Atlanta byla v nováčkovské pozici minulý rok a zvládla ji lépe, než se očekávalo. Dosáhla na čtvrté místo ve Východní konferenci, nastřílela 70 gólů, lepší bylo pouze Toronto, které soupeřům nasázelo ještě o čtyři góly více. V play-off zaplatila Atlanta nováčkovskou daň a v prvním kole prohrála s Columbusem po penaltovém rozstřelu. Přesto, po celou sezonu předváděla Atlanta atraktivní kombinační fotbal, v němž byla viditelná kreativní jihoamerická stopa. Nejlepším střelcem týmu byl venezuelský reprezentant Josef Martínez s 19 góly, Argentinec Héctor Villalba jich nastřílel 13. Ofenzívu dirigoval paraguayský reprezentant Miguel Almirón, který asistoval u 14 gólů a patřil v tomto směru k nejlepším v lize. O Almiróna se údajně zajímaly evropské kluby, mj. Arsenal a Inter Milán, přesto v Atlantě pokračuje, stejně jako Martínez a Villalba.
Atlanta loni překvapila asi každého, zvláště, když byla ve většině zápasů díky atraktivní kombinační hře potěšením pro fotbalové fanoušky. V podobném duchu hraje i letošní nováček Los Angeles FC. Hned v prvním kole dokázal vyhrát na stadionu finalisty MLS Cupu Seattlu. Sounders bojovali, přestříleli svého soupeře 20:5, ale ani jedna z jejich koncovek se gólově neujala, a tak rozhodla parádní akce nového klubu MLS již v 11. minutě, zkušený mexický reprezentant Carlos Veja poslal krásnou přihrávkou do šance 20letého uruguayského střelce Diega Rossiho, jednoho z hráčů mimo platový strop LAFC, a ten nezaváhal. A o týden později se děly věci… Domácí Real Salt Lake vedl nad LA FC od 20. minuty, poté ovšem znovu řádila dvojice Veja – Rossi, nastřílela tři góly, další dva přidali Blessing a Feilhaber a tým z LA zvítězil 5:1! Třetím zápasem LA FC v MLS bylo derby proti LA Galaxy, v němž poprvé nastoupil Zlatan Ibrahimović a jehož historie byla hodně popsaná. Hosté vedli dokonce 0:3 a zdálo se, že opět vysoko zvítězí. Jenže… V 77. minutě za stavu 2:3 a šest minut po svém příchodu na hřiště Ibrahimović plnou silou napálil míč z voleje čtyřicet metrů před brankou... a bylo vyrovnáno. Brankář Tyler Miller byl příliš daleko z branky a střele Ibrahimoviće nechyběla kromě síly ani přesnost, dokonalá rána. A nebylo to všechno. V nastaveném čase si Švéd naběhl do pokutového území a hlavou dokonal nevídaný obrat. Jak v Galaxy tak v LA FC na něj dlouho nezapomenou. Ibrahimović odehrál závěrečných 20 minut, 11x se dotkl míče, dvakrát vystřelil a vsítil dva góly.
Přes porážku v derby je zjevné, že kouč Bob Bradley, který v minulosti vedl i reprezentaci USA, namíchal ze všech příchozích hráčů nečekaně kvalitní koktejl, a zdá se, že by LA FC mohl hrát stejně atraktivní roli, jakou v loňské sezoně hrál tehdejší nováček Atlanta.
Fotbal
V pondělí los fotbalové Ligy mistrů a Evropské ligy. S jediným českým zástupcem.
12/12/2020 AT 19:05
Oba soupeři patří k nejlepším týmům úvodu letošního ročníku. Atlanta sice odstartovala sezonu vysokou porážkou v Houstonu, poté ovšem třikrát vyhrála a usadila se na třetí příčce Východní konference. LA FC naopak první dva zápasy vyhrálo, poté neudrželo vedení 3:0 s LA Galaxy.
Houston vs Atlanta United 4:0
Duel mezi Atlantou a LA FC vysílá Eurosport 2 v sobotu 7. dubna od 23:00. Komentuje Tomáš Petr.