Ivan Lendl, John McEnroe, Novak Djokoviċ, Roger Federer, současný expert Eurosportu Mats Wilander, Steffi Grafová, Serena Williamsová, Martina Hingisová, Petra Kvitová, ti všichni reprezentovali v minulosti své země na Hopmanově poháru v Austrálii. Hopmanův pohár je mladší a nemá takové renomé jako Davis Cup a Fed Cup, přesto je populární a má pevné místo v tenisovém kalendáři jako turnaj Mezinárodní tenisové federace.
Turnaj podle předběžné startovní listiny nabízí představení mnoha tenisových hvězd na čele s Federerem. Původně měla už potřetí startovat i česká dvojnásobná wimbledonská vítězka Petra Kvitová, která v roce 2012 s Tomášem Berdychem turnaj vyhrála, o dva roky později s Radkem Štěpánkem podlehli ve skupině Francii a nepostoupili do finále. Zraněnou Petru Kvitovou nahradí Lucie Hradecká. Dvojnásobná olympijská medailistka a 166. hráčka světa Hradecká si Hopmanův pohár zahraje poprvé. Postaví se vedle talentovaného Adama Pavláska, 75. hráče světa. 22letý Pavlásek si v Perthu zahrál v roce 2015 společně s Lucií Šafářovou a nevedl si přes své mládí špatně, porazil Itala Fogniniho a po velkém boji ztratil duel s Američanem Isnerem.
Předběžná startovní listina a rozdělení do skupin:
Tenis
Vienna Open
YESTERDAY AT 17:05
Skupina A
Francie – Kristina Mladenovicová, Richard Gasquet
Německo – Andrea Petkovicová, Alexander Zverev
Velká Británie – Heather Watsonová, Dan Evans
Švýcarsko – Belinda Bencicová, Roger Federer
Skupina B
Austrálie – Darja Gavrilovová, Nick Kyrgios
Česká republika – Lucie Hradecká, Adam Pavlásek
Španělsko – Lara Arruabarrenová, Feliciano Lopez
USA – Coco Vandewegheová, Jack Sock
První ročník se konal v roce 1989 a vyhrálo ho tehdejší Československo v sestavě Helena Suková – Miloslav Mečíř, kteří tehdy ve finále porazili dvojici Hana Mandlíková – Pat Cash. Česká republika vyhrála ještě v letech 1994 (Jana Novotná a Petr Korda) a 2012 (Petra Kvitová a Tomáš Berdych). Dokonce tři vítězství má na kontě Slovensko (1998, 2005 a 2009). Rekordmany v počtu vítězství jsou reprezentanti USA, kteří zvítězili šestkrát. Překvapivě málo úspěšná je domácí Austrálie, v loňském roce slavila teprve druhé vítězství po 17 letech zásluhou dvojice Darja Gavrilovová a Nick Kyrgios. Trofej pro vítěze Hopmanova poháru je putovní, oba reprezentanti vítězného týmu dostanou tenisovou raketu z bílého, žlutého a růžového zlata pokrytou diamanty (od roku 2014, Petra Kvitová a Tomáš Berdych dostali v roce 2012 diamanty pokrytý pozlacený tenisový míček s mapou Austrálie).
Od roku 2013 se hraje v moderní multifunkční hale jménem Perth Arena, v níž chodí na tenis téměř 14 tisíc diváků. Pořadatelé i letos pozvali osm mužstev, které jsou rozděleny do dvou skupin, vítězové skupin se utkají ve finále. V jednotlivých utkáních družstev se vždy hraje zápas mužů, zápas žen a smíšená čtyřhra, zápasy se hrají na dva vítězné sety (u čtyřhry rozhoduje za stavu 1:1 tzv. supertiebreak).
Vítězové v posledních letech:
2016 Austrálie
2015 Polsko
2014 Francie
2013 Španělsko
2012 Česká republika
2011 USA
2010 Španělsko
Petra Kvitová odpověděla Eurosportu na pár otázek ještě před svým zraněním, tedy v době, kdy předpokládala, že v Austrálii bude hrát. Uveřejňujeme je, protože popisují, jaký je Hopamnův pohár.
Už jste v roce 2012 Hopman Cup vyhrála s Tomášem Berdychem, jak na to vítězství vzpomínáte?
PK: To už je 5 let? Skoro jsem se lekla, jak to letí. Přijde mi to jako včera. Byl to úžasný turnaj, takový rodinný, nehrálo se o body, ale o překrásnou trofej. Nás na začátku snad ani nenapadlo, jak to může dopadnout, o to jsme měli větší radost a víc si to užívali.
Jaká je na Hopman Cupu atmosféra? Nemá renomé jako Davis Cup nebo Fed Cup, na druhou stranu bývá nazýván mistrovstvím světa smíšených dvojic.
PK: Atmosféra je tam úžasná, Australané mají tenis rádi a rádi fandí. Ale k mistrovství světa bych to nepřirovnávala, tím je pro tenisty Grand Slam. Tady sice hrají páry z jednotlivých zemí, ale vše mi přišlo takové přátelské, rodinné, i když každý chtěl vyhrát. Asi proto, že domácí fandili všem – líbil se jim tenis, tak to nebylo tak vyhecované, jako třeba teď finále Fed Cupu ve Francii.
Hopmanův pohár bude vysílat E2. Eurosport bude v lednu vysílat i turnaje ATP v Brisbane, Dauhá a Sydney, poté kvalifikaci Australian Open. První grandslam sezony startuje na Eurosportu 16. ledna. I v roce 2017 bude Eurosport vysílat grandslamy Australian Open, French Open a US Open.
Tenis
Indian Wells: Předposlední letošní turnaj Masters 1000
06/10/2021 AT 08:37
Tenis
Laver Cup – tři dny světového tenisu
22/09/2021 AT 11:18