Byla to velkolepá přestřelka. Dlouho to vypadalo, že se nováček z Lipska s domácím publikem v premiérové sezoně na nejvyšší úrovni rozloučí přímo fantasticky. Mocnou sílu Bayernu dlouho dokázal tlumit, ale nakonec podlehl 4:5. Zápas na góly bohatší tento ročník bundesligy nezažil. A vůbec celé kolo bylo pro tuto sezonu také střelecky rekordní.
Rodila se zajímavá čísla. Lipsko v krátké historii působení v nejvyšší soutěži může mrzet, že Bayern je jediným týmem, se kterým dosud neuhrálo ani bod. Na dosah přitom byly tři. A hlavně: na tenhle zápas se bude vzpomínat. Paradoxně to byl právě nováček z Lipska, který nejvíc proháněl – jestli to tak lze říci – těžko polapitelný Bayern.
A jsme u otazníků. Robert Lewandowski dvěma zásahy dosáhl na třicetigólovou hranici. Podruhé v řadě. Ale jistotu, že i tentokrát udrží vedení ve střelecké tabulce, rozhodně nemá. Pierre-Emerick Aubameyang ještě možná neřekl jedinou trefou Dortmundu proti Augsburgu (1:1) poslední slovo. Na rozloučenou s Německem (zájem o něj je od Číny až po Manchester) by gabonský kanonýr jistě trofej nejlepšího střelce bral. Jeho odchod by byl pro Dortmund těžkou ranou, ale možná nastanou i další zásadní změny. Třeba odchod kouče Thomase Tuchela, kterého už se hotoví nahradit Lucien Favre.
Fotbal
V pondělí los fotbalové Ligy mistrů a Evropské ligy. S jediným českým zástupcem.
12/12/2020 AT 19:05
Ale zpět k Lewandowskému. Postaral se o další zajímavá fakta. Dal pojedenácté v sezoně nejméně dva góly v zápase. Jen Gerd Müller něco podobného kdysi dokázal, a to dokonce dvanáctkrát v ročníku 1971/72. První trefa polského snajpra byla jeho 150. v BL. Potřeboval na to 226 zápasů. Jen zmíněný Gerd Müller na tuto hranici dosáhl za méně utkání – stačilo mu jich 192. Ale abychom byli spravedliví. I Aubameyang se blíží k výkonům klubových ikon dávné historie. Více gólů než on v dresu Dortmundu, dal za sezónu jen Lothar Emmerich – 31 v sezoně 1965/66. Proti Brémám má „Auba“ ještě šanci...
A co ještě také zbývá v BL vyřešit? Jestli třetí příčku zajišťující přímý postup do Ligy mistrů udrží právě Dortmund, nebo se před něj dostane Hoffenheim (končí s Augsburgem)? Kdo půjde do Evropské ligy? Aspirují Hertha, Freiburg, Kolín, Brémy a Gladbach. Kdo po přímém pádu Ingolstadtu a Darmstadtu bude mít barážové starosti? Tři týmy mohou být postiženy touto extrémně nemilou lapálií. Hamburk si to o únik ze zóny hrůzy rozdá s dalším namočeným Wolfsburgem a spadnout do sloty může i Augsburg. Ale ten jen teoreticky. Hnidopichové jistě namítnou, že hypoteticky může baráž potkat i přes poslední výhru 4:2 nad Frankfurtem také Mohuč. Ale naplnění téhle teorie (prohry o deset branek a souběh dalších okolností) bych tedy opravdu chtěl vidět...
Mnohem pravděpodobnější je, že si baráž potřetí za poslední čtyři roky zahraje Hamburk. Jen deset bodů z možných 51 pobral na hřištích soupeřů, loni jich přitom měl 22. Asi klíčový rozdíl... Méně jich zvenku má jen Darmstadt, ale ten si v tomhle směru hrál svou vlastní ligu. Hamburku hrozivě chyběl střelec. Ale Pierre-Michel Lasogga možná procitl v pravý čas. Proti Schalke se v sobotu trefil po více než roce. Srovnání HSV právě se Schalke je mimořádně zajímavé. Tým z Gelsenkirchenu sice nebude poprvé od sezony 2009/10 v pohárech, ale našlo klíčovou postavu alespoň pro záchranu. A vskutku pozoruhodnou. Guido Burgstaller se stal jeho nejlepším střelcem s devíti góly. Nebylo by to až tak zajímavé, kdyby Burgstaller se 14 brankami nebyl i suverénně nejlepším kanonýrem Norimberka. Mezi druholigovými kanonýry je dokonce na lichotivé celkové páté pozici. Zdatnou střeleckou sílu pro boj o vyhnutí se baráži má i Wolfsburg. Deset ze svých šestnácti gólů v sezóně dal Mario Gómez pod koučem Andriesem Jonkerem, který přišel koncem února. Co víc. Do kádru se po trestu vrátila další klíčová postava – Luiz Gustavo. Věru těžká je situace hamburských „dinosaurů“, kteří ještě nikdy první BL neopustili.
Fotbal
V pátek los fotbalové Ligy mistrů
08/07/2020 AT 18:28
Fotbal
Molde vs Rosenborg – jediné pravé derby norského fotbalu
18/06/2020 AT 13:52