Na mistrovství světa bude startovat 16 nejlepších světových hráčů podle žebříčku, světová jednička a obhájce titulu Mark Selby bude nasazený jako číslo jedna. Dalších 16 hráčů se musí na MS probojovat z kvalifikace. Nasazení od jedničky do šestnáctky:
Mark Selby (Anglie)
Ronnie O´Sullivan (Anglie)
Ting Ťün-chuej (Čína, Ding Junhui v anglickém přepisu)
Judd Trump (Anglie)
John Higgins (Skotsko)
Barry Hawkins (Anglie)
Mark Williams (Wales)
Shaun Murphy (Anglie)
Kyren Wilson (Anglie)
Neil Robertson (Austrálie)
Marco Fu (Hongkong)
Stuart Bingham (Anglie)
Luca Brecel (Belgie)
Anthony McGill (Skotsko)
Ali Carter (Anglie)
Mark Allen (Anglie)
Mezi 16 nasazenými je 9 Angličanů a 12 hráčů z Velké Británie, po jednom zastoupení mají Čína, Hongkong, Austrálie a Belgie. Mimochodem, 7 hráčů z této 16 už zvedalo ve své kariéře pohár pro mistra světa.
Jak je od roku 1977 pravidlem, bude se hrát v divadle Crucible v Sheffieldu, které se díky dlouholeté tradici honosí přezdívkou Mekka snookeru. Dodnes je snooker tradiční britskou hrou, vždyť mistrovství světa ještě nedokázal vyhrát žádný hráč, jehož mateřštinou není angličtina. Zdá se, že novou snookeru zaslíbenou zemí je, či bude, Čína. Zatím se žádný Číňan nestal mistrem světa, ale v loňském roce Ting Ťün-chuej vyřadil ve čtvrtfinále legendu Ronnieho O´Sullivana a v semifinále sehrál krásný dramatický duel s pozdějším šampionem Markem Selbym. A předloni hrál Ting Ťün-chuej s Markem Selbym dokonce finále MS, i tehdy byl úspěšnější Brit. Ovšem, že Ting Ťün-chuej dokáže Selbyho na MS porazit, předvedl v roce 2011, kdy ho vyřadil ve čtvrtfinále, pravda, tehdy to ještě nebyl ten „pravý“ Mark Selby, trojnásobný mistr světa z posledních čtyř let. Ting Ťün-chuej již vyhrál Masters i UK Championship, MS je poslední z turnajů snookerové trojkoruny, který mu chybí. Pravděpodobně se už hodně přiblížil den, kdy čínský hráč vyhraje mistrovství světa. Ting Ťün-chuej má k tomuto primátu velké předpoklady včetně zkušeností a větší psychické vyrovnanosti než v minulých letech, nebude-li to letos, za rok přijede znovu a jako ještě větší favorit. Ovšem už letos k největším favoritům nepochybně patří.
Podobně jako Mark Selby. Ten neprožívá nejvydařenější sezónu, prošel si i zdravotními problémy. Poslední turnaje ale naznačují, že je zpět a připravený na světový šampionát. Mark Selby v posledním bodovaném turnaji před MS – China Open – dokázal ve finále smést Barryho Hawkinse, ale byl to teprve druhý vyhraný bodovaný turnaj v sezóně. Předcházející čínský International Championship vyhrál již v listopadu, oba turnaje, které mistr světa vyhrál, se tedy hrály v Číně, na britské půdě na úspěch zatím nedosáhl.
Snooker
UK Championship se stěhuje zpět do Yorku
21/11/2021 AT 20:07
A Ronnie O´Sullivan? Vyhrál pět z devatenácti bodovaných turnajů včetně UK Championship, jeho sezóna je tedy mnohem vydařenější než Marka Selbyho. Velký rozdíl proti minulé sezoně, kdy prožíval ústup ze slávy, nevyhrál ani jeden bodovaný turnaj, triumfoval „pouze“ na Masters. Tentokrát je na MS nasazenou dvojkou, pokud budou favorité postupovat, čeká nás opět finále Selby vs O´Sullivan… pamatujete rok 2014? Úchvatné finále, v němž Selby prohrával 5:10, ale poté se u stolu objevil opravdový světový šampion. Zatímco Raketě docházel dech, Selby se rozehrál k neuvěřitelnému představení, najednou byl plný energie a odhodlání, v závěru Ronnieho O´Sullivana přehrával čím dál víc. Každopádně Ronnie O'Sullivan je prostě legenda, každý jeho zápas naláká k obrazovkám na milion diváků. Jeho přesná a neskutečně rychlá hra zvedá diváky ze sedadel v hale i z křesel u televize.
Na mistrovství světa se těší i jeden z tradičních snookerových komentátorů Zdeněk Míka: „Snooker, to je hra tradic i rozmanitosti. Tradici pěstuje dlouhá historie královské kulečníkové hry i diváky tolik milovaná atmosféra zápasů, kdy se ‚pánové v gala‛ střetnou v gentlemanském souboji. Rozmanitost pak máme na stole: sedm různých barev a spousta kombinací... tedy pokud zrovna soupeř po rozstřelu neudělá chybu a v dobré formě hrající světové eso nezahraje 147. Právě tato dvě slova pro mne charakterizují letošní sezónu. Na úvod jsme viděli premiérové úspěchy hráčů jako Ryan Day či Luca Brecel, po třech letech se podruhé v kariéře radoval i Michael White. Když se prosadily i legendy snookeru Mark Williams, John Higgins a Ronnie O'Sullivan, mohli jsme si říct, že sezóna bude krásně barevná a že každý turnaj možná bude mít svého jedinečného vítěze. Jenže legendy z kouzelného ročníku 1975 se rozehrály mírou nevídanou, získaly další trofeje a fanoušci tápou, kolik úspěchů této ‚tradiční‛ trojice ještě uvidíme. Dohromady mají už 83 titulů a možná stejně jako zamlada ukazují chuť bojovat i nadále. Svou vlastní tradici buduje Mark Selby. Vyhrál tři ze čtyř posledních ročníků mistrovství světa a loni dokonce v dosud nepředstavitelném double s China Open. V Pekingu Selby titul obhájil, podaří se mu to i v Sheffieldu?“
Vítězové bodovaných turnajů sezony + Masters (pouze Ronnie O´Sullivan vyhrál více než dva turnaje):
Riga Masters – Ryan Day
China Championship – Luca Brecel
Paul Hunter Classic – Michael White
Indian Open – John Higgins
World Open – Ting Ťün-chuej
European Masters – Judd Trump
English Open – Ronnie O´Sullivan
International Championship – Mark Selby
Shanghai Masters – Ronnie O´Sullivan (2)
Northern Ireland Open – Mark Williams
UK Championship – Ronnie O´Sullivan (3)
Scottish Open – Neil Robertson
The Masters – Mark Allen
German Masters – Mark Williams (2)
Shoot-Out – Michael Georgiou
World Grand Prix – Ronnie O´Sullivan (4)
Welsh Open – John Higgins (2)
Gibraltar Open – Ryan Day (2)
Players Championship – Ronnie O´Sullivan (5)
China Open – Mark Selby (2)
Máme se na co těšit. Svět zeleného plátna a barevných koulí čeká mistrovství světa, přehlídka krásných soubojů, kterou by byla velká škoda vynechat. Pro laiky je MS jedinečnou příležitostí ponořit se do světa snookeru a... podlehnout mu.
Snooker
Judd Trump a Neil Robertson favority MS ve snookeru
15/04/2021 AT 13:52
Snooker
Dnes startuje Masters bez Judda Trumpa
09/01/2021 AT 19:38