1) Máš v hlavě nějaký památný zápas proti Rusku?
2) Jak se ti líbí výkony našich reprezentantů na OH?

Petr Procházka hokej

Image credit: Eurosport

Tomáš Petr (vlevo):
Olympijské Hry
Adam Ondra ve finále soutěžení, které nikdy nikde nebylo
04/08/2021 AT 01:45
1) Asi každému se hned vybaví naganské finále v roce 1998 a výhra 1:0 díky gólu Petra Svobody. Vybavuji si i rok 2002, kdy v Salt Lake City Aleš Valenta získal zlato a druhý den čeští hokejisté ve čtvrtfinále prohráli 0:1. Tehdy také Bělorusko šokovalo postupem přes Švédsko do semifinále, když v závěru zápasu švédský brankář Tommy Salo dostal gól na 3:4 z půlky hřiště.
2) Výkony českého týmu jdou určitě nahoru. Úvod s houževnatou domácí Jižní Koreou byl rozpačitý, ale výhra byla velmi důležitá pro další průběh turnaje. Díky vítězství nad Kanadou se vyhnuli předkolu a ušetřili síly. Ve čtvrtfinále byli Češi podle mě lepším týmem, měli víc ze hry a byli nebezpečnější. Na druhou stranu měli i štěstí. V závěru pomohla branková konstrukce a hlavně Američani sehráli tristní přesilovku v závěru normální hrací doby a v úvodu prodloužení. V samostatných nájezdech zazářil Pavel Francouz. Český gólman s ledovým klidem čekal do poslední chvilky na pohyb soupeře a výborně vždy dokázal utěsnit prostor u tyčky. Tým zatím hraje přesně to na co má a co mu sedí. Vepředu se mi líbí u Horáka, Radila, Řepíka nebo Sekáče dravost a ochota jít do branky. Postrádám góly u Červenky, který měl kopec šancí, ale trápí se v koncovce. V obraně bych pochválil Nakládala, Poláška nebo Koláře, který je nejvytíženějším českým hráčem. Ve čtvrtfinále beci také výrazně přispěli k postupu – po střelách od modré se postarali o oba góly.
Václav Procházka:
1) Je jich hodně. Ale v tomto případě zůstanu u klasiky. Nagano, finále. No, a teď se ukáže, jestli by pro náš hokej nebylo vhodné, aby olympiády byly (s ohledem na výsledky) do Asie přesunuty natrvalo.
2) Určitě nejdou dolů. Žádné zklamání. Všechno zatím vyhráli. I když se o to vždy museli pořádně porvat. Asi nejsem sám, kdo se obával nevyzpytatelných Američanů. Ale to už není podstatné jako to, co bude. Jisté je, že pokud mají jít Češi do finále, budou muset jít nahoru právě teď proti Rusům.
SSSR/Rusko a lední hokej, to je dlouhý příběh, který začal v roce 1954, kdy se jako nováček poprvé představila sovětská sborná na světovém šampionátu a… triumfovala. O dva roky později na OH v Cortině d´Ampezzo se vše opakovalo, Sovětský svaz i na svém prvním olympijském startu v ledním hokeji bral zlaté medaile. Pro tehdejší Československo se zápasy proti SSSR staly rychle výjimečnými, byl to vždy tradiční soupeř, navíc do ledního hokeje vstoupila i politika, především po roce 1968. Pro československý hokej jsou památná dvě vítězství na MS 1969 (přestože bez zlatých medailí), zlato z MS v Praze 1972, v Polsku 1976 a o rok později ve Vídni (vždy i po vítězstvích nad SSSR). Poslední československé zlato je z roku 1985, hrálo se opět v Praze a znovu k němu vedla cesta přes vítězství nad sbornou. Také na prvním Kanadském poháru v roce 1976 Československo nad SSSR vyhrálo a svedlo památné finálové duely s Kanadou, které byly přehlídkou krásného hokeje. Sovětský svaz byl dominantní silou na hokejové scéně, pouze právě na Kanadských pohárech ho většinou předčili reprezentanti javorového listu, zatímco Kanada v pěti ročnících triumfovala čtyřikrát, SSSR pouze jedinkrát.
A najednou Sovětský svaz zmizel z mapy světa, Československo se rozdělilo na dva státy. Pro český hokej ovšem nadále zůstaly hokejové bitvy s ruskými reprezentanty něčím mimořádným. Tou úplně „nej“ zůstává nadále naganské finále před dvaceti lety. Mimořádným duelem ale bude i ten nadcházející, zvláště, když se hraje o olympijské finále a další vstupenky do hokejové historie.
Olympijské Hry
Eurosport přináší nejširší pokrytí Olympijských her Tokio 2020
31/07/2021 AT 21:38
Olympijské Hry
Olympijské hry v Tokiu se posouvají na rok 2021
24/03/2020 AT 16:08