Letošní ročník má sedm dílů a začíná rovinatou etapou se startem i cílem v Lido di Camaiore. Už druhá a třetí etapa nabízejí stoupání v závěru, nejtvrdší královskou bude 4. etapa, v níž čeká cyklisty 14,5 km dlouhé závěrečné stoupání až do nadmořské výšky 1450 metrů na Prato di Tivio. Poslední sedmou etapou je individuální časovka na 10 kilometrů v San Benedettu del Tronto.
Loni se jel závod kvůli pandemii covidu-19 v netradičním zářijovém termínu a z prvenství se radoval Simon Yates, na stupně vítězů ho doprovodili Geraint Thomas a Rafal Majka. Simon Yates o svém triumfu rozhodl v páté vrchařské etapě na Sassonetto, vedení udržel i v závěrečné časovce.
Poprvé se závod jel v roce 1966 a v listině vítězů prestižního podniku najdeme největší jména historie cyklistiky – Roger de Vlaeminck (rekordman se 6 triumfy), Francesco Moser, Joop Zoetemelk, Tony Rominger, Fabian Cancellara. Nejvíce vítězství slavili italští cyklisté, celkem 24, naposledy se domácí jezdec radoval v roce 2013 (Vincenzo Nibali). Peter Sagan slavil celkem sedmkrát etapové prvenství, Ján Svorada šestkrát.
Cyklistika
Tadej Pogačar a Dukla Banská Bystrica na Okolo Slovinska
08/06/2021 AT 12:16
V pelotonu budou sestavy všech 19 týmů World Tour. Předběžná startovní listina je plná největších cyklistických jmen: mj. Tadej Pogačar, Mathieu van der Poel, Wout van Aert, Egan Bernal, Julian Alaphilippe, Nairo Quintana, Vincenzo Nibali, Greg van Avermaet, Thibaut Pinot, obhájce Simon Yates, Geraint Thomas. Navíc špičkoví spurteři jako Elia Viviani a Fernando Gaviria.
Vzhledem k tomu, že pozvánku dostala ruská stáj Gazprom-Rusvelo, svou letošní premiéru pojede na Tirreno-Adriatico Roman Kreuziger. Startují i Jan Hirt, Petr Vakoč a Zdeněk Štybar.
Peter Sagan zažije na Tirreno-Adriatico nezvykle pozdní start do sezony, v minulých letech pravidelně závodil už v lednu. Začátkem února měl totiž trojnásobný mistr světa na tréninkovém kempu stáje Bora-Hansgrohe na Kanárských ostrovech pozitivní test na koronavirus. Nyní má v plánu závod dvou moří a poté první Monument roku Milán – Sanremo.
Vítěz Tirreno-Adriatico dostává originální trofej – trojzubec, který je ztotožňován s antickým římským bohem vod a moří Neptunem. Nejlepší cyklista celkové klasifikace nosí modrý dres, který symbolizuje moře.
Úvodní etapu vysílá Eurosport 2 ŽIVĚ ve středu 10. března od 13:30. Etapy dvou moří komentuje Štěpán Straka. Eurosport zároveň vysílá i 8etapový závod Paříž – Nice.
Cyklistika
Červnový cyklistický silniční program Eurosportu
01/06/2021 AT 10:13
Cyklistika
Critérium du Dauphiné
29/05/2021 AT 17:15