„Všichni si moc dobře uvědomujeme, že zdraví je nejpřednější. Situace je celosvětově velmi složitá, vyvíjí se ze dne na den, tomu se musíme přizpůsobit. Sport je pouze jednou součástí života, která teď musí ustoupit do pozadí. Pokud se však podaří olympijské hry uspořádat v plánovaném termínu, pak právě sport a olympijské myšlenky sehrají svou společenskou roli, která se od nich – vedle výsledků – očekává. Dají světu naději, že se život vrací do normálních kolejí. Proto se na olympijské hry snažíme připravovat i za této situace dle plánu,“ uvádí Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru a člen MOV.
Stejně jako další předsedové národních olympijských výborů ve středu během videokonference s předsedou Mezinárodního olympijského výboru Thomasem Bachem podpořil prohlášení týkající se základních principů a dalších kroků směrem k přípravě olympijských her a kvalifikačních soutěží. „Mezinárodní olympijský výbor věří v konání olympijských her v Tokiu 2020. Do jejich začátku zbývají více než čtyři měsíce. V tuto chvíli není třeba sahat k radikálním rozhodnutím a jakékoli spekulace jsou kontraproduktivní“, uvedl Thomas Bach.
Na jedné straně MOV řeší přípravy her a nutná opatření ve spolupráci s japonskými organizátory. Na druhé se všemi mezinárodními federacemi připravuje úpravu kvalifikačních kritérií zvlášť pro každý z letních olympijských sportů. Upravená kvalifikační pravidla by měla být připravena na začátku dubna. MOV také bude zjišťovat situaci v jednotlivých státech.
Olympijské Hry
Adam Ondra ve finále soutěžení, které nikdy nikde nebylo
04/08/2021 AT 01:45
Mezinárodní olympijský výbor se spojil také se zástupci sportovců z jednotlivých zemí. „Ze strany sportovců padla spousta dotazů týkajících se kvalifikací, možného posunutí her, karantény, tréninku, zdravotních opatření. Z debaty bylo patrné, že Mezinárodní olympijský výbor chápe nervozitu a nejistotu. Nyní nezbývá než improvizovat, tvrdě makat a doufat“, uvedl David Svoboda, předseda Komise sportovců ČOV.
Olympijské Hry
Eurosport přináší nejširší pokrytí Olympijských her Tokio 2020
31/07/2021 AT 21:38
Olympijské Hry
Olympijské hry v Tokiu se posouvají na rok 2021
24/03/2020 AT 16:08