O odchodu Dakaru z Jižní Ameriky se mluvilo delší dobu, tím spíš, když pořadatelské země cítily, že už propagaci jejich krás „bylo učiněno zadost“, případně rovnou došly peníze. Spekulace o tom, zda-li se královský dálkový závod vrátí do Afriky, kde se vesele závodí od roku 2009 bez ohledu na to, že právě o rok dřív byl Dakar kvůli hrozbě teroristických útoků na poslední chvíli zrušen, se nenaplnily, podobně dopadly také úvahy o konání závodu v Austrálii. Od jara víme, že novým domovem Dakaru bude minimálně na pět let Blízký východ. Asi by bylo férové dodat, že letos jím bude Saúdská Arábie, která bude jedinou hostitelskou zemí ročníku 2020. V budoucnu by se ovšem závodníci mohli podívat i do okolních států.
Co nás tedy čeká? Odlišný typ písku, přejezdy největší písečné pouště světa Rub al-Chálí s obřími až 250 metrů vysokými dunami. A také nové složení ředitelství závodu. David Castera, který léta závod směřoval Jižní Amerikou coby sportovní ředitel soutěže, má tentokrát pod palcem celý závod a pod jeho vedením se má soutěž snad ještě více zdramatizovat. Čtyřikrát bude závodníkům během letošních dvanácti etap roadbook vytyčující trať nadcházející etapy předán těsně před startem, a tak se největší týmy nemohou spoléhat na pomoc široké sestavy svých asistentů závodníkům. Dnes už je také skoro samozřejmostí maratonská etapa, během níž se budou účastníci po dva dny spoléhat při opravách a údržbě techniky pouze na své síly.
Motoristické Sporty
Prožijte i letos 24 hodin Le Mans v komunitě Eurosportu s komentátory a ostatními fanoušky
19/08/2021 AT 13:35
Jak budou vypadat etapy v nové destinaci, je zatím neznámé. Objevovat krásy tohoto koutu světa začneme 5. ledna, kdy v přístavním městě Džidda závod začíná. Končit se bude 17. ledna v Kiddije nedaleko Rijádu, kde má v blízké budoucnosti vyrůst obří zábavní komplex. Z necelých osmi tisíců kilometrů je přes pět měřených, Dakar 2020 je tedy kratší pouze naoko. Máme se na co těšit.
Motoristické Sporty
Hanika a Filla v Estorilu, Ježek ve studiu Eurosportu
16/07/2021 AT 11:32
Motoristické Sporty
24 hodin Le Mans na Eurosportu je součástí domova
17/09/2020 AT 09:12