Ke sledování šampionátu formule E zve diváky komentátor Jiří Šlégl
Úvod sezóny 2019/2020 v saúdskoarabském Rijádu nabídne dva závody v tzv. „double header“ víkendu. Dvě „E-Prix“ v Saúdské Arábii budou jedinými závody v kalendářním roce 2019, protože tradičně prosincový podnik v Hongkongu kvůli vyhrocené politické situaci z itineráře šampionátu vypadl. Sezóna 2019/2020 tak bude pokračovat až 18. ledna v chilském Santiagu a karavana šampionátu formule E posléze navštíví ještě Mexico City (15. února), Marrákeš (29. února), čínské letovisko San-ja (21. března), Řím (4. dubna), Paříž (18. dubna), poprvé jihokorejský Soul (3. května), taktéž premiérově indonéskou Jakartu (6. června), Berlín (21. června), New York (11. července) a dva finálové závody přivítá Londýn (25. a 26. července).
Fanoušci se mohou těšit na nový tovární tým ve startovním poli, do formule E totiž v sezóně 2019/2020 vstupuje německá stáj Porsche s monopostem 99X Electric. Barvy Porsche v seriálu elektrických formulí bude hájit zkušený André Lotterer, který pro německou značku závodil už před dvěma lety ve světovém vytrvalostním šampionátu FIA WEC. Jeho týmovým kolegou bude Švýcar Neel Jani, který rovněž dlouhodobě patří do rodiny pilotů Porsche. Jani byl členem programu LMP 1 německé stáje ve WEC od roku 2014.
Formula E
Formule E změnila svá „pravidla“ a JEV se může těšit na druhý titul
10/07/2019 AT 08:17
Díky příchodu Porsche budeme moci sledovat souboje kompletní „velké německé čtyřky“, protože tým HWA ve startovním poli před startem nové sezóny převzal mateřský Mercedes. Tovární stáje dvou značek ze Stuttgartu se tak postaví další německé konkurenci v podobě týmů Audi a BMW, které ve formuli E patří k zavedeným účastníkům. Mercedes bude za volantem reprezentovat bývalý pilot McLarenu ve formuli 1 Belgičan Stoffel Vandoorne a jeho novým týmovým kolegou se stane Nyck de Vries, úřadující šampion formule 2 a pilot stáje Racing Team Nederland ve WEC. Opomíjet ale nesmíme ani stáj úřadujících šampionů DS Techeetah, se kterou bude Jean-Éric Vergne usilovat o zisk třetího titulu v řadě. Rychlé by měly být i monoposty Nissanu a k favoritům bychom měli řadit i týmy Jaguar a Mahindra.
Kromě startovní listiny se novinky pro nadcházející sezónu týkají i pravidel, kde došlo ke změnám bodového systému i technických regulí. Podle nové úpravy bodového systému bude od sezóny 2019/2020 dostávat bod navíc každý z vítězů jednotlivých kvalifikačních skupin. Pilot si tak bude moci z jednoho závodního víkendu odvést až 30 bodů (25 za vítězství v závodě, 1 za nejrychlejší kolo závodu, 3 za pole position a 1 za vítězství v kvalifikační skupině). Úprav se dočkal také útočný mód, který nyní bude pilotům přidávat o 10 kW vyšší výkon než v minulé sezóně a jeho aktivace nebude možná za safety carem nebo během plné žluté fáze. Během safety car fáze budou jednotlivé monoposty navíc ztrácet jednu kilowatthodinu za každou minutu za zpomalovacím vozem.
Kdo bude bojovat o titul v sezóně 2019/2020? To napoví už dva rijádské závody na konci tohoto týdne. Vysílání Eurosportu startuje v pátek 22. listopadu v 8:55 na programu E1, závody šampionátu komentují Zdeněk Míka a Jiří Šlégl.
Formula E
Formule E míří do Berlína
20/05/2019 AT 08:32
Formula E
Formule E: Šest závodů – šest vítězů
24/03/2019 AT 21:06