Komentátor Michal Šíma zve diváky na finále SP
Víkendové boje o světový pohár v parkurovém skákání budou mít lehce jubilejní příchuť. Počtyřicáté bude totiž dekorován vítěz nejprestižnější skokové série jednotlivců. Světový pohár se nedá vyhrát náhodou: vede k němu trnitá cesta kvalifikace v jednotlivých geografických zónách a samotné finále sestává ze tří náročných soutěží ve třech dnech. Zde se rodí legendy jezdeckého sportu, jako byl Rakušan Hugo Simon, který se stal v roce 1979 historicky prvním vítězem v sedle Gladstona. Simon se stal navíc prvním, kdo vyhrál světový pohár třikrát, když přidal dvě výhry v pokročilém věku 53, resp. 54 let. To mu vydatně pomohl legendární koník E. T.

Rodrigo Pessoa z Brazílie s nezapomenutelným hřebcem Baloubet du Rouet zase jako první a zatím jediný vyhrál třikrát v řadě na konci minulého tisíciletí. Ve hře bude letos celkem 39 jezdců, z toho pět už SP v kariéře vyhrálo a jeden z nich – Marcus Ehning z Německa může být prvním, kdo získá trofej počtvrté. V minulosti se mu to povedlo pokaždé na jiném koni, letos se o rekordní zápis pokusí s Cornadem.

V Paříži se velké finále koná teprve podruhé v historii. V roce 1987 měl k vítězství našlápnuto domácí Philippe Rozier, ale na druhé místo ho tehdy nečekaně odsunula mladá Američanka Burdsallová. Jediným – a velmi překvapivým – francouzským vítězem se tak stal Bruno Broucqsault před čtrnácti lety v Miláně. Letos budou domácí fanoušci spoléhat asi hlavně na Kevina Stauta, který by si to za výkony z předchozích mnoha let zasloužil. Ale co má říkat takový Michael Whitaker? Počet jeho finálových účastí je 24, ale výhry se zatím nedočkal.

Finále se obejde bohužel bez české účasti. Byť si Aleš Opatrný výbornými výkony ve středoevropské kvalifikaci vyjel právo startu, účast si bude muset kvůli nabitému sportovnímu programu, který celý jeho tým plánuje pečlivě s velkým časovým předstihem, nechat ujít, protože se bude připravovat zejména na GCT a Global Champions League.
Jezdectví
Global Champions Tour v sobotu v Londýně
30/07/2019 AT 19:45
Vysílání finále SP startuje na Eurosportu 1 ve čtvrtek 12. dubna od 20:15 a končí v neděli 15. dubna. Přenosy (živě i záznamy) dalších dnů budou na programech E1 i E2. Finále SP komentují Jan Chýle, Michal Šíma a Kateřina Bartůšková.
Jezdectví
Global Champions Tour pokračuje v Monaku
23/06/2019 AT 20:37
Jezdectví
Světové jezdecké hry v Tryonu – jezdecká událost roku 2018
09/09/2018 AT 19:14