Eurosport

Africa Eco Race

Africa Eco Race

The 30/12/2018 at 19:04Updated The 30/12/2018 at 19:13

Úvod roku 2019 bude na Eurosportu především ve znamení zimních sportů a tenisu, své si ovšem tradičně užijí i fanoušci rallye – od 1. ledna jim komentátor Zdeněk Míka přiblíží dění na Africa Eco Race.

Africa Eco Race navázal již v roce 2009 na původní Rallye Dakar, který se z bezpečnostních důvodů a po zrušeném ročníku 2008 přesunul na jihoamerický kontinent. Podle organizátorů navazuje Africa Eco Race na ducha původního Dakaru, je v něm méně komerce, více dobrodružství a důraz na ohleduplnost k přírodě a místním lidem.

Letošní ročník byl slavnostně zahájen v Monaku, první etapa čeká závodníky 1. ledna, start je po přesunu do Afriky v marockém Nadoru. Celkem absolvuje konvoj Africa Eco Race 12 etap, nejprve pět v Maroku, poté šest v Mauritánii a závěrečná končí u Růžového jezera nedaleko hlavního města Senegalu.

Na start se postaví pět českých zástupců. Tomáš Tomeček pojede opět sám bez navigátora a mechanika a obhajuje druhé místo z loňského roku mezi kamiony. Jeho tým se účastní již podeváté v řadě, v letech 2011, 2012 a 2014 dokázal Tomáš Tomeček závod ve své Tatře 815 ve své kategorii vyhrát. Na svých webových stránkách píše: „O žádných cílech na umístění hovořit nechci. Mám jen jediné přání, dojet s radostí až do cíle v Dakaru.“

Zatímco Tomeček je již ostříleným „africkým“ borcem, poprvé se na trasu Dakaru v závodní Tatře 815 vydává dvojice Petr Čapka a Zdeněk Voda.

Na motocyklu Husqvarna vyráží do afrických cest necest někdejší účastník jihoamerické soutěže Lukáš Kvapil. Na svém facebookovém profilu prozradil, že trénoval v dunách na jihu Tuniska u oázy Ksar Ghilane a svou motorkou je nadšen. Dva zástupce bude mít v motocyklech i Slovensko – na start se postavili už zkušení Ján Zaťko a Martin Benko.

Africký závod, který je symbolem vytrvalosti a vzájemnosti člověka a jeho stroje, přiblíží Eurosport vždy ve večerních hodinách od 1. ledna. Začínáme sestřihem úvodní etapy ve 23:30 na E1.