Jaký je snooker pro českou jedničku?
Je to zábava. A baví mne i z toho důvodu, že je těžší než jiné kulečníkové hry. Náročnější na kombinování, přemýšlení, rozhodování.
Zahrát nejvyšší náběh 147 je jen pro ty nejlepší, vyvolené. Ale ani stovka, čili century break, není pro každého, u nás ji dokázal zahrát jen Lukáš Křenek… V tréninku Vám to ale jde…
Snooker
Judd Trump a Neil Robertson favority MS ve snookeru
15/04/2021 AT 13:52
Jde… už jsem jich zahrál v tréninku alespoň osm.
Prý máte snookerový stůl i doma?
Mám, ale jsem ve sklepě omezen prostorem, někdy si musím vzít i kratší tágo.
V tréninku stovku dáte, v turnajích se zatím nepodařilo, z toho vyplývá, že je to hodně o hlavě… Více než o technice.
To je. Já mám vždycky těch 70, 80 a poté to nějak uspěchám, dokonce i jednodušší strky, protože na tu stovku strašně myslím.
A do jaké míry je podstatná psychická odolnost, dokážete to rozdělit na procenta? Talent, technika, psychika…
Určitě základem je talent, těch 10 procent, dalších 10 technická stránka, na tu psychickou zbývá až 80 procent, alespoň mi to tak nyní připadá. Když jste psychicky v pohodě, sžijete se s tempováním, přístupu ke stolu atd.
Snooker jste, předpokládám, poprvé viděl v televizi, jak dlouhá byla cesta k prvnímu úderu?
Poprvé jsem viděl mistrovství světa ve snookeru v roce 2008, ve finále hráli O´Sullivan a Carter. Bylo mi osm a zalíbilo se mi to. A protože rodiče měli doma poolový stůl, zeptal jsem se, zda bych to mohl zkusit. Takže jsem začínal s poolem. Jenže v televizi jsem vídal často snooker a ten se mi líbil více, brzy tak začalo moje snookerové dobrodružství.

