Kdo jsou dle Vašeho názoru favorité Roland Garros?
Favorité jsou zcela jasní, favority jsou nejlepší světoví hráči. Právě proto, že jsou nejlepšími hráči, jsou tam, kde jsou, a dosáhli takových výsledků. Nadal a Djoković jsou favorité, po nich hráči jako Murray, přestože u něj nevíme, v jaké je formě. Vyhraje jeden z top hráčů, je nepravděpodobné, že by svět šokoval někdo další. Alexander Zverev je už v první desítce světového žebříčku a musíme si položit otázku, kdy vyhraje první Grand Slam. Zdá se, že se ten okamžik hodně přiblížil.
A kdo vyhraje turnaj žen?
Tenis
ATP Finals: Další kolo Djoković vs Medveděv?
13/11/2021 AT 12:34
Ženský turnaj je letos naprosto otevřený. Především, nebude hrát Serena Williamsová. Některé vysoko postavené hráčky jsou zraněné, jako Simona Halepová. Otevírá se tak příležitost tenistkám, které ještě Grand Slam nikdy nevyhrály. Je obtížné tipovat už nyní před turnajem vítězku.
Djoković a Murray byli v loňském roce dominantní. Jste překvapen, jak letos své postavení ztrácejí?
Murray musel na konci loňského roku vynaložit tolik úsilí na to, aby se stal číslem jedna, myslím, že mu to vzalo hodně energie, nyní mu ta energie chybí. Je extrémně těžké tu energii udržet. Byl to pro něj úžasný úspěch, nemyslel jsem, že by mohl přeskočit na žebříčku Djokoviće, zvláště poté, jak hrál Djoković prvních šest měsíců roku. Nevím, jestli Murray trpí nějakým otravným zraněním, ale možná ztratil motivaci poté, co se stal světovou jedničkou. Djoković, Nadal a Federer jsou o laťku na ještě vyšší úrovni a pro Murrayho je těžké se bez té energie na tuto úroveň posunout. Co se týká Djokoviće, překvapuje mě, jak šel s výkonností dolů. Snad není překvapující, že ztratil trochu motivaci poté, co dosáhl něčeho, čeho nedosáhl nikdo od Roda Lavera v roce 1969. Ano, jsem překvapen, jak šel s výkonností dolů, ale na druhou stranu, kdyby vyhrál French Open, vůbec by mne to nešokovalo.
Překvapilo Vás spojení Djoković – Agassi?
Byl jsem překvapen, protože jsem neměl žádné náznaky, že chce Agassi trénovat. Znám ho dostatečně dobře, abych věděl, že má brilantní tenisovou mysl. Miluje tenis a v přípravě na zápasy je schopen nenechat kámen na kameni, vyzkoušet všechno. Líbí se mi, že se další tenisová legenda vrací ke hře. Nevím, jak se situace vyvine, jestli to bude spojení pouze pro tento turnaj, nebo dlouhodobé, ale pro mě to zní zajímavě.
Co si od tohoto spojení Djoković slibuje?
Má někoho, kdo bude odrazem jeho myšlenek, to může být jedním z důvodů. Agassi je jedním z největších hráčů historie, Djoković k němu bude mít respekt a bude ho to s Agassim také bavit. Agassi prožil renesanci své kariéry později, kolem třiceti let. Takže to zná, ví, jak v sobě znovu objevit motivaci. Měl tehdy úspěch. Djoković hovořil o problémech, které měl po loňském vítězství na French Open, o záležitostech mimo kurt, o motivaci. Djoković může s Agassim najít cestu a pak bude vyhrávat další velké turnaje.
Jste spolupracovníkem Eurosportu a připravujete pořad The Commissioner of Tennis, máte už představu, o čem bude během Roland Garros?
Strategii pořadu připravujeme už před startem Roland Garros. Kolem turnaje se vznáší více otázek a myslím, že si užijeme nějakou zábavu. Kdyby mne Eurosport nenajal jako tenisového komisaře, musel bych to udělat já sám.
Jak se díváte na rozhodnutí Federera nestartovat na Roland Garros? Je omezení počtu turnajů tajemstvím jeho výborné hry?
