Getty Images

Pár slov s komentátory před MLS Cupem

Pár slov s komentátory před MLS Cupem

The 04/12/2018 at 00:24Updated The 09/12/2018 at 04:56

V loňském roce společně prožili jízdu Toronta proti obraně Seattlu a první kanadský triumf v MLS Cupu. Také letos provedou diváky rozhodujícím zápasem MLS komentátoři Radek Barkman a Petr Nejedlý.

Jaký dojem na vás udělala Atlanta v duelech s NY Red Bulls ve finále Východní konference?

Radek Barkman: Atlanta na mě udělala dojem především tím, jak suverénně tento dvojzápas zvládla po taktické stránce. Po dominantní domácí výhře 3:0 nedopustila venku žádné podcenění a po vynikajícím taktickém výkonu nedala soupeři šanci. Je pro mě favoritem finále.

Petr Nejedlý: Red Bulls působili v závěru MLS kompaktním dojmem, jako nejsoudržnější tým, který lze přetěžko srazit na kolena. Vyhráli pět posledních duelů základní části, v nichž naopak Atlanta ztratila Supporters´ Shield, což napovídalo, že na vítězství v play-off tým ještě nedozrál. Opak se ukázal pravdou, převaha Atlanty v domácím prostředí proti RB byla až šokující.

Portland sice vyřadil Seattle i Kansas City, přesto, je to správný reprezentant Západu v MLS Cupu?

Radek Barkman: V play-off se nedá říci, jestli je správný, nebo ne. Musíme se na to dívat jako na zcela jinou soutěž. Už v roce 2015 Portland ukázal, že „pohárové“ dvojzápasy zvládá skvěle. Má na to ideální typy hráčů a zejména Diego Valeri si takové zápasy užívá.

Petr Nejedlý: Asi by finále lépe slušelo vítězi konference Sportingu nebo Seattlu, který z posledních 16 zápasů základní části 14 vyhrál, nikdo jiný nemá takovou bilanci v této části ligy. Jenže, opět se ukázalo, že derby je derby, postoupil Portland. Ve finále je jasným favoritem Atlanta, jenže já se docela těším, jakou rošťárnu vyvede Diego Valeri. Tím nechci říct, že na ni Atlanta nenajde odpověď, na rozdíl např. od Dallasu.

Josef Martínez byl zvolen nejužitečnějším hráčem roku, oba jste před startem play-off označili jiné hráče – Nicoláse Lodeira a Wayna Rooneyho. V čem byli „užitečnější“ proti Martínezovi?

Radek Barkman: Před výkony Josefa Martíneze všechna čest. Dal spoustu branek, překonal rekordy, je zkrátka zakončovatel par excellence. Jenže mi přijde, že těží především z výborné práce Almiróna, Gressela a spol. Imponují mi více tvořiví hráči středové řady, takže pro mě byl nejužitečnější hráč Lodeiro, a neměním to ani po play-off.

Petr Nejedlý: Než se Wayne Rooney objevil v MLS, byl D.C. United na posledním místě Východní konference. A byl to právě Rooney, kdo klub dotáhl na domácí zápas v Knockout Roundu. V tom vidím jeho přínos, bez něj by klub play-off nehrál, on ho dokázal neuvěřitelně zvednout. A nejen fotbalovým uměním, ale i přístupem, tím si musel všechny získat, vzpomeňme na onen úchvatný gól proti Orlandu v 96. minutě. Ale samozřejmě, střelecký rekord je střelecký rekord, Martínez si trofej zaslouží a asi dá gól i ve finále.

Jak byste hodnotili letošní vystoupení Bořka Dočkala v MLS?

Radek Barkman: Bořek se chytil, ofenzivní MLS mu extrémně sedí a je to pro něj mnohem lepší volba než trápení v průměrné čínské lize. Philadelphia na něm postavila hru a i bez velkých hvězd si zahrála play-off. Takže hodnocení musí být jen pozitivní. Projevuje se to i na jeho výkonech v reprezentaci.

Petr Nejedlý: Bořek našel ve Philadelphii inspirativní prostředí, výsledkem je titul nejlepší asistent MLS. Přihrál na víc gólů než Lodeiro, Almirón, Vela, Giovinco, to je pozitivní počin, bylo fajn sledovat pravidelně výraznou českou stopu v MLS. V Union se už před časem netajili s představou, že právě Bořek je jejich první volbou do příští sezony. Ale hostování skončilo a už se veřejně šušká o pražské Spartě.