Eurosport

Legendární Bol d’Or na obrazovkách Eurosportu s českou i slovenskou účastí

Legendární Bol d’Or na obrazovkách Eurosportu s českou i slovenskou účastí

The 10/09/2017 at 01:15Updated The 12/09/2017 at 01:27

Závod, v němž jezdci pravidelně dosahují rychlostí přes 380 km/h, odstartuje v sobotu 16. září v 15 hodin. S výjimkou noční části mezi 22:00 a 7:00 jej uvidíte na Eurosportu 2 s komentářem Bély En, Davida Vopařila a Josky Kubíčka.

S vytrvalostními motorkami je to složité. Sotva skončí sezóna, začíná hned další. Člověk si na to musí trochu zvykat. Už druhým rokem připomíná kalendář motocyklového MS Endurance nedotažený experiment. V září se všichni sejdou ve Francii na Bol d’Or, aby se přes zimu v podstatě nic nedělo a až na jaře se pokračovalo dál, většinou už v jiném složení týmů a za jiných podmínek. Jednoho dne se prý dočkáme toho, že se bude závodit i v zimě a celý kalendář dá větší smysl. Tedy doufejme.

Ať už to ale je a bude, jak chce, tradiční Bol d’Or má svoje září jisté. Letos se pojede už 81. ročník tohoto čtyřiadvacetihodinového závodu a na okruh Paul-Ricard se chystá nebývalá konkurence. Rychle se rozvíjející šampionát láká další a další týmy – vždyť letos jich přibylo hned dvanáct! A to je řeč pouze o těch, které se přihlásily do celé sezóny. Do závodů především ve Francii a Japonsku promluví desítky dalších lokálních týmů.

Hlavní pozornost diváků bude i letos nepochybně věnována továrním týmům. Noví mistři světa Yamaha GTM94 si to rozdají s továrními kolegy YART, favorizovaným SRC Kawasaki, dvěma týmy Hondy, BMW a legendárním S.E.R.T.em. Rekordy bourající tým Suzuki doplácel na tragickou ztrátu Anthonyho Delhalla a starý model motocyklu. V novém ročníku již pojedou na novém stroji a Vincenta Phillipa s Etiennem Massonem doplní rychlý Gregg Black. Bitva o výhru bude letos v každém závodě zajímavá.

Na startu nebudou chybět Češi a Slováci. Bratislavský MACO Racing má za sebou nejúspěšnější sezónu a po loňském čtvrtém místě na Bol d’Or může pokukovat po stupních vítězů. Česko reprezentuje tým Viktora Nose IV Racing, na jehož BMW uvidíme i Karla Haniku. Ve Francii je také roadracingový střelec Petr Bičiště a mladý Jan Halbich, který letos čeří vody v IDM. Oba dva ovšem plní pouze roli náhradníků a po odjetých trénincích mohou doufat v ostrý start pouze v případě zranění nominovaných jezdců. Halbich svůj první endurance víkend zažije se špičkovým továrním týmem Honda Endurance, Bičiště u věhlasného týmu penz13.com. Slovenské jezdce bude reprezentovat Jaro Černý, startující za LRP Poland. Zkrátka a dobře, bude komu fandit.

Béla En