Tento týden odstartovala nejvyšší norská fotbalová soutěž a v časech, kdy je živého sportu ve světě pramálo, uvidíme na obrazovkách Eurosportu úvodní tři kola soutěže. A máme štěstí, hned ve druhém kole se hraje zápas, který bývá vyvrcholením celé ligy – Molde vs Rosenborg.
Molde hraje své domácí zápasy na stadionu Aker, který má kapacitu 11 800 diváků a byl otevřen v roce 1998. Molde je známo jako město růží a současné teploty, které vysoko převyšují historický průměr, květinám přejí, v sobotu se očekává slunečno a téměř 30 stupňů.
Norský fotbal nemá klasická historická městská derby, jaká známe z jiných evropských i světových lig, a tak je blížící se duel v Molde jediným zápasem norské ligy, který si přívlastek derby zaslouží. Není v tom ale žádná dávná historie, nějaká prastará soupeření, není v tom ani regionální či náboženský prvek. Jednoduše řečeno – od roku 2009 se až na jedinou výjimku střídají na ligovém trůnu právě Rosenborg a Molde v poměru 6:4. Loni se z titulu radovalo Molde, předtím čtyřikrát Rosenborg.
Fotbal
V pondělí los fotbalové Ligy mistrů a Evropské ligy. S jediným českým zástupcem.
12/12/2020 AT 19:05
Za tituly Molde stojí jeden z nejslavnějších norských fotbalistů v historii Ole Gunnar Solskjaer. V letech 1994 až 1996 nastřílel za Molde 31 gólů ve 42 zápasech a přestoupil do Manchesteru United. Jak šla jeho historie v anglickém klubu je dobře známo. Po skončení kariéry se OGS dal na trenérskou dráhu, v roce 2011 se objevil na lavičce Molde a získal pro něj první ligový titul v historii. A za rok ho obhájil. Po krátké pauze v Cardiffu (Molde bez něj slavilo třetí titul) se do Molde vrátil, ovšem bylo z toho nejprve 6., poté 5. a dvakrát druhé místo, prvenství vždy slavil Rosenborg. Molde bralo čtvrtý titul až po jeho odchodu, na lavičce v roli hlavního kouče již působil Erling Moe a vyhrál ligu se 14bodovým náskokem. Rosenborg má v Norsku rekordních 26 titulů, v letech 1992 až 2004 třináct za sebou.
Rosenborg v současné přerušené Lize mistrů nehraje, neprobojoval se kvalifikačním procesem a skončil na Dinamu Záhřeb. Startoval tak v Evropské lize, ve skupině s Lincem, Sportingem a Eindhovenem získal jediný bod. Daleko jsou slavné časy, kdy Rosenborg hrál i čtvrtfinále Ligy mistrů, v roce 1997 vypadl se Zidaneho Juventusem po výsledcích 1:1 a 0:2, je to nejlepší výsledek Rosenborgu v LM (v rozhodující bitvě o postup ze skupiny vyhrál Rosenborg na San Siru nad Milánem 2:1).
Zápisy Molde v Lize mistrů jsou mnohem chudší, jen jedinkrát se Molde prokousalo kvalifikací až do skupinové fáze, v sezoně 1999-2000 vyřadilo CSKA Moskva i španělskou Mallorcu, ve skupině skončilo poslední za Realem, Portem a Olympiakosem. Ale na Aker stadionu hrál Real Madrid, vyhrál tehdy 1:0, tři body vybojovalo doma Molde vítězstvím nad Olympiakosem. V probíhající sezoně Evropské ligy vypadlo Molde v kvalifikaci s Partizanem Bělehrad po výsledcích 1:1 a 1:2.
Do letošního ročníku Eliteserien vstoupil lépe obhájce trofeje Molde, který vyhrál v Ålesundu 4:1, zatímco Rosenborg pouze remizoval doma s Kristiansundem 0:0.
Fotbal
V pátek los fotbalové Ligy mistrů
08/07/2020 AT 18:28
Fotbal
OH 1996: Nigerijská poprava jihoamerických favoritů
24/04/2020 AT 16:17