vstávat ráno v 8 hodin a pracovat až do 8 do večera, bude pro něj správné, Marian je dobrá volba, ale nakonec to stejně bude na Novakovi. Líbí se mi, že dokáže změnit kouče, že je ochoten hledat nové cesty a vracet se k osvědčeným starým. Nakonec to musí být on, kdo bude šťastný v životě a bojovat na kurtech, nechat na nich vše, co v něm je.
Bude Alexander Zverev hvězdou budoucnosti?
Bude. Měl sice špatný závěr minulého roku a nevedl si dobře ani na Australian Open, ale zlepšuje se. Je to o správném způsobu myšlení, nejen o vítězstvích v zápasech, ale také o tom, zlepšovat všechny prvky hry. Bude se zlepšovat, dokud nebude příliš starý, aby vydržel trénovat jako nyní. Takže ano, Zverev je budoucí světová hvězda. Vidíte na něm, jak je naštvaný, když prohraje s Nadalem. To z pohledu zvenčí nevypadá dobře, ale on věří, že může Nadala porazit a když se mu to nepodaří, je rozzlobený. V tom lze rozpoznat jeho ambice a motivaci být lepší a lepší. A být lepší v jeho případě znamená nejlepší na světě.
Petra Kvitová se vrátila po přepadení a vážném zranění, od té doby získala 5 titulů. Je jednou z favoritek?
Petra je na tom především výborně fyzicky. Vypadá to, že se lépe pohybuje, a navíc dokáže ubránit míče, které z její strany nejsou perfektní, pak vyhrává zápasy. To je z mého pohledu největší rozdíl. Z emoční stránky, nikdo neví, co to s člověkem udělá, když si projde tím, čím si prošla ona, a ještě se znovu pokouší vyhrávat tenisové zápasy, tedy něco nesrovnatelného s tím, zachránit vlastní život. Na antuce se jí ale nikdy v minulosti příliš nedařilo. Ovšem pokud právě na tu minulost nemyslíte, vymažete ji, ano, je schopná hrát na jakémkoli povrchu a může patřit k uchazečkám o titul. Zvláště, když bude výborně bránit. Pak je jednou ze tří čtyř favoritek turnaje.
Má v sobě Karolína Plíšková potenciál vyhrát grandslam?
Karolína je jednou z hráček, které jsou více konzistentní než před dvěma třemi roky. Možná je méně nebezpečná a je méně pravděpodobné, že zahraje tenis, který je nad její úrovní. Ovšem na druhou stranu neprohrává ve svých špatných dnech se slabšími hráčkami. A podle mne právě tady to začíná, když se zlepšujete jako hráčka, budete lepší hráčkou ve svých nepovedených dnech. Což neznamená, že tuto schopnost má i v těch největších zápasech. Ale ano, je mladá, stále se zlepšuje, ovšem antuka je jejím nejhorším povrchem. Potenciál vyhrát grandslam má, podívejte se na její servis a klid na kurtu. Zlepšuje pohyb a své nejlepší zbraně dokáže využít kdekoli na kurtu.
Simona Halepová ještě nevyhrála grandslam, je snazší být světovou jedničkou, než vyhrát grandslam? Je favoritkou?
Samozřejmě, že je favoritkou, v mých očích je největší favoritkou. Nesoustřeďme se pouze na to, že prohrála tři grandslamová finále. Pro mne je to naopak to, co ji podpoří. Ona ví, že se dokáže dostat do finále a že v každém zápase je favoritkou. Když to dotáhne do finále, půjde do vedení, vyhraje úvodní set, ztratí druhý, poté mohou přijít na mysl nějaké špatné vzpomínky. Ale to je daleko, pokaždé, když je na French Open a dostane se daleko, je to důkaz, že má na to vyhrát grandslam. Navíc, je specialistkou na antuku, její silnou zbraní na jakémkoli povrchu je výborný pohyb, zvláště to platí na antuce. Málokterá hráčka má takový skluz před i po úderu, excelentní pohyb jí pomáhá i v silné defenzívní hře. Potřebuje pouze trpělivost, pracovat na sobě stejně tvrdě jako dosud a být mentálně připravená na největší bitvy. Jednou to vyjde.
A Garbiñe Muguruzová?
Když zvládne úvodní kola a první týden, opět může být hodně daleko. Simona Halepová je favoritkou na vítězství, zvláště, bude-li zdravá a mentálně silná, ale když po prvním týdnu bude Garbiñe Muguruzová nadále ve hře, věci se změní. Ona už vyhrála French Open i Wimbledon, je už šampionkou, a ví, jak vyhrávat.
Jaký by mohl být zajímavý příběh letošního French Open?
Hledal bych mezi francouzskými hráči, muži i ženami, mezi divokými kartami od francouzské federace. Ve Francii udělali spoustu skvělé práce s mladými hráči a jednou někdo z nich bude nahoře a nebude vnímat tlak, který v minulosti cítili Tsonga, Monfils, Gasquet, Garciová, Mladenovicová. Je jen otázkou času, kdy francouzský zástupce opět vyhraje French Open, ať v mužské či ženské dvouhře, a francouzský tenis znovu vyjde na světlo. A my si řekneme ´wow, ten hráč může dokázat cokoli´.
Tenis
US Open živě až 25 hodin denně
27/08/2021 AT 19:39
Tenis
Cincinnati Masters od 16. srpna
14/08/2021 AT 23:28