MS se zúčastní 16 týmů rozdělených do čtyř skupin A–D. Evropu budou reprezentovat vítěz kvalifikace z loňského roku Polsko, které vyřadilo dvojnásobné mistry světa Rusko, dále Itálie (vyřadila reprezentaci ČR ve druhé fázi), Švýcarsko a obhájce titulu Portugalsko.
Složení jednotlivých skupin (los se konal koncem února v Atlantis Paradise Island Hotel v Nassau):
A – Bahamy, Švýcarsko, Ekvádor, Senegal
B – Nigérie, Itálie, Írán, Mexiko
C – SAE, Paraguay, Portugalsko, Panama
D – Brazílie, Tahiti, Japonsko, Polsko
Vzhledem k časovému posunu (v Nassau je mínus šest hodin) budou živé přenosy startovat ve večerních hodinách, některé zápasy bude Eurosport vysílat ze záznamu v dopoledních hodinách.
Nejúspěšnějším týmem v historii MS je Brazílie, která se stala 13x světovým šampionem. Poprvé se MS hrálo v roce 1995 a ve finále na slavné pláži Copacabana v Riu Brazilci rozdrtili USA 8:1. Až do roku 2009 se hrál šampionát každoročně, od té doby vždy po dvou letech. Brazilci pravidelně vyhrávali až do roku 2000, o rok později poprvé padli, z titulu se radovalo Portugalsko, v jehož dresu ale hráli i v Brazílii narození hráči, jako nejlepší střelec turnaje Alan. Brazilská nadvláda pokračovala i na dalších šampionátech, prorazili ji pouze jednou Francouzi, přestože se šampionát už od roku 2007 nekoná pouze v Brazílii. Jenže… naposledy vyhráli Brazilci v roce 2009, poté se dvakrát radovalo Rusko a předloni podruhé Portugalsko.
Mistři světa: Brazílie 13x, Portugalsko 2x, Rusko 2x, Francie.
Poslední MS v roce 2015 přineslo řadu překvapení. Pozdější šampion Portugalsko prohrálo ve skupině se Senegalem a o svém postupu muselo rozhodnout až v posledním zápase proti Argentině. Tahiti ve skupině porazilo obhájce Rusko a dotáhlo to v play-off po vítězstvích nad Íránem a Itálií až do finále. A pouť Brazilců skončila ve čtvrtfinále s Ruskem po prodloužení. Zlatý míč pro nejlepšího hráče turnaje obdržel hráč Tahiti Heimanu Taiarui, nejlepším brankářem se stal jeho spoluhráč Jonathan Torohia.
MS v plážovém fotbale startuje na Eurosportu 28. dubna:
E2 11:00 záznam Nigérie vs Itálie
E2 12:30 záznam Bahamy vs Švýcarsko
E2 22:45 ŽIVĚ Portugalsko vs Panama
Finále je na programu 7. května ve 22:15. Zápasy MS komentují Radek Barkman, Michal Maťašovský, Ivan Petr, Tomáš Petr a Michal Škorpil.