Německý fotbal má dlouhou tradici, ale Bundesliga jako taková existuje teprve od 60. let, proto zažívá některé milníky později než srovnatelné soutěže jinde v Evropě. Historie je i tak bohatá a bohatá je Bundesliga většinou i na góly. V právě skončeném 21. kole, konkrétně předehrávce Augsburg – Leverkusen, se slavil jubilejní 50 000. gól. Jeho autorem se stal 26letý záložník Leverkusenu Karim Bellarabi. Leverkusen tak zcela zaslouženě vytěžil vedení ze své velké převahy v prvním poločase. Spolu s Brandtem, Chicharitem, Havertzem i Kamplem rozjeli nezastavitelný útočný kolotoč, jako by si jubilejní zásah nechtěli nechat utéct. Bellarabi vstřelil 23. gól v Bundeslize, kromě Leverkusenu působil v Německu také v Eintrachtu Braunschweig. Leverkusen je rád, že je zpět v dobré formě, protože převážnou většinu podzimu byl Karim Bellarabi mimo hru a Leverkusen na tom určitě tratil nějaké body.
Jaké souvislosti se váží k předchozím kulatým zásahům?
Gól č. 1 – Timo Konietzka
Fotbal
V pondělí los fotbalové Ligy mistrů a Evropské ligy. S jediným českým zástupcem.
12/12/2020 AT 19:05
Známá událost zkraje Bundesligy se datuje k 24. 8. 1963. Timo Konietzka se za Dortmund proti Brémám trefil ale tak rychle, že to nezachytil žádný z tehdejších kameramanů. Dortmund ale na severu Německa prohrál 2:3 a potvrdil tak horší formu na hřištích soupeřů (doma byl naopak nejlepším mančaftem ligy), což ho stálo možný titul. První bundesligovou sezónu vyhrál Kolín nad Rýnem, který pak už získal jen jeden další titul v roce 1978 (a druhý titul potvrdil až v posledním kole výhrou 5:0 na St. Pauli, i přes vítězství konkurenta z Mönchengladbachu 12:0 proti Dortmundu).
Gól č. 1000 - Werner Grau
Schalke jeho branka v brzkém Revierderby nepomohla, prohrálo 2:6 a sezónu zakončilo neslavným posledním místem. Od sestupu ho zachránilo jen to, že se tehdy ještě nikam sestoupit nedalo. Samotný Grau není nijak významným hráčem, za Königsblauen odehrál pouhých 12 zápasů.
Gól č. 10 000 – Johann „Buffy“ Ettmayer
V sezóně 1973/1974 získal titul Bayern Mnichov, a to i díky gólům Gerda Müllera. Jeho 40 gólů za sezónu o dva roky dříve je stále nedostižnou metou pro současné střelce. V sezóně 73/74 jich dal Müller 30, stejně jako Jupp Heynckes. Jubilejní desetitísící gól ale vstřelil daleko méně potentní Ettmayer ze Stuttgartu, čímž pomohl k tehdejší výhře nad Frankfurtem 3:1. Rakouský záložník, jenž oblékl rovněž dres Freiburgu a Hamburku, dal v Německu celkem 38 gólů. Ve zmiňované sezóně byl druhým nejlepším střelcem týmu a mimochodem také jediným krajánkem v sestavě složené jinak ze samých Němců. Nejlepší zápas odehrál před šedesáti tisíci diváky proti Mönchengladbachu, kdy se trefil dokonce dvakrát a VfB zvítězilo 6:1.
Gól č. 20 000 - Kurt Niedermayer
Další jubilant ze Stuttgartu. Kurt Niedermayer ve službách VfB, kam odešel z Bayernu, zase tolik gólů nedával, ale coby záložník nastupoval v 80. letech pravidelně a jubilejním gólem v sezóně 1983/1984 pomohl nejen k výhře nad Kolínem, ale i k prostřednímu z pěti mistrovských titulů. Nejlepším střelcem byl v oné sezóně mnichovský Karl-Heinz Rummenigge s 26 trefami, ale ten ve vzájemném zápase před zraky sedmi desítek tisíc diváků ve Stuttgartu neuspěl. Obranu přitom toho dne výjimečně dirigoval právě Niedermayer a „jeho“ obrana nepovolila Bayernu ani gól.
Gól č. 30 000 – Alexandr Boroďuk
Boroďuk se trefil v Bundeslize jen čtrnáctkrát, nejvýraznější stopu určitě zanechal v Schalke 04, kterému svého času pomohl vrátit se mezi německou elitu. V sezóně 1990/1991 se podílel třinácti brankami na vítězství Schalke ve druhé Bundeslize, a hrál posléze i v nejvyšší soutěži. V klubu se potkal i s českým fotbalistou Jiřím Němcem, na počátku sezóny 1993/1994 dokonce nastupovali chvíli vedle sebe. Zatímco ale Boroďukova éra v Schalke pomalu končila, Jiří Němec se stal pilířem zálohy místo něj a odehrál v modrém dresu fantastických 256 utkání.
Gól č. 40 000 – Thomas Broich
V úterním zápase 20. září 2005 v rámci vloženého 6. kola patřil záložník Gladbachu Thomas Broich k nejlepším hráčům na hřišti. Nastoupil v základní sestavě Hříbat společně s Milanem Fukalem a pomohl ke šťastné výhře nad Brémami 2:1. Autorem jubilejního čtyřicetitisícového gólu ale mohl být klidně Jan Koller, který se trefil ve stejný den, jen v jiném zápase a o něco dříve. Kdyby si svůj gól za BVB proti Bielfeldu z 26. minuty pošetřil do druhého poločasu, byl by tím slavným on. Mrzet ho to ale nemusí, s celkovým součtem 59 bundesligových gólů patří stále do Top 10 historických střelců Dortmundu, zatímco svého času talentovaný, ale nyní polozapomenutý Broich, dal za kariéru v nejvyšší německé soutěži góly jen čtyři a několik let dohrával v Austrálii.
Gól č. 50 000 – Karim Bellarabi
17. 2. 2017, za Leverkusen v Augsburgu, přispěl k výhře Bayeru 3:1.
Fotbal
V pátek los fotbalové Ligy mistrů
08/07/2020 AT 18:28
Fotbal
Molde vs Rosenborg – jediné pravé derby norského fotbalu
18/06/2020 AT 13:52