Poprvé změřili cyklokrosaři své síly na světovém šampionátu v roce 1950 v Paříži. Výběr pořadatele nebyl náhodný, Francie byla největším průkopníkem cyklistiky, zemí, v níž se mj. zrodil v současnosti nejslavnější silniční závod Tour de France. V Paříži se také konal první národní cyklokrosový šampionát, psal se tehdy rok 1902 (v Belgii 1910, ve Švýcarsku 1912). A česká reprezentace? Poprvé se objevila na MS v roce 1956, ale začátky to byly krušné… Až v roce 1972 se poprvé MS jelo v tehdejším Československu. Úspěchů slavili čeští cyklokrosaři spoustu, mistrem světa se stal Radomír Šimůnek a dokonce třikrát Zdeněk Štybar.
A letos? Šampionát nese podle komentátora Eurosportu Martina Hačeckého nádech ardenských klasik. „Medaile a duhové trikoty se budou rozdávat v Mekce nizozemské cyklistiky ve Valkenburgu, několik stovek metrů od cíle Amstel Gold Race nedaleko vrcholu pověstného Caubergu“.
„Je to jedna z nejtechničtějších tratí, na které se krosy jezdí,“ láká komentátor Martin Hačecký diváky na šampionát, který se pojede na okruhu jednoho z tradičních dílů cyklokrosového světového poháru. „Bývá to divácky nejpohlednější závod sezony, navíc pokud bude mokro, bude to v bahně brutálně těžké. To by vyhovovalo Katce Nash, která jistě patří k favoritkám na medaili, stejně jako Adam Ťoupalík mezi třiadvacítkáři a po vánočním dílu světového poháru v Zolderu věřím ve výhru juniora Kopeckého. A elita? Michael Boroš bude do desítky, nejvíc se ale těším na Mathieu Van der Poela. Ne proto, že je největší favorit na vítězství, ale kvůli jeho jízdnímu umění. Hraje si s kolem, baví lidi, v jeho podání je závodění na kole hračka. Na technické trati ve Valkenburgu vynikne.“
Cyklokros
Cyklokrosová sezona na Eurosportu
06/12/2020 AT 18:22
Čeští reprezentanti pojedou na MS ve vysokém počtu, velkou medailovou nadějí je především junior Tomáš Kopecký, který po čtvrtém místě v závěrečném závodu světového poháru v nizozemském Hoogerheide vyhrál celkové pořadí seriálu. V kategorii Elite pojedou mezi muži Michael Boroš, Jan Nesvadba, Tomáš Paprstka a Emil Hekele, mezi ženami Pavla Havlíková a Kateřina Nash.
Světovému poháru v kategorii Elite mužů dominoval Mathieu van der Poel z Nizozemska, který vyhrál 7 z 9 závodů. Nejlepší český cyklista Michael Boroš skončil na dvanáctém místě. V kategorii Elite žen byla nejlepší Belgičanka Sanne Cantová, na šestém místě se umístila Kateřina Nash, která dokázala vyhrát úvodní závod SP v USA.
Eurosport vysílá obě kategorie Elite ŽIVĚ na programu E2. V sobotu 3. ledna od 15:00 ženy, o den později ve stejný čas muže. Komentuje Martin Hačecký, za mikrofonem ho doplní známá cyklistická jména – Nikola Nosková během závodu žen a Martin Bína během závodu mužů.