Fanoušci LA Galaxy si hlasitě žádali jeho příchod na hřiště. „Chtěli Zlatana, dal jsem jim Zlatana“, prohlásil na jejich adresu švédský kanonýr na tiskové konferenci po historicky prvním derby mezi Galaxy a FC v MLS. Jak takový „Zlatan“ vypadá? LA FC vlétl do zápasu naprosto suverénně, řádil především zkušený mexický reprezentant Carlos Vela, který dal dva góly, po hodině hry vedli hosté 0:3 a i vzhledem k jejich předcházejícím vystoupením v úvodních kolech se zdálo být vše jasné – Galaxy odejdou ze hřiště s debaklem podobně jako Real Salt Lake. Jenže trenér Sigi Schmid měl v záloze svůj největší trumf a Zlatan Ibrahimović před svým úvodním zápasem v MLS říkal: „Jsem hladový po fotbale. Bude to derby, zrodí se nová rivalita, jen jeden může být lepší.“ Bylo zřejmé, že si duel s LA FC nenechá ujít alespoň jako střídající hráč, přestože se mohl Schmid domnívat, že Ibrahimović ještě nebude v té pravé formě plné neutuchající vůle, agresivity i fotbalového umění.
Pokud měl kouč Galaxy pochybnosti, netrvaly dlouho. V 77. minutě za stavu 2:3 a šest minut po svém příchodu na hřiště Ibra plnou silou napálil míč z voleje čtyřicet metrů před brankou... a bylo vyrovnáno. Brankář Tyler Miller byl příliš daleko z branky a střele Ibrahimoviće nechyběla kromě síly ani přesnost, dokonalá rána. A nebylo to všechno. V nastaveném čase si Švéd naběhl do pokutového území a hlavou dokonal nevídaný obrat. Jak v Galaxy tak v LA FC na něj dlouho nezapomenou. Ibrahimović odehrál závěrečných 20 minut, 11x se dotkl míče, dvakrát vystřelil a vsítil dva góly. Před derby hovořil o tom, že přišel dobýt MLS, nebyla to slova do větru, zdá se, že ji dobyl hned ve svém úvodním startu.
Gaius Julius Caesar kdysi po jedné vítězné bitvě napsal v dopise římskému senátu: „Veni, vidi, vici“, tedy „Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem“. Ta slova vešla do historie a Zlatan Ibrahimović se k nim může přihlásit, také on přišel, viděl a zvítězil. A přihlásit se může ještě k jednomu citátu ambiciózního římského politika a vojevůdce. Vždyť Gaius Julius Caesar také před dvěma tisíci lety pronesl: „Radši budu prvním na vesnici než druhým v Římě“. Podobný krok udělal v tyto dny i sebevědomý a ambiciózní Švéd – chce dobýt další fotbalovou ligu, tentokrát na jiném kontinentu. Bude v ní – na rozdíl od Manchesteru United – první? Už je. Očekávání byla vysoká, po dvou gólech do sítě LA FC jsou ještě vyšší, v Galaxy odstartovala Ibramánie. Přesto… Ibrahimović stojí teprve na začátku americké cesty, vždyť za týden hraje LA Galaxy další zápas.
Fotbal
V pondělí los fotbalové Ligy mistrů a Evropské ligy. S jediným českým zástupcem.
12/12/2020 AT 19:05
Bývalá hvězda LA Galaxy David Beckham napsal na jedné ze sociálních sítí: „To je jen začátek. Věřte mi, že jste ještě nic neviděli.“