Když jsem se v průběhu prvního duelu MS pozorně díval do tváře Marka Selbyho, v jeho očích jsem od prvního framu marně hledal loňský lesk šampiona, působil nejistě.Vnímala jsi to stejně? Co měl v hlavě trojnásobný mistr světa?
EP: Shodou okolností jsem byla přímo v divadle Crucible, když Mark prohrál zápas s Joem Perrym. Sice jsem seděla u vedlejšího stolu, měla jsem ale možnost sledovat i sedícího Marka v křesílku. Připadal mi unavený a ono není divu, sezóna je dlouhá. Navíc jsou všichni hodně zranitelní právě v zápasech prvního kola, ve kterých může vyhrát kdokoli. Mark neměl dobrou sezónu, určitě je teď rád, že si odpočine a bude mít možnost načerpat nové síly. Loni si přivodil úraz a je klidně možné, že ta pohmožděná noha se trochu projevila ve změně postoje – u profesionálů stačí, že si posunou nohu o milimetr a hned se to projeví na přesnosti. To by mohlo společně s jeho občasnými problémy s krční páteří také stát za ne zcela přesvědčivými výkony.
Ali Carter vyřadil O'Sullivana, dokázal ho porazit až na čtrnáctý pokus, v minulosti s ním prohrál i dvě finále světového šampionátu. Proč ho porazil právě letos?
Snooker
Judd Trump a Neil Robertson favority MS ve snookeru
15/04/2021 AT 13:52
EP: Upřímně řečeno, Ronnie nehrál úplně skvěle ani v prvním kole a ve druhém v tom jen pokračoval. Ali chtěl prostě asi víc vyhrát a dal do toho skutečně všechno.
Co chybělo Barrymu Hawkinsovi? Byl blízko dalšího finále MS.
EP: Chyběla mu potřebná výhra. Závěrečná fáze turnaje je pro 32 hráčů a má 32 potenciálních vítězů. Vyhrát může skutečně každý z nich. Technicky jsou na tom všichni víceméně stejně, řada z nich má zkušenosti z velkých turnajů i z vítězství. Někdy stačí strašně málo a člověk prohraje, anebo vyhraje, rozdíly jsou skutečně minimální.
Ting Ťün-chuej (Ding Junhui v anglickém přepisu) začal turnaj zostra – dvěma jednoznačnými vítězstvími, a rázem byl favoritem. A poté doslova propadl s Hawkinsem. Jaké jsou hlavní důvodu jeho dalšího selhání na MS? Přece jen, už je to zkušený hráč.
EP: Ting Ťün-chuej, stejně jako řada dalších hráčů (mezi které patří mimochodem i Barry Hawkins), je už řadu let před začátkem MS pasován na jednoho z favoritů na vítězství. Pod takovým tlakem se nikomu nehraje dobře. Netroufám si tvrdit, že to byl důvod jeho prohry, ale je také pravda, že se momentálně připravuje na příchod nového člena rodiny, což hráče trošku rozptýlí.
Na MS brzy vypadl Ronnie O´Sullivan. Tuto sezonu vyhrál pět z dvaceti bodovaných turnajů včetně UK Championship, velký rozdíl proti té předcházející. Čekala jsi jeho brzký neúspěch?
EP: Ronnie, opakuji, stejně jako všichni ostatní z řad nasazených hráčů, je zejména zranitelný v prvních kolech. První kolo je veliká prověrka pro nasazené, protože se od nich očekává jednoznačná výhra a postup. Ronnie měl v prvním kole za soupeře Maguirea a měl s ním plné ruce práce. Nehrál příliš dobře zejména v úvodu duelu. Ve druhém kole se zdálo, že s Alim víceméně dokáže držet krok, působil rozehraněji, ale přesto na něj nestačil. Ali šel za vítězstvím od začátku do konce zápasu, téměř bez zaváhání. Ale na druhou stranu – hráč, který dokáže zvítězit na pěti turnajích v sezóně, je nutně unavený, a navíc má dvojnásob pocit, že má splněno. Ronnie měl navíc v Sheffieldu spoustu dalších aktivit spojených se snookerem, spolukomentoval pro britský Eurosport (a jako komentátor je naprosto vynikající!), takže když sečteme únavu, trochu smůly, snad kapku rozptýlenosti, to dohromady možná vysvětluje prohru z druhého kola.
John Higgins, už loni byl ve finále, poprvé mistrem světa už před dvaceti lety, šahal po titulu po sedmi letech. Co ho dostalo v posledních dvou letech opět tak nahoru?
EP: Myslím, že za Johnovými úspěchy stojí hlavně to, že je absolutně vyrovnaný, při turnajích se nestresuje a hru si už jen a jen užívá. Zaznělo to i po zápase s Juddem Trumpem, že si v jednom momentě řekl: „No jo, tak to teda prohraju, ale zkusím to ještě otočit.“ Ten zvrat se mu podařil a on se dostal až do finále. John má podobně jako Ronnie nebo i Mark Williams ´splněno´. Dokázal už vyhrát všechno, co se vyhrát dá, a skutečně se může hrou jen bavit. To uvolnění se samozřejmě projevuje ve všem – když udělá chybu, je na něm vidět, že se v duchu nevěší, ale většinou s úsměvem zavrtí hlavou a jde dál.
Ve čtvrtfinále byli z osmi hráčů jen dva bývalí mistři světa. Oba prošli až do finále. Rozhodly zkušenosti?
EP: Určitě, oba jsou z toho slavného ročníku 1992, kdy vstoupili mezi profesionály, a jak jsem říkala výše, nejsou během turnajů tolik vystresovaní, nepřipouštějí si tolik tlak, protože si nepotřebují mnoho dokazovat (to už mají za sebou). Jak John Higgins tak Mark Williams před pár lety zvažovali ukončení profesionální kariéry, jenomže je snooker prostě baví. A jejich rozhodnutí u hry zůstat, rozhodně přináší ovoce.
Největší překvapení turnaje?
EP: Pro mě to byl jednoznačně nesmírně vyrovnaný duel mezi Juddem Trumpem a Chrisem Wakelinem, který dospěl až do posledního možného framu a nenasazený kvalifikant Wakelin měl zatraceně blízko k vítězství. Na to sice nedosáhl, ale kdyby Judda porazil, bylo by to dvojnásobné překvapení. Mimoto pro mě bylo příjemným překvapením, že se do Cruciblu dostal Matthew Stevens, který nepodává úplně nejlepší výkony, ovšem v Sheffieldu jako by našel svou dřívější formu.
Jakým je Mark Williams šampionem?
EP: Za prvé vtipným. Jeho smysl pro humor je pověstný a projevil se i bezprostředně po skončení finálového zápasu, kdy zamířil na tiskovku nahý (když někdy ve druhém kole MS prohlásil, že jestli vyhraje, tak právě tohle udělá). Je to hráč s nesmírně ležérním provedením strku, nijak se při hře nedře, a jak jinak – je prostě dobrý ve všech aspektech hry. Má vynikající dlouhé koule, skvěle zvládá taktické manévry, výborně buduje vysoké náběhy. Dokázal zvítězit po patnácti letech od svého posledního titulu mistra světa a podle mého rozhodně tímto veleúspěchem neřekl poslední slovo.
Snooker
Dnes startuje Masters bez Judda Trumpa
09/01/2021 AT 19:38
Snooker
UK Championship se stěhuje z Yorku, na Eurosportu zůstává
22/11/2020 AT 15:27