Dávných soupeřů?... První derby mezi Portlandem a Seattlem se hrálo už v roce 1975 v tehdejší North American Soccer League (NASL), v níž hrávali mj. Pelé, Johan Cruyff a Franz Beckenbauer. Jeho vítězem se stal Seattle, který vyhrál v Portlandu 1:0. Ovšem sezona byla úspěšnější pro Portland, který vyhrál základní část ligy, v play-off vyřadil Seattle ve čtvrtfinále (před více než 30 000 diváků) a podlehl až ve finále Tampě Bay. V MLS se dva nesmiřitelní soupeři poprvé utkali v roce 2011, bilanci má lepší Seattle v poměru 9 vítězství a 5 porážek. Oba týmy dokázaly vyhrát MLS Cup, Portland v roce 2015 a Seattle o rok později. V loňském roce sehrály Portland a Seattle tři derby, dvě skončily remízou, jedno vyhrál Seattle 1:0.
Atmosféra derby na pobřeží Pacifiku bývá vždy přitažlivá. Seattle se roky chlubíval nejvyšší návštěvností mezi kluby MLS, až v loňském roce chodilo nejvíce diváků na nováčka Atlantu United – průměrně 48 200 diváků, což je mimochodem více než průměrná návštěvnost mnoha slavných evropských klubů (např. Atlético Madrid, Juventus, PSG). Nejvyšší návštěvnost byla na derby v CenturyLink Fieldu v Seattlu v roce 2013 – 67 tisíc diváků. Nepochybně i v Portlandu v Providence Parku, který má nižší kapacitu, bude vyprodáno, nuže, máme se na co těšit.
Letošní sezonu neodstartoval ani jeden z tradičních soupeřů právě pozitivně, oba mají sehráno osm zápasů, Portland vyhrál třikrát a je sedmý v Západní konferenci, Seattle dokonce pouze dvakrát odcházel ze hřiště jako vítěz a je předposlední. Sounders mají velké nedostatky v ofenzívě, výsledkem je pouhých 7 nastřílených gólů, což je nejméně na Západě a druhý nejnižší počet v celé lize. Ofenzívě domácích nadále dominuje Diego Valeri, nejužitečnější hráč loňské sezony nastřílel čtyři góly, stejný počet má na kontě i Sebastián Blanco. Nejlepším střelcem hostů je Will Bruin se třemi góly. Lepší formu má zvedající se Portland, který vyhrál třikrát v řadě a postupně opouští nižší příčky tabulky Západní konference. Ovšem Seattle v posledním zápase vyhrál na hřišti Toronta, což by mohlo naznačovat vracející se pohodu v týmu Briana Schmetzera. Na druhou stranu Toronto mělo výraznou herní převahu, přestřílelo soupeře 24:9. Proti Portlandu bude Seattlu nadále chybět střelec Jordan Morris.
Fotbal
V pondělí los fotbalové Ligy mistrů a Evropské ligy. S jediným českým zástupcem.
12/12/2020 AT 19:05
Poslední 3 zápasy Seattlu a Portlandu:
Toronto – Seattle 1:2
Seattle – Columbus 0:0
LA FC – Seattle 1:0
San José – Portland 0:1
Portland – NY FC 3:0
Portland – Minnesota 3:2
Takto vypadá vysílání 11. kola MLS:

13. května:
E2 22:00 ŽIVĚ Portland Timbers vs Seattle Sounders (komentuje Michal Šíma)
15. května:
E1 19:00 Magazín MLS
Fotbal
V pátek los fotbalové Ligy mistrů
08/07/2020 AT 18:28
Fotbal
Molde vs Rosenborg – jediné pravé derby norského fotbalu
18/06/2020 AT 13:52