Mistrovství světa ve vytrvalostních závodech (FIM Endurance World Championship) má za sebou tři závody, v proslulé 24hodinovce Bol d’Or se – podobně jako v Le Mans – radovala z prvenství trojice Gregg Black, Xavier Simeon a Sylvain Guintoli v barvách týmu Yoshimura SERT Motul na Suzuki.
Závěrečným závodem MS bude právě šestihodinovka v České republice na autodromu Most. Komentátor Béla En: „To je vážně velká věc, další seriál závodů v Mostě, který tak vstupuje ve známost po celém světě. Už se jely superbiky, nyní EWC i šampionát WTCR. Těším se, že se otevřou dveře pro další české zástupce a do startovní listiny se zapíší další česká jména.“
Největším českým želízkem bývá Karel Hanika, v šampionátu nastupují i Michal Filla nebo Ondřej Ježek, všichni by měli startovat i v Mostě. Karel Hanika za Yart, Michal Filla za Wojcik a Ondřej Ježek za Maco Racing. Kromě nich by se měli v Mostě objevit i další čeští závodníci. V barvách jediné domácí stáje TME trojice Filip Salač, Oliver König a Dominik Jůda. Start Filipa Salače byl otázkou po jeho těžkém pádu v závodě Moto3 v USA, naštěstí vyšetření neukázala vážnější zranění a český jezdec se v Mostě objeví. Stáj TME má manažersky v rukách Amir Ghanem, v minulosti manažer Mercury Racing, kterého často vítáme jako spolukomentátora v české redakci Eurosportu. Dalším českým závodníkem na startu bude Karel Pešek v týmu Energie Endurance 91.
Motoristické Sporty
Prožijte i letos 24 hodin Le Mans v komunitě Eurosportu s komentátory a ostatními fanoušky
19/08/2021 AT 13:35
Béla En: „Yart vyhrál kvalifikaci a Karel Hanika potvrdil, že bude na domácím okruhu a v intenzivní šestihodinovce hodně silný. Maco Racing postaví do závodu pouze dvojici, ale Ondřej Ježek s tím má zkušenosti a v týmu určitě vědí, co dělají. Šestihodinovku ve dvou zažije asi i Michal Filla v týmu Wojcik 2.“
Závod cestovních vozů nejvyšší světové série se do České republiky vrací po deseti letech a ani tentokrát nebude na startovním roštu chybět český zástupce. Divokou kartu dostal zkušený Petr Fulín, který se tak představí v šampionátu cestovních vozů přibližně po roce, jeho posledním závodem byl loňský Slovakiaring. „Když jsem se dozvěděl o změně kalendáře WTCR a skutečnost, že náhradním okruhem bude Most, okamžitě jsem začal podnikat kroky ke startu na divokou kartu,“ vysvětlil Petr Fulín.
Jan Šťovíček, prezident Autoklubu ČR: „Je to náš obrovský diplomatický úspěch, po letech se do České republiky vrací světový podnik automobilového sportu. Tento rok je pro nás mimořádně úspěšný, pro české fanoušky jsme získali mistrovství světa v mnoha disciplínách“.
Závod MS Endurance z Mostu bude vysílat E2 ŽIVĚ v sobotu 9. října od 10:45 do 17:30. Komentují Béla En a Joska Kubíček. V neděli jsou v programu E2 závody WTCR, první od 14:00, druhý od 17:00.
Motoristické Sporty
Hanika a Filla v Estorilu, Ježek ve studiu Eurosportu
16/07/2021 AT 11:32
Motoristické Sporty
24 hodin Le Mans na Eurosportu je součástí domova
17/09/2020 AT 09:12