Když vyslovím MS v plaveckých sportech, co vás napadne, na co se začnete těšit?
Jednoznačně největší plavecký svátek pro plavce a vodní sporty, vedle olympijských her absolutní vrchol.
Poslední česká medaile z MS v plavání je z roku 2003. Vidíte světélko na konci tohoto tunelu?
Plavání
Finále International Swimming League v Las Vegas
16/12/2019 AT 11:59
Troufám si říci, že s Ilčou Hlaváčkovou skončilo poměrně úspěšné období českého plavání. Dan Málek v roce 2000 vybojoval na olympiádě v Sydney dvě pátá místa, Ilča Hlaváčková a Květoslav Svoboda úspěšně startovali na evropských i světových akcích, dokázali dosáhnout minimálně na řadu finálových umístění, ale i na medaile. Hlaváčková byla svého času držitelkou evropského rekordu. V současnosti u nás taková širší kvalita chybí, vždy se ukáže nějaký plavec, ale je to jednotlivec. Českému plavání se nedaří a světlo na konci tunelu nevidím. Držím dva české rekordy, což mne na jednu stranu těší, ale postupem času mne to spíše začíná mrzet. Světové časy se posouvají a pokud nejsou naši plavci schopni překonávat staré české rekordy, je to jednoznačně špatně.
Dají se srovnat podmínky českého plavce s podmínkami např. australských?
Austrálie je Mekkou plavání s teplejším podnebím, spousta bazénů je pod otevřeným nebem, blízko oceánu, což je výborné pro trénovaní z pohledu psychické pohody, zdraví. A i děti trénují od páté ranní, rodiče je přivezou. Také Česká republika má širokou síť bazénů, bohužel to nejsou bazény, na kterých by se mohly konat velké soutěže. V současnosti se plave i v multifunkčních arénách, já jsem například startoval na MS 2007 v Melbourne v Rod Laver aréně, kde se hraje tenis.
Kdo bude největší postavou MS?
Bude jich více, kvalifikace vždy vystřelí nějakou osobnost, ze které se na MS stane hvězda a dokáže ohromit svými výsledky. Jsem zvědavý například na maďarskou plavkyni Katinku Hosszúovou, protože v posledních letech předvádí impozantní výkony. Naše trio Simona Baumrtová, Jan Micka a Bára Závadová navštěvuje cizí kempy a jezdí na tréninkové akce se svými soupeři, Simona s Mie Nielsenovou, Honza byl s Gregoriem Paltrinierim na kempu, Bára vyrazila na zkušenou na tři měsíce do Austrálie. Uvidíme, jak to dokáží zúročit.
Jaké plavecké jméno minulosti byste vyzdvihl?
Dan Málek v českém plavání. K němu jsem vzhlížel, na olympiádě v Sydney jsem ho hltal, stával se ze mne tehdy prsař. Ze světa… není to tak, že by mi se mi v hlavě objevilo jedno jméno. V různých obdobích jsem měl různé oblíbence a favority. Samozřejmě Michael Phelps, fenomén, startoval jsem na OH v Pekingu a viděl ho zblízka, také dvojnásobný olympijský vítěz Domenico Fioravanti, napadají mne ještě Kosuke Kitajima nebo zesnulý Alexander Dale Oen, se kterým jsem se osobně znal a byl to nejen mimořádný plavec, ale i báječný člověk.
Plavání jste věrný i po skončení aktivní kariery, podnikáte v plavání?
Založil jsem sportovní organizaci, která se jmenuje Sports Team CZ. Specializuje se na plavání a jejím posláním je zvyšovat úroveň poskytovaných služeb v oblasti plavání. U plavání jsem tedy zůstal, přestože už nejsem v bazénu, spíše v kanceláři a řeším záležitosti administrativního rázu.
Když jste například na dovolené, zaplavete si trochu dále v moři?
V mém případě rozhodně ne. Pamatuji, jak Ilona Hlaváčková novinářům na podobnou otázku odpovídala, že má ráda, když pod sebou vidí dno bazénu a ne neznámo. Já jsem v tom úplně stejný, nemám v oblibě vydávat se někam daleko, ať na jezeře nebo v moři, raději si zaplavu podél břehu. Kdo nezažil pořádnou křeč do nohy ve vodě, tak neví, co to obnáší. Já jsem objevil po skončení kariéry jiné sporty, kterými si dokáži vyčistit hlavu, jako je vysokohorská turistika, a plavání už zdaleka tolik nedávám. Jako pohyb je ale plavání to nejlepší, co člověk může dělat.
Nejhezčí plavkyně podle Jirky Jedličky?
Už nejsem osobně přítomen na závodech… Plavkyně mají – přes širší ramena – nepochybně krásná těla. Nerad bych na některou zapomněl, Češky, Slovenky… Pamatuji Maďarku Zsuzsannu Jakabosovou, která se ráda předváděla před závodem, než skočila do vody, ale její ego ničilo tu krásu, kterou vyzařovala.
Během velkých plaveckých závodů spolukomentujete na Eurosportu. Jak si to užíváte?
Je to pro mne návrat k plavání, ke sportu, který mám rád a bude mne asi provázet celý zbytek života. A zajímavá zkušenost, která mi přináší radost, a za kterou děkuji Eurosportu. Mohu zblízka pozorovat současné plavce, největší závody, předat divákům něco ze svých plaveckých zkušeností a také prožívat emoce v živém přenosu. Začátky nebyly snadné, když jsem vedle Michala Škorpila v roce 2013 během MS v Barceloně spolukomentoval poprvé, byl to nespočet přeřeků, jakmile uhnete na moment myšlenkami někam jinam, je zle.
Plavání
Elita světového plavání se představí v International Swimming League
01/10/2019 AT 14:17
Plavání
MS v plaveckých sportech na Eurosportu
07/07/2017 AT 09:51