Asi každý malý kluk (a nejedna slečna) si někdy zašermoval alespoň nějakým klackem, asi každý se někdy díval v televizi na šermířské souboje d´Artagnana a spol. Šerm je prastarý sport, který se vyvíjel od časů, kdy se naši prapředkové nejprve tloukli kyji a holemi. Pravé umění meče začínalo ve starověkých říších Dálného východu. Nejstarším známým vyobrazením šermířského souboje je reliéf v egyptském Luxoru. Největší rozmach ve starověku nastal v římské říši, především díky výcviku nejlepších gladiátorů ve speciálních školách.
Má expert Eurosportu Jiří Vincenc rád „šermovačky“ v televizi, mušketýry a spol.? Dokáže se na ně jako „profík“ dívat?
Sám jsem členem klubu tzv. historického šermu a napsal jsem knihu Stručná historie šermu, která vyšla ve dvou vydáních. Je v ní historie od starověku. To, co vidíme v různých vystoupeních skupin rozdílné úrovně, je hezké a zábavné divadlo, ale se skutečným historickým šermem má jen málo společného, lze to nazývat scénickým a divadelním šermem. Tyto skupiny vznikly přibližně před 60 lety, sportovní šerm vyšel ze soubojového šermu někdy před 180 lety. Takže, ač hodně upraven, je vlastně skutečným historickým šermem.
Šerm
Světový šermířský týden na Eurosportu
15/07/2019 AT 21:13
Jak by dopadl souboj Athos, Porthos, Aramis, d´Artagnan vs Grumier, Borel, Jérent, Lucenay, což jsou francouzští olympijští vítězové v družstvech?
Souboj dnešních mistrů proti d´Artagnanům je jako srovnávat jablka a hrušky. V dnešních podmínkách by si mušketýři ani neškrtli, v práci nohou a rychlosti by hodně zaostávali. Opačně… těžko říci. V současnosti se šermuje na pět a patnáct zásahů, což dovoluje určité riskování. Ve starých časech to bylo na jeden zásah. Tehdejší šermířští mistři vymýšleli různé akce (finty), které tajili, kdo je ovládal, byl těžko k poražení. Takže mohli znát techniky, které dnešní šermíři neznají. Navíc byly staré souboje spojeny s různými údery a podrazy. A historický šermíř byl zvyklý zranit i zabít, taková situace by mohla současného vystrašit. Mimochodem, filmové scény, kdy jeden šermíř přemůže více protivníků, nejsou reálné. Zkoušel jsem to kdysi se slabšími soupeři, stačili na mne dva, to prostě neuhlídáte, pokud útočí najednou.
Proč by se měl divák poprvé podívat na šermířský šampionát? Co ho zaujme? Jak se vyvíjel šerm za posledních 50 let?
Diváka zaujme především úžasná rychlost akcí, jejichž složitost si vychutná při zpomalených záběrech. Technika má téměř neměnný vývoj už 200 let, ovšem ohromně se zvětšila rychlost, především nohou. Náš šerm prožívá – stejně jako šerm světový – doslova renesanci. Za dobu, co šermuji, se základna zvětšila dvakrát. Šerm je u nás i celosvětově sportem studentským.
Co by měl udělat zájemce o šerm, aby si ho vyzkoušel, začal aktivně provozovat?
V České republice je v současnosti 43 aktivních klubů a 2300 členů, což je dvojnásobek stavu před 60 lety, když jsem se šermem začínal. Špička je profesionální, přibližně 10 trenérů, V našich klubech bereme zájemce až do cca 50 let. Pro závodní šerm jsou jako začátečníci nejvhodnější děti od devíti do čtrnácti let. Stačí otevřít internet. Jen v Praze je 12 klubů. Špičkové jsou SC Praha v Letňanech a USK Praha ve Vršovicích.
ME v šermu sledujte na Eurosportu od 17. do 22. června. Každý den připraví Eurosport svým divákům dvouhodinové přenosy duelů nejlepších šermířů Evropy.
Komentátor Michal Škorpil si experta Jiřího Vincence dlouhodobě chválí: „Spolupráce s Jirkou je skvělá, je ztělesněním zkušeností a svým projevem mě vždy vtáhne do děje. Dokáže kombinovat odborné a zábavné podání, v jeho pojetí experta se divák nikdy nenudí.“
Expert Eurosportu Jiří VincencPředstavte se…
10 let v reprezentaci Československa a poslední šermíř, který byl reprezentantem ve všech zbraních – fleretu, kordu i šavli. Čtyřikrát mistr republiky v šavli a ve fleretu, druhý v kordu. Dva starty na mistrovství světa, v družstvech 9. místo, v jednotlivcích vždy vyřazen ve druhém kole. Od roku 1971 profesionální trenér, můj nejlepší žák Jaroslav Jurka 2. na MS v roce 1985 a vítěz SP.
Šerm
Rozhovor: Jiří Vincenc zve diváky ke sledování MS v šermu
18/07/2018 AT 19:06