Eurosport

UK Championship

The 28/11/2018 at 11:38Updated The 28/11/2018 at 11:41

UK Championship je po mistrovství světa nejprestižnějším a nejstarším turnajem snookerové sezóny. I v letošním roce se světová snookerová špička sejde v Barbican Centre v historickém Yorku. Vysílání Eurosportu startuje 1. prosince.

Loňský ročník se stal další snookerovou kořistí Ronnieho O´Sullivana. Ve finále porazil Shauna Murphyho 10:5, ale byl to během celého turnaje jeho jediný opravdový test, v předcházejících kolech se ani jednou nemusel postavit hráči elitní světové patnáctky. Velcí favorité vypadli brzy, Ting Ťün-chuej (Ding Junhui v anglickém přepisu) dokonce v prvním kole s Leem Fernandezem, Mark Selby ve druhém kole se Scottem Donaldsonem. Ve třetím kole se loučil Judd Trump, porazil ho Jen Ping-tchao (Yan Bingtao), John Higgins nepřežil osmifinále s Markem Kingem.

UK Championship je jedním ze tří turnajů snookerové trojkoruny, kam patří ještě MS a Masters. Zároveň je devátým bodovaným turnajem sezony 2018–19. Předcházející bodované turnaje sezony a jejich vítězové:
Northern Ireland Open – Judd Trump

UK Championship se hrál poprvé v roce 1977 v Tower Circus v Blackpoolu. Prvním vítězem se stal Ir Patsy Fagan. Ze současných favoritů turnaj vyhrál šestkrát Ronnie O´Sullivan, poprvé v roce 1993, tedy v 17 letech. John Higgins vyhrál třikrát, mezi dvojnásobné šampiony patří světová jednička Mark Selby, mistr světa Mark Williams i Číňan Ting Ťün-chuej, který se stal v roce 2005 prvním vítězem, který nepocházel z Velké Británie a Irska.

Kdo vyhraje letos? Turnaj hraje 128 hráčů, nasazenou jedničkou je obhájce Ronnie O´Sullivan, v prvním kole ho čeká Luke Simmonds. Nasazenou dvojkou je Mark Williams, trojkou Mark Selby. Startuje kompletní nejlepší desítka světového žebříčku, po nejvýše nasazené trojici jsou to John Higgins, Judd Trump, Barry Hawkins, Mark Allen, Ting Ťün-chuej, Shaun Murphy a Neil Robertson. Na vítěze čeká odměna 170 tisíc liber.

Vysílání letošního ročníku UK Championship startuje 1. prosince od 14:00 na E2, turnaj vysílá Eurosport denně a střídavě na obou programech. Tradičně komentují Tomáš Kejla, Eva Poskočilová, Karel Janů, Zdeněk Míka a Petr Vlášek.