„Lezení mne neskutečně baví. Kdyby tomu tak nebylo, byl bych blázen, pokud bych do něj investoval takové množství času, kolik jsem mu za celý život dal“, říká Adam Ondra, který zvládl kvalifikaci a bude startovat v olympijském finále.
V kvalifikaci obsadil nejslavnější český lezec 5. místo. Nejlepší byl Francouz Mickael Mawem, na dalších místech skončili Japonec Tomoa Narasaki a Američan Collin Duffy.
Sportovní lezení má tři disciplíny – obtížnost, bouldering a rychlost. V Tokiu zažívá olympijskou premiéru, ovšem… v programu OH je pouze jediná disciplína – kombinace všech tří. Mnozí se na takové soutěžení dívali s nedůvěrou a odmítáním, vždyť v takové kombinaci se dříve nikdy nezávodilo. Jaký dává smysl? Ani Adam Ondra nevnímal toto rozhodnutí jako šťastné.
Olympijské Hry
Eurosport přináší nejširší pokrytí Olympijských her Tokio 2020
31/07/2021 AT 21:38
„Bylo to těžké rozhodování, protože olympijský výbor nám přidělil pouze jedinou sadu medailí, takže jsme nemohli žádat všechny disciplíny. A pokud by se rozhodlo upřednostnit jednu disciplínu, bylo by to na úkor těch dalších. Snad bylo lepší zvolit pouze kombinaci obtížnosti a boulderingu, což jsou disciplíny, kterým se oběma už v minulosti věnovala spousta lezců, zatímco rychlost byla spíše okrajovou záležitostí, které se věnovalo méně lezců a na kterou jsou nutné úplně jiné schopnosti a dovednosti než pro bouldering a obtížnost. Je to prostě fakt, musíme to všichni skousnout, a na tu rychlost se budeme muset připravit. A doufám, že to bude takový odrazový kámen k tomu, aby jednou na olympiádě byly všechny tři lezecké disciplíny samostatně.“
Mezi špičkové lezce se Adam Ondra zařadil již v dětském věku. A od té doby posouvá hranice lezení. V roce 2017 jako první vylezl cestu obtížnosti 9c (Silence v Norsku). Právě lezení v přírodě ve skalách na nejtěžších cestách, v něm se cítí doma. Přestože nevynechává ani světové šampionáty a nyní olympijské hry. Takto vzpomíná na zdolání Silence:
„Pokud bych musel vybrat největší úspěch v mé sportovní kariéře, bylo by to slezení první cesty 9c na světě. Titul z mistrovství světa má svou váhu, ovšem když porovnáme, zda si někdo bude pamatovat, kdo byl mistrem světa v roce x a kdo zdolal jako první cestu například obtížnosti 9a, každý si vybaví toho prvního přemožitele cesty takové vysoké obtížnosti. Jsou to v podstatě dva různé sporty, dvě aktivity, které jsou nesrovnatelné.“
Mistrem světa v obtížnosti a boulderingu byl Adam Ondra dohromady již čtyřikrát. Dosáhne i na olympijskou medaili? To se dozvíme z přenosu Eurosportu 2, který startuje v 10:00. Na oficiálních webových stránkách Adama Ondry se dočteme, že se v něm probudil vnitřní drak. To zní optimisticky.
Adam Ondra je považován za nejlepšího ve svém oboru na světě, za ambasadora sportovního lezení. I kdyby v Tokiu olympijskou medaili nevybojoval, předchozí slova budou platit i nadále. Zůstane tím, kdo posouvá hranice lidských možností.
Olympijské Hry
Olympijské hry v Tokiu se posouvají na rok 2021
24/03/2020 AT 16:08
Olympijské Hry
Mezinárodní olympijský výbor řeší konání olympijských her s federacemi i sportovci
19/03/2020 AT 11:23