Jen jedinkrát v historii dokázala Italka Karolínu Plíškovou přehrát – v roce 2017 na Prague Open, tedy na antuce, 7:6, 6:2, další vzájemné střety skončily jednoznačným úspěchem české tenistky. Ta je společně se S. Williamsovou a Kerberovou jednou z nejméně oblíbených soupeřek italské jedničky. Camila Giorgiová umí na přední hráčky světa. S Petrou Kvitovou má bilanci 1:1, s Garbiñí Muguruzovou 2:2, s Caroline Wozniackou 3:3, s Elinou Svitolinovou 1:1, se Sloane Stephensovou 2:2 a s Marií Šarapovovou 1:0. Mnohem horší je to se Serenou Williamsovou, Angelique Kerberovou a právě Karolínou Plíškovou – 0:4, 0:4 a 1:4. Přesto… v posledním Wimbledonu ve čtvrtfinále hrála Camila Giorgiová úvodní set snů, než padla s fyzicky silnější S. Williamsovou 6:3, 3:6, 4:6.
Italka je jednou z nejzajímavějších tenistek současnosti. Argentinsko-italsko-židovský původ, vypadá neuvěřitelně křehce na špičkovou tenistku a způsob, jakým hraje. Když jsem si s ní povídal před pár lety na Prague Open, působila na první pohled dojmem malé nesmělé holčičky. Kdybych ji předtím neviděl, jak se vrhla na soupeřku, jak létaly tenisové míčky, které jí posílala… (podobná je její italština, také letí, naopak v angličtině si není příliš jistá). Temperament nezapře. Stejně jako zálibu v boxu, žádný fotbal. Nikoli Diego Maradona, ale Oscar de la Hoya je její oblíbenec. Ať se stane, co se stane, útok za útokem, je to jedna z nejofenzivnější hráček posledních let. Nevybavuji si jinou tenistku, která má tolik vítězných míčů a zároveň dvojchyb a nevynucených chyb. Její slabinou v minulosti bývalo najít rovnováhu mezi neustálou snahou o co nejriskantnější úder a úspěšností.
Karolína Plíšková ji zná, výsledky hovoří o tom, že si s jejím způsobem hry umí poradit, dobře ví, že v tomto případě přináší úspěchy trpělivost. Jenže v současnosti už italská jednička přece jen vyzrála, už to není dvacetiletá boxerka na kurtu, už umí zpomalit, hrát s větší trpělivostí a rozvahou. A pak najednou vyletí z její rakety úder snů. Protože… na otázku, co v ní je argentinského, mi odpověděla: „Krev.“ A přesně tak vypadá její hra. Horký temperament a box. Když se této Italce hra daří, je to parádní podívaná, tenisová fantazie, naposledy tak hrála v Sydney v prvním setu proti Kerberové. Poté padla. Hlava se opět ukázala její slabinou.
Tenis
Finálový víkend US Open: Dosáhne Djoković na kalendářní grandslam?
09/09/2021 AT 21:50
V prvních dvou kolech Australian Open nadělovala Camila Giorgiová kanáry, ale její soupeřky Jakupovićová a Swiateková nejsou ty, podle nichž se měří síla vítězky. Každopádně hraje Camila Giorgiová svůj nejlepší tenis v kariéře, možná nikoli nejkrásnější, ale nejúčinnější, vždyť byla na přelomu roku na svém kariérním maximu – 26. místě na žebříčku WTA. Italka vždy přiznávala, že jejím velkým nedostatkem je chybějící kontinuita, schopnost udržet soustředěnost po celý turnaj a dotáhnout to co nejdále, případně až do vítězného konce. Dvakrát se jí to už v kariéře povedlo – v roce 2015 vyhrála 's-Hertogenbosch a loni Linec. A postup do nejlepší světové třicítky i čtvrtfinále Wimbledonu dokazují, že slabina jménem kontinuita z rejstříku Camily Giorgiové s přibývajícími zkušenostmi pomalu mizí.
Karolína Plíšková je, zdá se, pro Camilu Giorgiovou tím, čemu Italové říkají „bestia nera“, v překladu „černá šelma“, přeneseně „noční můra“. Je pouze na Karolíně Plíškové, aby nadcházející noc potvrdila svou pověst a vystavila nevyzpytatelné Italce letenku na dovolenou na její vysněný ostrov Bora-Bora, který je z Melbourne mnohem blíže než z Evropy. Jenže... Camila Giorgiová mi tvrdila: „Karolína žádná má bestia nera není“.
Petr Nejedlý
Tenis
US Open živě až 25 hodin denně
27/08/2021 AT 19:39
Tenis
Cincinnati Masters od 16. srpna
14/08/2021 AT 23:28