První kolo MLS 3. března nepochybně nenapovědělo, které týmy uvidíme v závěrečném finále – MLS Cupu. Atlanta utrpěla na úvod ligy drtivou porážku v Houstonu 0:4, přestože nastoupila se svými hvězdami Almirónem, Martínezem, Nagbem atd. Mnozí novináři, kteří nemají daleko k unáhleným úsudkům, možná tehdy již předpokládali, že loňská úspěšná nováčkovská sezona se opakovat nebude a Atlanta upadne do průměru. Bylo to přesně naopak, po hrůze v Houstonu následovalo sedm vítězství a jedna remíza v dalších osmi utkáních.
Ani Portland nevkročil do sezony bodovým ziskem, v prvním kole prohrál na hřišti LA Galaxy 1:2. A bylo ještě hůře, také Timbers dostali čtyřgólový příděl, pouze o týden později než Atlanta – 0:4 v newyorské Red Bull Aréně. Rozjezd trval Portlandu mnohem déle než Atlantě, poprvé vyhrál až v 6. kole v polovině dubna (poprvé hrál doma), ale… bylo to první ze série šesti vítězství za sebou, mezi nimi i triumf v derby se Seattlem.
Atlanta United prohrála v průběhu letošního ročníku MLS celkem šestkrát a nejen v prvním kole, ale také v závěrečném 34. – v tzv. Decision Day – čtyřikrát inkasovala. A tentokrát to byl opravdu těžký propadák, v případě tříbodového zisku v Torontu, které už bylo dávno vyřazeno, by totiž Atlanta vyhrála Supporters´Shield pro nejlepší tým základní části. Porážkou 1:4 završila Atlanta nevydařený závěr, v posledních pěti kolech totiž dvakrát prohrála, zatímco její rival v boji o Supporters´Shield NY RB všech závěrečných pět duelů vyhrál. Atlanta nakonec v pořadí Východní konference skončila druhá s dvoubodovou ztrátou na Red Bulls a s úctyhodným náskokem 13 bodů na třetí NY City.
Fotbal
V pondělí los fotbalové Ligy mistrů a Evropské ligy. S jediným českým zástupcem.
12/12/2020 AT 19:05
Atlanta nastřílela ve 34 kolech 70 gólů, což je nejvíce ze všech týmů MLS a jako jediná dokázala vyhrát 10 a více zápasů na hřištích soupeřů. Doma má Atlanta bilanci 11-4-2, shodnou s domácí statistikou Portlandu, 11 a více vítězství na domácích hřištích má ale dalších 7 klubů, nejvíce RB 14 vítězství. MLS Cup bude hrát Atlanta na domácím Mercedes-Benz Stadium. Dlouhé roky měl nejvyšší domácí návštěvnost Seattle, to se změnilo již loni. Letos byla rekordní návštěva v Atlantě na MLS All-Star Game proti Juventusu – 72 317 diváků. Rekordní návštěva na zápase MLS proti Seattlu byla pouze o necelou stovku diváků nižší – 72 243 diváků. Průměrná návštěvnost v Atlantě byla 53 002, druhá nejvyšší byla v Seattlu (40 641), třetí v Torontu (26 628).
Portland vybojoval v základní části MLS 54 bodů, za Atlantou tak zaostal o plných 15. Páté místo v Západní konferenci znamenalo nejprve účast v Knockout Roundu, Portland dokázal vyhrát dvěma góly Valeriho (přestože hrál od 58. minuty bez vyloučeného Mabialy) v Texasu nad Dallasem. Ještě dramatičtější bylo semifinále konference proti rivalovi ze západního pobřeží Seattlu – Portland ztratil postup v 93. minutě a po prodloužení se rozhodovalo až v penaltovém rozstřelu. Ve finále Západní konference neuspěl proti Portlandu ani její vítěz v základní části Sporting Kansas City. Portland je tak po třech letech opět ve finále play-off, v roce 2015 uspěl na Mapfre Stadium v Columbusu proti Crew dvěma góly během úvodních sedmi minut.
Postup Atlanty do MLS Cupu byl ve srovnání s Portlandem jistější. Jako druhý tým konference v základní části měla Knockout Round volný, poté vyřadila oba newyorské kluby. Nejprve City po vítězstvích venku i doma, dále Red Bulls po jednoznačném třígólovém triumfu na domácím stadionu. Atlanta jako loňský nováček MLS je ve finále poprvé.
Vše napovídá tomu, že Atlanta je jasným favoritem MLS Cupu. Ovšem kolikrát již favorit propadl, to ví každý fotbalový fanoušek… Oba dosavadní zápasy v základní části loni a letos mnoho nenapoví – v Portlandu se loni v květnu hrálo 1:1, stejným výsledkem skončil i duel v Atlantě letos v červnu. Což znamená, že Atlanta ještě v MLS nedokázala Portland porazit, to ale před finále konference platilo i o duelech s NY Red Bulls. Jako by osud kladl v závěru play-off Atlantě do cesty právě soupeře, s nimiž má nejméně úspěšnou bilanci. (Týmů, které Atlanta během dvou let v MLS ještě neporazila, je více – kromě Portlandu i Sporting, Seattle a Toronto.)
Fotbal
V pátek los fotbalové Ligy mistrů
08/07/2020 AT 18:28
Fotbal
Molde vs Rosenborg – jediné pravé derby norského fotbalu
18/06/2020 AT 13:52