Jaký bude letošní ročník French Open?
Všichni předpokládají, že Rafa opět zvítězí, je jednoznačným favoritem, ale očekávejme v mužské dvouhře velké překvapení. Cítím, že z nové tenisové generace letos vyjde velké překvapení. Nemám na mysli např. Wawrinku, který by nebyl překvapením, on už turnaj vyhrál a na antuce je výborný. Máme ale štěstí, že se na scéně objevují hráči nové generace jako Alexander Zverev, Denis Šapovalov, Borna Ćorić a Dominic Thiem. Mají více zkušeností a větší potenciál než další mladí hráči. Podívejte se na Zvereva, jak hrál v Madridu. Jenže na grandslamech dosud vždy končil nečekaně brzy. A Šapovalov je hodně talentovaný, trochu mi připomíná mne. Tito hráči nové generace mají potenciál sehrát velký grandslam, postoupit do čtvrtfinále, semifinále. Vyhrát grandslam, na to je nutné být hodně konzistentní, zároveň dokázat porazit i „top guns“ a být silný mentálně, vždyť na grandslamech je na hráče vždy větší tlak než na jiných turnajích.
A v ženském pavouku?
Tenis
ATP Finals: Další kolo Djoković vs Medveděv?
13/11/2021 AT 12:34
Karolína Plíšková, mně se moc líbí způsob, jakým hraje. Předvedla výborný tenis v Madridu. V Římě ztratila nervy, všichni jsme lidské bytosti, ujede nám to, někdy můžeme prohrát, ale je to velká hráčka se silným charakterem, osobnost. Už dokázala, že může vyhrát grandslam, je to jen poslední krok nahoru, má zkušenosti, jen tak pokračovat. Caroline Wozniacká… U té člověk nikdy neví, ale už vyhrála svůj první grandslam, ovšem v Paříži nebude její právě nejoblíbenější povrch. A my Francouzi máme Caroline Garciovou, zaslouží si úspěch na French Open. I v ženské dvouhře se můžeme dočkat velkého překvapení, bude to báječný a hodně otevřený turnaj.
Petra Kvitová po návratu na kurty vyhrála řadu turnajů, je jednou z favoritek?
Samozřejmě, Petra je favoritkou. Já mám velkou radost z toho, že je zpět po tom, co se jí stalo, jen si představte, jak silná musela být psychicky, aby to zvládla. Dokázala to, je to neuvěřitelné. Hraje tak dobře, protože si na kurtu užívá sama sebe. To je jako splněný sen, ona je šťastná. Je to pro ni jen hra a v tom je ten obrovský rozdíl. Když bude takto hrát dále, může grandslam vyhrát, již to v minulosti dokázala, ví, co to obnáší. Je připravena znovu vyhrát grandslam.
Kdo má nejvíce šancí porazit Rafaela Nadala?
Nepochybně Dominic Thiem, na antuce ho porazil nedávno v Madridu. Rafa je nadále na antuce světovou jedničkou, nejlepším hráčem všech dob, ale stát se může cokoli. Porazit Nadala na French Open bude ovšem o to těžší, že to může být až v pěti setech. Vyhrát na normálním turnaji a vyhrát grandslam, to je úplně jiný svět. V letošním ročníku to ale můžeme zažít, nevím proč, mám takový pocit. Pokud se někomu podaří porazit na French Open Nadala, bude to neuvěřitelné pro jeho kariéru. Ale dokud se Nadala, nebo Rogera Federera v jiných turnajích, jejich soupeři bojí, nemají šanci. Myslím, že v té nové generaci – Zverev, Šapovalov, Thiem – ještě maličko ty obavy jsou. Jenže oni tu budou i další rok a roky. Hodně záleží na fyzických předpokladech. Proto Roger nehraje více turnajů, a dělá dobře. Podobně Rafa. Ti z nové generace si musí více věřit, nemyslet si, že jsou Roger a Rafa neporazitelní, nikdo není neporazitelný. Samozřejmě, respekt ano, ale když jste na kurtu, respekt stranou, musejí udělat vše, co je v jejich silách, aby je porazili. Je to hodně o hlavě, neuspějí, když budou slabí.
Mohu se mýlit, ale mám pocit, že to letos bude pro Nadala mnohem náročnější. Už není tak mladý, potřebuje více síly, být silnější, než býval dříve, protože také změnil svou hru. Viděli jsme to v Monte Carlu, v Madridu, kde byl v jeho hře znát jiný přístup. Dává do úderu ohromnou sílu, snaží se dříve ukončit míče. Už nechce hrát tak dlouho, jako v minulosti, jde za úderem. Někdy není tak přesný a dělá chyby, tady vidím příležitost pro ostatní. Musejí být ovšem silní v hlavě.
Novak Djoković?
U něj je nutné, aby se mentálně naladil. Když vyhrajete 12 grandslamů a jste světová jednička, a vracíte se zpět, je to opravdu těžké. Musíte změnit myšlení a rozhodnost. Podle toho, zda-li se chcete vrátit, abyste něco dokázal sám sobě nebo někomu jinému, nebo si prostě jen užívat tenis. Novak musí najít podobnou cestu jako Roger a Rafa, prostě si hru užívat. A Novak si hru v této době neužívá, s něčím bojuje, není to snadná situace. On je neuvěřitelný tenista, skvělý chlapík, už kolikrát dokázal, jak je psychicky odolný, přesto mu tam ještě něco chybí. Jako by se něco v jeho hlavě zlomilo a hledal cestu zpět.
Alexander Zverev na grandslamech vždy propadl…
V Německu čelí soustavnému tlaku, pořád v něm chtějí mít nového Borise Beckera. A na grandslamech se to projevuje více než v sérii Masters. Prostě jen potřebuje věřit tomu, že může vyhrát grandslam, že na něm může porazit kohokoli z nejlepších hráčů světa, protože je světovou trojkou. Má obrovský potenciál, má všechno, co k tomu potřebuje, navíc už dokázal, že porazí kohokoli.
Co byste udělal rozdílně ve Vašem památném finále proti Wilanderovi v roce 1988?
Vyhrál bych ho! Jistě, už nelze nic změnit. Je to už třicet let. Zápas jsem prohrál a už jsem nikdy neměl podobnou příležitost vyhrát grandslam, v barvách Francie jsem ale vyhrál Davisův pohár. Ta prohra je součástí mého života, součástí hry, přestože jsem prohrál, mám na ten turnaj hezké vzpomínky. Hrál jsem tehdy dobře v prvním setu, poté mne Wilander zničil. Byl jsem psychicky silný v předcházejících zápasech, i proti Beckerovi, ve finále jsem se najednou cítil slabý, už jsem neměl šťávu a sílu. Dodnes jsem poslední Francouz, který hrál finále Roland Garros. Potřebujeme nástupce.
Foto: Henri Leconte a John McEnroe, oba v současnosti pracují pro Eurosport
Tenis
Od 9. listopadu Next Generation ATP Finals
08/11/2021 AT 11:31
Tenis
Rolex Paris Masters od pondělí 1. listopadu
31/10/2021 AT 18:17