Ve druhé polovině týdne se můžeme těšit na tradiční špičkové lety, vždyť v Planici se skákalo už ve 30. letech minulého století. Padne v Planici další světový rekord? Gregor Schlierenzauer již v Planici skočil 253,5 m., ovšem neoficiálních.
Komentátor Radek Barkman: „Mistrovství světa v letech v první polovině prosince, to je skutečně ojedinělá záležitost. V té době ještě nebývají skokani v top formě. Uvidíme, jak se tento netypický termín promítne do výkonů. České reprezentaci dále chybí Roman Koudelka, snad alespoň jeden náš skokan bude v nejlepší třicítce. Skvěle skáče Nor Granerud, sice není rozeným letcem, ale když máte formu, daří se všude, bude zajímavé, zda naplno vstoupí do bojů o titul. V Planici sice v minulosti padaly světové rekordy, ale tentokrát by byl nejlepší výkon historie překvapením, něco takového neočekávám.“
V Planici překonal dvakrát světový rekord i československý skokan Jiří Raška. Současná česká reprezentace na podobné výkony nemyslí, start do sezony jí nevyšel. Ani po posledních těžkostech ovšem naši skokani nepropadají špatné náladě. Filip Sakala to vyjádřil pro stránky Svazu lyžařů České republiky: „Celkově panuje v reprezentaci optimismus. Šlo pouze o dva víkendy a začátek sezony je vždy náročný, když nejste v top formě. Nikdo nehází flintu do žita a budeme se snažit zlomit krizi na MS v Planici. Štěstí nám dosud nepřálo, ale věřím, že to, co se teď stalo ve Finsku, má nějaký důvod a za dva týdny na to vlítneme s čistým štítem a ukážeme, že nejsme žádní turisti.“
Skoky na Lyžích
V Rusku startuje SP ve skocích na lyžích
18/11/2021 AT 14:37
V Planici se tradičně uzavírají závody světového poháru, tentokrát se MS koná již v prosinci, jedná se totiž o odložené MS z března. Na mamutím můstku Letalnica „Bratov Gorišek“ byl 28krát překonán světový rekord, naposledy to ale dokázal Nor Bjørn Einar Romøren před 15 lety výkonem 239 metrů. Od roku 2005 už padají světové rekordy pouze na můstku ve Vikersundu. Držitelem současného je Stefan Kraft výkonem 253,5 m. Jeden primát ale Letalnici už žádný skokan nevezme, právě na slovinském mamutím můstku překonal v roce 1994 Fin Toni Nieminen poprvé dvousetmetrovou hranici. Mimochodem, v Planici na můstku Bloudkova velikanka padla i hranice sta metrů, v roce 1936 ji přeskočil Rakušan Josef Bradl.
Přenosy z Planice odstartují kvalifikací 10. prosince v 16:00 na programu E2. Lety v Planici komentuje tradiční skokanský komentátor Radek Barkman, kterého občas doplní jako host a expert reprezentační trenér Jakub Jiroutek.
Skoky na Lyžích
Skokanská tradice Turné čtyř můstků
27/12/2020 AT 16:34
Skoky na Lyžích
Startuje SP ve skocích na lyžích
17/11/2020 AT 21:17