Letošní ročník MS superbiků je nepochybně originální pro české motoristické fanoušky, vždyť v týmu Guandalini Racing nastoupí v Portimãu již třetí český závodník. Poté, co tým ukončil spolupráci s Ondřejem Ježkem a v Laguna Seca Raceway jel bývalý šampion Red Bull Rookies Cupu Karel Hanika, šéf Guandalini Racing se domluvil se „starým známým“ Jakubem Smržem. Zkušeného 35letého závodníka jsme se zeptali na jeho pocity před odletem do Portugalska.
Jste letos třetím Čechem v týmu Guandalini, jak to tam berou? Cítí se být trochu Čechy?
Je to shoda náhod. Poté, co se rozešli s Ondřejem Ježkem, dali na mé doporučení a vzali Karla Haniku. Předpokládalo se, že dojede sezonu, s vizí na příští rok. Jenže poté se nedomluvili na podmínkách a z další společné cesty sešlo. A pan Guandalini oslovil mě, vždyť já jsem v minulosti byl několik let jeho jezdec.
Superbike
Konečně! MS superbiků startuje 22. května
20/05/2021 AT 09:16
Jaká byla Vaše pozice u pana Guandaliniho?
Přátelská, s majitelem týmu jsme přátelé. Když Karel Hanika odjel do Spojených států, měl jsem působit po jeho boku, předávat zkušenosti, pomáhat s nastavením motorky. Dokonce jsem uvažoval o tom, že ukončím závodění a do budoucna bych plánoval právě takovou práci. Nakonec ale přišla nabídka závodit a startovat v seriálu mistrovství světa se neodmítá. Doufám, že jsem ještě schopen jet rychle.
Z prohlášení uveřejněného na webových stránkách týmu Guandalini vyplývá, že se již díváte do příštího roku…
Samozřejmě.Tento vstup do mistrovství světa není pouze výkřik na konci sezony. Je tam vize, že když to bude fungovat a já pojedu rychle, že bychom pokračovali do budoucna. Ovšem nyní těžko soudit, je příliš brzy, vracím se po tříměsíční pauze, navíc do mistrovství světa po spoustě let, nepočítám-li jeden závod v loňském roce. Udělám vše pro to, aby se výsledky zlepšovaly a tým a motorka fungovaly lépe a lépe. Když nenastane nějaký zásadní problém a podaří se vytvořit základ, na němž se bude dát v příštím roce dále stavět, bude diskuse o dalším závodění reálná.
Zranění ramene je už v pořádku?
Úplně ne, minulý týden jsem prodělal operaci, po třech měsících mi vyndali dráty z ramene. Jsem tedy týden po operaci, stále to cítím, nemám stoprocentní rozsah pohybu ani stoprocentní sílu v ruce, vždyť jsem s ní měsíce nemohl hýbat. S motorkou by to ale mělo dostatečně fungovat, přesto návrat nebude jednoduchý. Zvláště na trati a na motorce, na nichž jsem tolik let nejel.
Jaká je motivace?
Motivace je velká a doufám, že se do toho dostanu co nejrychleji. Vždyť jsem jezdil posledních pět let ve Velké Británii, kde jsou superbiky odlišné, jízdní styl je jiný. Snad se rychle rozpomenu, už je to sice dávno, ale kdysi jsem v superbicích strávil hodně času.
Máte na Portimão nějaké vzpomínky, prý patřilo k Vašim oblíbeným okruhům?
Líbilo se mi tam, ale už je to pravěk, co jsem v Portimãu závodil, naposledy snad v roce 2011. Je to zajímavá členitá trať, mám na ni dobré vzpomínky, matně si vzpomínám i na pár dobrých výsledků.
Karel Hanika v Laguna Seca Raceway překvapil. Hned při svém prvním startu v seriálu MS bodoval za 13. místo a ve druhém závodě byl jen o jedinou pozici horší a připsal si další body. Po premiéře v USA už měl na svém kontě pět bodů, více než vybojoval Ondřej Ježek ve všech předcházejících závodech. Jenže poté přišlo zranění, nevyjasněná pozice a odlišné představy o budoucnosti. K ní se Karel Hanika vyjádřil na svém facebookovém profilu:
„Mým příštím závodem v září bude 24h Bol d´Or. I když jsme měli v plánu, že dojedu sezonu 2018 u týmu Guandalini ve WSBK, tak nakonec nedošlo k dohodě, jelikož jsme měli rozdílné názory na podmínky pro mé závodění. Laguna Seca byla skvělá zkušenost, a myslím i celkem úspěšná, každopádně technická trať, jakou Laguna je, mi umožnila bojovat s ostatními, ale nadcházející výkonnostně náročné tratě by byly o dost složitější. Navíc když třeba před Portimaem už mají skoro všichni piloti odtestováno, by to byla velká nevýhoda. Vím, že výkonnostně mám na WSBK a věřím, že se nějaká šance v budoucnu objeví. Moje smlouva s Mercury Racing nebyla v tomto případě žádným problémem, naopak všichni v týmu mi přáli úspěch v prestižnějším šampionátu a jsou mi oporou, ale jsem rád, že zůstávám s nimi. Proto si myslím, že je lepší bojovat vepředu v EWC. Loni jsme v Bol d’Or skončili pátí, a letos se pokusíme opět o co nejlepší výsledek. Budu mít k sobě nové týmové kolegy – David Perret, Angel Rodriguez a Ondra Ježek.“
(24h Bol d´Or bude vysílat E2 v sobotu 15. září od 15:00 do 19:00 a od 21:00 do 0:40, pokračování v neděli 16. září od 7:00 do 15:30, vždy ŽIVĚ.)
Další program MS superbiků 2018:
Francie 29.–30. září
Argentina 13.–14. října
Katar 26.–27. října
Pořadí MS:
1. Jonathan Rea (Velká Británie) 370 bodů
2. Chaz Davies (Velká Británie) 278
3. Michael van der Mark (Nizozemsko) 248
4. Tom Sykes (Velká Británie) 218
5. Marco Melandri (Itálie) 193
23. Karel Hanika (ČR) 5
26. Ondřej Ježek (ČR) 2
Závody v Portimãu vysílá Eurosport 2 15. a 16. září. V sobotu nejprve superpole od 11:15, poté první závod ŽIVĚ od 14:00, v neděli druhý ze záznamu od 17:45. Tradičně komentují Béla En a David Vopařil.
Superbike
MS superbiků startuje 29. února
23/02/2020 AT 18:42
Superbike
Předposlední podnik MS superbiků v Argentině
11/10/2019 AT 09:47