Představte se…
Jiří Vincenc, 10 let v reprezentaci Československa a poslední šermíř, který byl reprezentantem ve všech zbraních – fleretu, kordu i šavli. Čtyřikrát mistr republiky v šavli a ve fleretu, druhý v kordu. Dva starty na mistrovství světa, v družstvech 9. místo, v jednotlivcích vždy vyřazen ve druhém kole. Vítěz mezinárodního turnaje na Kubě, druhý v Německu a tehdejší Jugoslávii. Od roku 1971 profesionální trenér v Dukle Olomouc. Můj nejlepší žák Jaroslav Jurka 2. na MS v roce 1985 a vítěz SP, moji žáci mají desítky medailí z mistrovství republiky. Nyní pracuji na půl úvazku ve dvou našich předních klubech – USK Praha a SC Praha.
Jaký je stav českého šermu, po dlouhé době byl před dvěma lety na OH, jak se rozvíjí v posledních letech?
Šerm
Světový šermířský týden na Eurosportu
15/07/2019 AT 21:13
Náš šerm prožívá – stejně jako šerm světový – doslova renesanci. Za dobu, co šermuji, se základna zvětšila dvakrát. Šerm je u nás i celosvětově sportem studentským. Výsledky posledních šesti let jsou úžasné. V konkurenci cca 150 států světa máme mistry Evropy juniorů i seniorů, naši kordisté jsou vítězové světového poháru. Kordisté Jiří Beran, Richard Pokorný, Martin Rubeš a Pavel Pitra loni vybojovali bronz na ME v soutěži družstev. Letos byl Pavel Pitra bronzový na SP a fleretista Alexander Choupenitch bronzový na ME. Máme i další medaile především na juniorských ME a MS. Pomalu se začínáme posouvat k širší světové špičce.
Jaká bude česká reprezentace na MS 2018?
Na letošní MS v Čině budeme mít zastoupení ve fleretech a v kordu mužů. A rozhodně tam naši reprezentanti nejedou v rolích outsiderů.
Co by měl udělat zájemce o šerm, aby si ho vyzkoušel, začal aktivně provozovat? Jakékoli věkové kategorie. Kolik je u nás šermířských klubů?
V České republice je v současnosti 43 aktivních klubů a 2300 členů, což je dvojnásobek stavu před 60 lety, když jsem se šermem začínal. V našich klubech bereme zájemce až do cca 50 let. Pro závodní šerm jsou jako začátečníci nejvhodnější děti od devíti do čtrnácti let. Stačí otevřít internet. Jen v Praze je 12 klubů. Špičkové jsou SC Praha v Letňanech a USK Praha ve Vršovicích.
Jak se vyvíjel šerm za posledních 50 let?
Technika má vývoj téměř neměnný už 200 let, ovšem ohromně se zvětšila rychlost, především nohou, a nesmírně se rozšířila světová špička. Dříve to bylo šest sedm zemí, dnes až patnáct. A země, ve kterých před 60 lety šerm vlastně neexistoval, patří v posledních 20 letech mezi absolutní světovou špičku, např. Čína, Jižní Korea, Japonsko. Stejně tak USA. Málokterý sport má tak široké zastoupení na turnajích. Např. na MS startuje až přes 1000 šermířů.
Vzpomeňte na nějaký historický český úspěch na MS…
MS 1985 – můj žák Jaroslav Jurka v kordu druhý, Jiří Beran šestý. Dva naši reprezentanti v nejlepší šestce světa.
Máte rád „šermovačky“ v televizi, mušketýry a spol.? Dokáže se na to „profík“ dívat?
Sám jsem členem klubu tzv. historického šermu a napsal jsem knihu Stručná historie šermu, která vyšla ve dvou vydáních. Je v ní historie od starověku. To, co vidíme v různých vystoupeních skupin rozdílné úrovně je hezké a zábavné divadlo, ale se skutečným historickým šermem má jen málo společného. Tyto skupiny vznikly přibližně před 60 lety, sportovní šerm vyšel ze soubojového šermu někdy před 180 lety. Takže, ač hodně upraven, je vlastně skutečným historickým šermem.
Jak by dopadl souboj Athos, Porthos, Aramis, d´Artagnan vs Grumier, Borel, Jérent, Lucenay, což jsou francouzští olympijští vítězové v družstvech?
Souboj dnešních mistrů proti d´Artagnanům je jako srovnávat jablka a hrušky. V dnešních podmínkách by si mušketýři ani neškrtli. Opačně… těžko říci. V současnosti se šermuje na pět a patnáct zásahů, což dovoluje určité riskování. Ve starých časech to bylo na jeden zásah. A navíc byly souboje spojeny s různými údery a podrazy.
Proč by se měl divák poprvé podívat na šermířský šampionát? Co ho zaujme?
Diváka zaujme na MS především úžasná rychlost akcí, jejichž složitost si vychutná při zpomalených záběrech. A také to, že šerm je jediný ze všech bojových sportů, v němž jsou zásahy již desítky let registrovány elektronicky, což znamená, že rozhodčí mají na duely opravdu minimální vliv.
Šerm
Šermířský týden na Eurosportu
15/06/2019 AT 08:50