Getty Images

Formule E míří do Asie

Formule E míří do Asie

The 05/03/2019 at 18:10Updated The 10/03/2019 at 21:31

Série elektrických monopostů dala sbohem latinské Americe a míří ke dvěma zastávkám v Asii. Tou první bude Hong Kong, léta sužovaný znečištěným ovzduším. Ke sledování zve všechny diváky Zdeněk Míka.

Obří přístav na jihovýchodě Číny se zdá být skvělým místem k ukázce "čisté mobility". Pomiňme fakt, že přes devadesát procent obyvatel jezdí městskou hromadnou dopravou, okolní průmysl už léta "dělá svoje". Byla by ale chyba Formuli E považovat jen za sérii pro "ekologické maniaky", automobilky berou šampionát jako skvělé "hřiště" pro své technologie. Ale Formule E není ani zábavou jen pro "nerdy", kdo neviděl poslední závod v Mexiku, má co dohánět. Poslední kolo přineslo desítky změn v pořadí a vítěz Lucas di Grassi dokonce cílem projížděl smykem!

Kdo špatně počítá energii během závodu, doplatí na to, tak jako duo Nissanu Sebastien Buemi a Oliver Rowland. Ti v posledním kole přišli o třetí a čtvrté místo a cílem ani neprojeli. Kdo udělá jedinou chybu v kvalifikaci, doplatí na to. Jean-Eric Vergne, loňský šampion, zatím asi nejvíc bojuje se startem v prvních kvalifikačních skupinách, kdy je trať ještě hodně špinavá a ejhle, po třetině sezóny je až osmý se ztrátou 25 bodů na čelo tabulky. Bude však na úspěch stačit pravidelný sběr bodů? Čtyři závody dosavadního průběhu přinesly čtyři různé vítěze a na stupních vítězů jsme viděli už devět závodníků, což je téměř polovina pole. Vlastně polovinu pole můžeme každý závod s klidným svědomím pasovat do role favoritů závodu. Pestré pole se tak určitě neztratí mezi mrakodrapy před přístavem královny Viktorie.

Věřím, že se neztratí ani v nabídce televizních kanálů. Stále čekáme na první body pro HWA, testovací stáj Mercedesu. Bude třeba právě tohle příběh padesátého závodu Formule E? Uvidíme v neděli 10. března. Dívejte se na programu E1 ve 4:45 na kvalifikaci a v 8:45 na závod.