Rakušané dominovali sedm let (2009 – 2015), až loni je dokázal přeskákat Peter Prevc. Loňský suverén ze Slovinska sice přenechal Němci Freundovi vítězství v Oberstdorfu, poté ale další tři závody vyhrál. Letos na podzim ovšem Peter Prevc zmizel z předních příček světového poháru. Nezmizelo však jméno Prevc. Už čtyři závody SP vyhrál v nové sezoně jeho mladší bratr Domen Prevc (ročník 1999!). Slovinský zázrak dominuje i celkovému pořadí před Norem Tandem. Už jen kvůli Domenovi Prevcovi stojí za to sledovat i Turné čtyř můstků. 17letý Domen se objevil v elitní společnosti slavných skokanů, kteří dokázali vyhrát závod SP před svými osmnáctými narozeninami (Ahonen, Morgenstern, Schlierenzauer, Nieminen, Peterka). Domen Prevc debutoval v individuálních závodech SP 22. listopadu loňského roku v Klingenthalu a skočil pro 8. místo. Už po pouhých čtyřech závodech poprvé stál na pódiu 19. prosince 2015 v Engelbergu, tehdejší závod vstoupil do historie – poprvé na prvních dvou místech závodu SP skončili bratři. A pravděpodobně bude podobných výsledků více.
Turné čtyř můstků, to je více než půl století tradice a úchvatná atmosféra. Poprvé se turné skákalo v roce 1952, dvakrát se na nejvyšší stupeň postavil jako vítěz český skokan – legendární Jiří Raška v roce 1971 a o 35 let později Jakub Janda po dramatickém souboji s Ahonenem (vítězi byli poprvé v historii oba se stejným počtem bodů). Na turné startoval i spolukomentátor Eurosportu Jakub Jiroutek. Jak si pamatuje turné?
Jakub Jiroutek: „Mediálně nafouknuté, což se především týká všeho dění kolem závodů. Média z turné dělají takový skokanský Grand Slam, vytvářejí dojem, že turné je něco více než ostatní závody. Ale i bez médií jsou to samozřejmě mimořádné závody, atmosféra na diváky dopadne, zvláště, když přijde během asi deseti dnů čtyřikrát 30 tisíc lidí, to dokazuje, že se jedná o velkou sportovní událost.“
Skoky na Lyžích
Skokanská tradice Turné čtyř můstků
27/12/2020 AT 16:34
Loni si nejlépe z českých skokanů vedl Roman Koudelka, který skončil celkově na 14. místě, v jednotlivých závodech se ani jednou žádný z českých reprezentantů nedostal do první desítky. Koudelku i všechny ostatní ale letošní podzim předčí rodák z Liberce a závodník tamní Dukly Vojtěch Štursa. 21letý nováček skončil poslední dva týdny jak v Lillehammeru, tak v Engelbergu v první desítce a je velkou českou nadějí nejen do nadcházejícího turné, ale především do budoucnosti.
Turné odstartuje závodem v Oberstdorfu 30. prosince, v lednu je v programu trojice závodů: Garmisch-Partenkirchen, Innsbruck, Bischofshofen. První přenos Eurosportu je na programu už 29. prosince – kvalifikace od 16:30 na E1, komentují Radek Barkman a Jakub Jiroutek. Přenosy z turné se nezastaví ani o silvestrovském odpoledni a ve svátek 1. ledna. Nejen Turné, ale kompletní program Světového poháru ve skocích na lyžích můžete sledovat celou zimní sezonu na Eurosportu.