Před Australian Open Roger Federer nehrál šest měsíců. A pokračuje na vysoké úrovni, po Australian Open vyhrál Indian Wells a Miami. Mluvil o tom, že chce pokračovat v kariéře ještě několik let a on zná sám sebe lépe, než ho znám já. To, co v Austrálii dokázal, bylo úžasné, ani jsem tomu nemohl uvěřit. Byla to jedna z velkých věcí tenisové historie a bylo znát, že miluje tenis. Přál bych si, abych miloval tenis tolik jako on a býval jsem schopen zvládat všechen tlak tak dobře, jak to dokáže on.
Nadal má znovu skvělou formu, je hlavním favoritem French Open?
V posledních měsících hraje úžasný tenis, ale je těžké říci, zda se vrátil ke svému absolutně nejlepšímu tenisu. Každopádně, jeho současná úroveň je fenomenální. A je docela blízko k nejlepšímu tenisu, jaký kdy předváděl. Když se dostanete na vrchol, tenis je více mentální záležitostí. Jeho víra, že zvládne klíčové okamžiky i proti špičkovým soupeřům, byla zejména na antuce vždy silná. Zůstává otázkou, zda tomu tak bude i na letošním French Open. Výměny jsou delší, což mu tradičně pomáhá. Kdysi bývalo tou nejtěžší věcí na antuce porazit Rafaela Nadala v pátém setu.
Nicméně, viděl jsem, jak Djoković dokázal před pár lety Nadala přesvědčivě porazit. Bylo to snad jedinkrát, kdy se mi zdálo, že Nadal vypadal, jako by ani na kurtu nechtěl být. Loni se musel s turnajem rozloučit ve třetím kole, je ale rozdíl nad ním vyhrát, když se cítí zdravý. Na turnaji v Římě vypadal unavený, vydal ze sebe na řadě antukových turnajů hodně energie. Má nyní týden na regeneraci, není to mnoho, nevím, zda nehraje až příliš turnajů. Nuže, přestože víme, že hraje na antuce lépe než kdokoli jiný, jsem si trochu nejistý Nadalem na French Open.
Kolikrát ještě může Nadal French Open vyhrát?
Devět je přece dobré číslo! Björn Borg a Rafael Nadal jsou nejlepší hráči na antuce. Nadal překonal Borga v počtu titulů, což jsem považoval za nemožné. Pokud bude zdravý, není pochyb, že ještě může pár titulů vyhrát. Uvidíme, zda má někdo fyzicky a mentálně na to, aby byl lepší v pětisetové bitvě na antuce. To nebude snadné. Nikdy jsem si nemyslel, že by mohl vyhrát těch devět titulů, takže… proč by jich ještě pár nemohl přidat.
Pomohl Carlos Moya osvěžit Nadalovu hru?
Myslím, že ano. Carlos Moya se zná s Nadalem dlouho. V minulém roce odvedl opravdu dobrou práci s Milosem Raonicem. Hráči mu věří, navíc je to milý a skvělý člověk. Mezi Moyou a Nadalem je pohodový vztah, vím, že Rafa ho obdivoval. Už pár let se říká, že Nadal by měl přinést do své hry nové myšlenky. To neznamená zbavit se vlastního týmu, ale jen přijmout některé nové nápady. V letošním roce se vrací do tenisového prostředí více lidí, nejen Agassi, před rokem jsem se vracel i já, přestože to bylo jen na částečný trenérský úvazek, nikoli plný. Moya je někde uprostřed, ale jeho působení má pozitivní dopad.
Souhlasíte s názorem, že současný tenis je – na rozdíl od Vašich časů – uměním obrany?
Björn Borg byl dost dobrým obranářem a Jimmy Connors, když to bylo nutné, také dokázal hrát obranný tenis. Borg byl více obranář a z obrany uměl přejít do útoku, podobně jako Mats Wilander, Lendl byl více ofenzivnější. V našich časech jsme mohli hrát různým způsobem, ale v současnosti, s hráči, kteří mají tak tvrdé údery, je umění defenzívy více a více důležité. Hrát dobrou defenzivní hru je základem.
Co byste si přál změnit v tenise?
O změnách se mluví už roky. O všem se dlouho diskutuje. O Davisově poháru, co dělat, když v něm nastupují hráči, kteří jsou 150. na žebříčku. Hledá se nejlepší vyrovnání mezi třísetovými a pětisetovými zápasy, myslím, že v Grand Slamech by se měl i v posledním setu hrát tie-break, za těch pět setů už bylo dost tenisu.
Tenis
Od 9. listopadu Next Generation ATP Finals
08/11/2021 AT 11:31
Tenis
Rolex Paris Masters od pondělí 1. listopadu
31/10/2021 AT 18:17