Breeders´Cup klepe na dveře. Loni vyhrál kůň Accelerate vedený žokejem Joelem Rosariem. V závodě se dlouho držel na pátém místě až do poslední zatáčky, po níž šel i před vedoucího Mendelssohna a svedl v cílové rovince krásný souboj s druhým koněm Gunnevera a třetím Thunder Snow. Čas vítěze byl 2:02:93. Accelerate letos prvenství neobhajuje, jeho dostihová kariéra loni skončila, největším favoritem je podle sázkových kanceláří McKinzie, v jehož sedle bude loňský vítěz Joel Rosario. K favoritům patří i koně Vino Rosso a Code of Honor, které pojedou Irad Ortiz Jr. a John Velazquez.
Poprvé se běželo v roce 1984, od té doby se velký dostihový den pořádal na různých závodištích, nejčastěji v Santa Anitě v Kalifornii, kde se běží letos podesáté. Loni přivítalo nejlepší anglické plnokrevníky závodiště Churchill Downs v Louisville v Kentucky, v příštím roce se do Kentucky Breeders´Cup vrátí, ale na závodiště Keeneland v Lexingtonu. Finanční dotace Breeders´Cup Classic patří k nejvyšším na světě, letos je to 6 milionů dolarů, délka závodu je 1 a čtvrt míle. Během dvou dnů se očekává návštěva až 120 tisíc diváků a poběží se celkem 14 dostihů, většina z nich patří do kategorie Grade 1.
Cenou pro vítěze je kromě finanční odměny i kopie sošky koně, kterou vytvořil v 15. století italský sochař Giambologna. Originál byl pravděpodobně vytvořen jako studie pro jeho jezdeckou sochu vévody Cosima I., která stojí v centru Florencie na náměstí Piazza della Signoria.
Dostihy
Znáte závod, který zastaví národ? Melbourne Cup!
03/11/2019 AT 16:13
Breeders´Cup Classic je jedním z dostihů tzv. grandslamu anglických plnokrevníků (3+), kam patří společně s dostihy americké trojkoruny (Kentucky Derby, Preakness Stakes a Belmont Stakes). Jediným koněm, který v jednom roce vyhrál všechny čtyři závody je American Pharoah, vždy ho vedl žokej Victor Espinoza.
Eurosport 1 vysílá z Kalifornie ŽIVĚ v neděli 3. listopadu od 00:35.
Dostihy
Prestižní Melbourne Cup: Závod, který zastaví národ
02/11/2018 AT 12:39
Dostihy
Breeders´Cup Classic s Ferdinandem Minaříkem
02/11/2018 AT 10:56