Jakou formu máte před Turné? Dokážete opět vyhrát všechny čtyři závody?
Minulý ročník Turné čtyř můstků byl velkým oceněním pro mne i celý náš tým. Každý závod nám dal nové zkušenosti a hodně pozitivních emocí, ale nyní je to již minulost. Začala nová sezóna a před námi je další Turné. Chci vždy skákat nejlépe, jak umím. Na to se plně soustředím, to je můj jediný cíl. Nechci se honit za rekordy a úspěchy tak, že bych přišel o radost a uspokojení, které mi skoky dávají. Nenechám se chytit do takové pasti.
Koho považujete za své největší soupeře, a proč?
Skoky na Lyžích
Skokanská tradice Turné čtyř můstků
27/12/2020 AT 16:34
Mým největším soupeřem jsem já sám! Během každého skoku čelím svým slabostem, emocím a schopnostem.
Co Vás přivedlo ke skokům na lyžích? Chtěl jste se jim profesionálně věnovat již od dětství?
Narodil jsem se v Podhalí, nejjižnějším regionu Polska, kde jsou zimy delší než kdekoli jinde v Polsku a zimní sporty jsou tam hodně populární. Jako malý kluk jsem začal lyžovat a moc se mi to líbilo. Ale po nějakém čase už mi nestačilo jezdit ze svahu dolů a začal jsem hledat něco nového. Hodně chlapců v sousedství si stavělo malé skokanské můstky a zkoušelo napodobovat své idoly. Stačilo několik pokusů a nemohl jsem myslet na nic jiného, než skákat výše a dále. A tak začalo mé skokanské dobrodružství.
Když jste vyrůstal, bavily Vás i jiné sporty?
Od malička mne sport bavil. A především zimní sporty a alpské lyžování, ovšem, jak jsem zmínil, brzy se mou největší vášní staly skoky. Zůstávám ale dodnes fanouškem mnoha dalších sportů.
Které sportovce obdivujete?
Obdivuji hodně sportovců, jako fanoušek i jako profesionální sportovec, protože dobře vím, kolik tvrdé práce stojí za jejich úspěchy. Řadu let sleduji kariéru Rogera Federera, dělá na mne velký dojem. Také obdivuji Roberta Kubicu pro jeho rozhodnost, sílu ducha a vytrvalost.
A jaký sportovní výkon na Vás v posledních letech udělal největší dojem?
Nepochybně polský volejbalový tým a jeho letošní obhajoba titulu mistra světa.
Jaké jsou Vaše dlouhodobější cíle?
Mým hlavním cílem je pokračovat v tom, co dělám, skákat tak dobře, jak to půjde. A zůstat v dobré formě co nejdéle. Pracovat na sobě je dlouhodobý úkol.
Trenér českého reprezentačního béčka skokanů na lyžích Jakub Jiroutek je zároveň i spolukomentátorem a expertem Eurosportu. O hvězdě polského skoku říká: „Až ke třicítce vyhrál vše. Dozrál. Tichý šampion, žijící ve stínu Adama Małysze, přestože vyhrál více trofejí. Znám ho od 17 let, obrovská pokora k okolí a lídr polského týmu.“
Tichý šampion ovšem v nové sezoně světového poháru nevyhrál ani jeden ze sedmi závodů. Jeho forma je tedy nezodpovězenou otázkou. Jenže… shodná situace byla v minulém roce. A pak přišlo Turné čtyř můstků a dominantní představení. Půjde Kamil Stoch v loňských stopách?
Turné čtyř můstků vysílá Eurosport od 29. prosince do 6. ledna. Eurosport vysílá – podobně jako v minulých letech – kompletní seriál Turné čtyř můstků.
Skoky na Lyžích
Od čtvrtka 10. prosince MS v letech na lyžích
09/12/2020 AT 13:43
Skoky na Lyžích
Startuje SP ve skocích na lyžích
17/11/2020 AT 21:17