Aleš Herout

Image credit: Eurosport

V televizi jste slýchával Tomáše Kejlu… a pak došlo k prvnímu setkání…
Rodiče mi hledali na internetu snookerového trenéra a Tomáš Kejla byl tehdy jediným u nás. Rodiče ho oslovili a trénuje mne dodnes.
Já znám Tomáše jako komentátora, jaký je jako trenér?
Výborný. Pomáhá mu i mnohaleté komentování, rozbory situací, ví, co se má jak hrát, dobře zná i techniku, umí poradit.
Jste česká jednička, nebudu se tedy ptát, zda trenéra porážíte. Kdy jste si naposledy zahráli?
Asi před tři čtvrtě rokem na mistrovství republiky.
V prosinci jste vyhrál osmý ročník prestižního turnaje TOP 16 CUP pro nejlepší hráče České republiky ve snookeru a v 16 letech jste česká jednička s docela jasným náskokem na žebříčku… Jak se šestnáctiletý kluk cítí v roli české jedničky?
Teď už mi to takové nepřijde… Ale před dvěma lety, když jsem se poprvé ocitl první na žebříčku, tak to bylo úžasné, porážel jsem i ty nejlepší dospělé chlapy…
Dospělé jste porážel už o několik let dříve v lize, jak to brali, že je porážel třeba třináctiletý kluk? To asi není úplně obvyklé…
U nás to ve snookeru opravdu není obvyklé. Začátky byly těžší, nejdříve jsem prohrával, postupně jsem vyhrával více a více. Asi to pro ně musel být občas stres, ale teď už jsou na mě zvyklí.
Snookerová komunita není u nás tak široká, tykáte si se všemi?
Se všemi ne, trenérovi stále vykám.
Největší životní úspěch teprve jednou přijde, ale které vítězství je dnes pro Vás nejcennější?
Asi první vítězství v chlapech na Prague Open, bylo mi dvanáct let.
Často se lidé ptají, jak daleko dopředu snookeroví hráči přemýšlejí. Jak česká jednička?
Daleko ne, stačí tři strky dopředu, Ale když budu mít otevřený stůl, dokáži si v hlavě rychle představit, jak to celé odehraji. Nepřemýšlím nad tím, ale vidím to.
Kdy uvidíme českého hráče v tv na Eurosportu? Budete to Vy?
Snad ano, budu se snažit.
Na letošním amatérském ME jste se probojoval jako jediný Čech mezi nejlepších 32 a prohrál se zkušeným Davidem Johnem po boji 3:4, navíc jste byl nejmladší mezi nejlepší dvaatřicítkou. Jaké bylo ME?
Krásné. Na evropském šampionátu je těžké hrát, protože středové kapsy jsou užší, rychlejší stoly, strašně dlouho mi trvá, než se s tím sžiju. Také jsem si až v posledním zápase zajistil postup ze skupiny. Ale v play-off se mi začalo dařit, porazil jsem Aarona Busuttila z Malty 4:3, už to byl úspěch, poté jsem vyřadil nasazenou 25 Nizozemce Reinda Duuta, strašně jsem se ho bál… a rozebral jsem ho svou hrou a vyhrál 4:1. O postup do osmifinále jsem hrál s nasazenou osmičkou Davidem Johnem z Walesu, je to zkušený hráč, bývalý profík. V prvním framu mne podcenil, vyhrál jsem ho, pak i druhý, poté se rozehrál, v pátém framu zahrál stovku, v rozhodujícím sedmém framu jsem vedl asi o 40 bodů, měl jsem docela jednoduchou žlutou kouli hrabičkami, možná byla mečbolová, nedal jsem. A on dohrál stůl a postoupil 4:3.
Už v 10 letech jste si zahrál s Johnem Higginsem…
V Praze byla exhibice, pan Kejla mne pozval, ať přijdu, že si Higgins zahraje s námi, tak jsem mu to rozstřelil, on zahrál 140 a nechal mi poslední černou. A v druhém framu jsem ho porazil. Protože říkal, že kdo dá poslední černou, ten vyhrál.
Nějaká další setkání? Viděl jsem na Vašem facebookovém profilu fotku se Selbym…
S tím jsem se fotil na Paul Hunter Classic. A v Praze jsem si zahrál na exhibici mistra světa Stuarta Binghama a mistra Evropy Michaela Wilda.
Co pro Vás osobně znamená Masters? Více hodin u obrazovky?
Ani ne, já snooker raději hraji. Ale jasně, když hraje O´Sullivan, dívám se. A na Murphyho také.
Oblíbený hráč? Teď jste napověděl…
Ano, Ronnie O´Sullivan a ještě Shaun Murphy. Když jsem se snookerem začínal, fandil jsem Allisterovi Carterovi, byl mi sympatický.
Snookerový sen? Nebuďte skromný.
Vyhrát mistrovství světa. To není skromné.
Masters je pozvánkový turnaj, účastní se ho 16 nejlepších hráčů světa. Hned na úvod se divákům Eurosportu představí snookerová ikona Angličan Ronnie O´Sullivan v duelu s Číňanem Wenbem na E2 od 14:45.
Turnaje se zúčastní 10 Angličanů, dva zástupce má Čína, po jednom Skotsko, Wales, Austrálie a Hong Kong. Nasazenou jedničkou je obhájce Ronnie O´Sullivan, dvojkou světová jednička Mark Selby.
Nejlepších 16 ve světovém žebříčku: Mark Selby, Stuart Bingham, John Higgins, Judd Trump, Ding Junhui, Shaun Murphy, Neil Robertson, Marco Fu, Mark Allen, Joe Perry, Barry Hawkins, Ronnie O´Sullivan, Liang Wenbo, Allister Carter, Kyren Wilson, Mark Williams.
Masters se hraje už od roku 1975 a obhájcem titulu je Ronnie O´Sullivan, který loni ve finále smetl Barryho Hawkinse nejvyšším rozdílem v historii – 10:1. Jen ve snookerovém dávnověku v roce 1988 porazil Steve Davis finálového soupeře Mikea Halletta 9:0. Ronnie O´Sullivan a Stephen Hendry jsou rekordmany turnaje, oba ho vyhráli šestkrát. Pro vítěze je přichystána prémie 200 tisíc liber. Jediným nováčkem na Masters je Kyren Wilson. Nový vítěz Masters bude znám 22. ledna.
Masters budou na Eurosportu komentovat Tomáš Kejla, Eva Poskočilová, Zdeněk Míka a Petr Vlášek.
Snooker
Dnes startuje Masters bez Judda Trumpa
09/01/2021 AT 19:38
Snooker
UK Championship se stěhuje z Yorku, na Eurosportu zůstává
22/11/2020 AT 15:27