Když nedávno vybojovala na Qatar Open 28. titul, dokázala, že její kariéra nenaznačuje žádné známky zpomalení a v počtu vyhraných titulů WTA jsou před ní pouze sestry Williamsovy a Kim Clijstersová. Její kariéra však nebyla bez výzev a téměř předčasně skončila po přepadení a útoku nožem v jejím domě v roce 2016, z něhož si léčila vážné poškození vazů a šlach levé ruky. Čtyřhodinová operace, pětiměsíční rehabilitace a Petra Kvitová opět připomněla tenisovému světu, jaká nepřekonatelná síla v ní je.
V dnešním vydání Players´ Voice na Eurosportu se česká hvězda zamýšlí nad klady a zápory minulého desetiletí.
Když jsem vyhrála první grandslamový titul ve Wimbledonu v roce 2011, bylo to neuvěřitelné. Byla jsem docela mladá, abych dosáhla na něco tak obrovského, a pamatuji si, že jsem tehdy úplně nevěděla, co to vlastně znamená. Byla jsem velmi šťastná, ale také trochu zmatená, protože jsem opravdu nemohla uvěřit tomu, co se právě stalo.
Tenis
Vienna Open
24/10/2021 AT 17:05

Petra Kvitova poráží ve dvou setech Marii Šarapovovou a poprvé vyhrává Wimbledon

Image credit: Getty Images

A poté, když jsem ve Wimbledonu o tři roky později vyhrála svůj druhý titul, vnímala jsem, že je to pro mě ještě hlubší. Pravděpodobně jsem si tohoto vítězství užila více než toho prvního, protože jsem byla starší a trochu zralejší. Tehdy jsem věděla, co mohu očekávat. Vzpomínám si, že jsem na sebe byla velmi pyšná, že jsem tu trofej znovu zvedla, takže to bylo opravdu mimořádné.
Kdybych nyní měla ve svých rukách držet třetí grandslamovou trofej, bylo by to jako sen, a to je jeden z hlavních důvodů, proč stále hraji tenis. Ale dobře vím, jak obtížné je to dokázat. Uplynulo deset let od mého prvního grandslamového triumfu a jsem velmi ráda, že tenis je stále mojí láskou. Opravdu mě stále baví hrát a právě to je pravděpodobně mojí hlavní motivací. Pro mě je to nejdůležitější věc, a pokud toto užívání si tenisu povede ke skvělým výsledkům, ráda na ně dosáhnu!
Ve svém životě jsem prožila spoustu věcí a posledních deset let mě toho tolik naučilo. Například nikdy nebrat tenis jako samozřejmost a prostě přijmout život jaký je. Takže mám pocit, že nyní dokážu mnohem více ocenit spoustu menších věcí.

Byly doby, kdy mi lidé říkali, že už nikdy nebudu hrát tenis.

Mezi útokem a mým návratem na kurty bylo určitě pár okamžiků, v nichž jsem cítila, že ten návrat je nemožný. Vzpomínám si, že v té době mi lidé říkali, že už nikdy nebudu hrát tenis a moje okamžitá odpověď byla prostě: Chci hrát a dokážu, že můžu znovu hrát. Tato reakce byla pro mě velkým zlomem, protože jsem si uvědomila, jak moc potřebuji hrát tenis. Dokonce i špatné věci mohou vést k dobrému, a tak se to snažím vidět ze všech stran; i když prožívám negativa, pokusím se najít to pozitivní.

Petra Kvitová porazila v Birminghamu Ashleigh Bartyovou a dokončila pohádkový návrat šest měsíců po útoku nožem

Image credit: Getty Images

Když jsem se poprvé vrátila do hry, moje mentalita na kurtech nebyla úplně stejná jako předtím – pravděpodobně proto, že když k útoku došlo, nemyslela jsem tak vážně na tenis; hlavní prioritou byl sám život a uzdravit se. Ale když jsem znovu začala hrát a viděla jsem, že dokážu konkurovat těm nejlepším, netrvalo dlouho, abych se přizpůsobila a dosáhla podobného myšlení, jaké jsem měla dříve.
Se vším, co se stalo, ať už na hřišti, nebo mimo něj, kdybych mohla poslat zprávu svému 21letému já, bylo by to nebrat všechno tak vážně; užít si více tenisu a toho, co život nabízí, a nestresovat se, když se zdá, že věci nejdou správným směrem.
Těch deset let uplynulo, ale ještě se toho může v životě stát opravdu hodně. Když se dívám do dalšího desetiletí, nemyslím si, že ještě budu hrát tenis. Ale určitě bych ráda měla děti a žila normální život. Uvidíme!
Sledujte Petru Kvitovou na Instagramu (@ petra.kvitova) a Twitteru (@Petra_Kvitova).
Tenis
Indian Wells: Předposlední letošní turnaj Masters 1000
06/10/2021 AT 08:37
Tenis
Laver Cup – tři dny světového tenisu
22/09/2021 AT 11:18