Snooker se narodil v Indii na sklonku 19. století, ovšem vymysleli ho britští důstojníci. Dodnes je tradiční britskou hrou, ale za více než století urazil předlouhou cestu do světa. Stále populárnější je i v České republice. V loňském roce, přesně 16. listopadu, zažila česká redakce Eurosportu 15. výročí prvního česky komentovaného snookerového přenosu. Tehdy u toho byli šéfredaktor Michal Šíma a snookerový hráč Tomáš Kejla.
TK: „Měli jsme velkou výhodu v tom, že byl snooker pro české diváky úplnou novinkou. Jak jsme to s Michalem dělali, tak to bylo a je postavené. Nastavili jsme za těch x let jakýsi precedent, jelikož nebylo srovnání s podobným sportem. Vždy jsem se snažil toto mít na paměti. Pokaždé jsem šel vysílat s tím, že máme zásadní vliv na pohled na snooker, a že buď fanoušky získáme pro tento sport, nebo ho pohřbíme, či mu minimálně hodíme pořádné poleno pod nohy. Dobře si pamatuji, jak jsme s Michalem Šímou začínali. Jak jsme při mistrovství světa věnovali několik přenosů hlavně pravidlům a popisovali úplně všechno. Dnes už je situace odlišná. Stále se najdou noví a noví diváci, kteří se na snooker začínají dívat, i jim je potřeba sdělit, o čem to je. Není to však v takové míře jako na začátku. Dnes se můžeme věnovat i dění v zákulisí, vysvětlovat komplikovanější situace a používat „zkratky“. Stejně jako se český snooker blíží západní Evropě, blíží se i povědomí snookerového publika.“
Uplynulá sezona tradičně vyvrcholila světovým šampionátem, mistrem světa se stal poprvé Judd Trump. Své umění v průběhu sezony předváděl i Ronnie O´Sullivan, který mj. vyhrál už posedmé (rekordně) UK Championship a po MS se opět stal jedničkou na světovém žebříčku. Nejlepší světová desítka snookerového žebříčku: Ronnie O´Sullivan (Anglie), Judd Trump (Anglie), Mark Williams (Wales), Neil Robertson (Austrálie), John Higgins (Skotsko), Mark Selby (Anglie), Mark Allen (Severní Irsko), Kyren Wilson (Anglie), Barry Hawkins (Anglie), Ting Ťün-chuej (Čína, Ding Junhui v anglickém přepisu).
Snooker
UK Championship se stěhuje zpět do Yorku
21/11/2021 AT 20:07
Loňský titul Riga Masters obhajuje Neil Robertson. Nejvýznamnější snookerová data:
26. listopadu – UK Championship
12. ledna – Masters
18. dubna – MS
Snookerové turnaje budou na Eurosportu komentovat i v nové sezoně dlouholetí komentátoři Tomáš Kejla, Eva Poskočilová, Karel Janů, Zdeněk Míka a Petr Vlášek.
Základní informace o snookeru:
hraje se na stole o rozměrech 3569 mm x 1778 mm
ve hře se kombinuje potápění červených koulí se šesti koulemi dalších barev
každá koule je bodována (červená 1 bod, žlutá 2 body atd. až do černé za 7 bodů)
nejvyšším náběhem je 147 (15 x červená + 15 x černá + barevná dohrávka 27 bodů)
Vysílání Riga Masters startuje na E2 v pátek 26. července v 9:55. Finále je na programu v neděli 28. července od 19:30 také na E2.
Snooker
Judd Trump a Neil Robertson favority MS ve snookeru
15/04/2021 AT 13:52
Snooker
Dnes startuje Masters bez Judda Trumpa
09/01/2021 AT 19:38