Pořadatelé naplánovali tradiční španělské horské peklo, po historicky prvním francouzském startu cyklisté už ve třetí etapě do Andorry vystoupají v Pyrenejích do výšky přes 1800 metrů a celkem 7 etap, tedy plná třetina, má v itineráři dramatické závěrečné stoupání. Celkem čeká cyklisty 3297 kilometrů, závěr Vuelty je 10. září v Madridu, ale ještě den před madridským finále je nachystána horská lahůdka, v předposlední etapě závěrečný výstup na mýtický kopec Vuelty Alto de l´Angliru. Nejvyšším bodem Vuelty je Alto Hoya de la Mora na jihu Španělska v pohoří Sierra Nevada v nadmořské výšce 2490 metrů.
Zavzpomínejme na dvě památná stoupání na Alto de l´Angliru. V roce 2000 byl nahoře první z úniku Gilberto Simoni a za ním český cyklista Jan Hruška, ovšem pozdější vítěz závodu Roberto Heras dosáhl nejlepšího času v historii stoupání, jako jediný zdolal Angliru pod 42 minut a jediný průměrnou rychlostí přes 18 km v hodině. Hodně rychle se jelo i v roce 2013, kdy dosáhl 41letý Chris Horner druhého nejrychlejšího času v historii a v dramatické bitvě s Vincenzem Nibalim uhájil vedení a celkové prvenství. Alto de l´Angliru mnozí považují za nejtvrdší stoupání současné silniční cyklistiky, ještě drsnější než italský Zoncolan. „Co chtějí? Naši krev?“, vykřikoval kdysi španělský cyklista Vicente Belda.
Mezi vítězi Vuelty najdeme nejslavnější jména cyklistické historie – Eddy Merckx, Bernard Hinault, Jacques Anquetil, Felice Gimondi. Z těch současných Vincenzo Nibali, Alberto Contador, Nairo Quintana (zajímavé je, že Chris Froome jel Vueltu pětkrát, třikrát skončil druhý, ale nikdy ji nevyhrál). Kdo se k nim připíše letos? K favoritům budou patřit Chris Froome, Romain Bardet, Fabio Aru, Vincenzo Nibali, Steven Kruijswijk, bratři Yatesové, Ilnur Zakarin, Rafal Majka, Tejay van Garderen i Alberto Contador, který oznámil svůj poslední závod a v Madridu se rozloučí s profesionálním pelotonem. Doufali jsme ve start Leopolda Königa, který je již snad zdravotně fit a nabírá tréninkové kilometry, do sestavy týmu Bora-hansgrohe ale nominován nebyl. Vuelta bude mít špičkové obsazení srovnatelné s Tour de France, bohužel v letošním roce pravděpodobně bez české účasti, na start se postaví slovenský spurtér Michael Kolář.
Cyklistika
Poslední monument roku poprvé od startu do cíle
07/10/2021 AT 21:30
Eurosport vysílá Vueltu od 19. srpna do 10. září, závod bude komentovat Štěpán Straka, v některých dnech společně s Martinem Hačeckým. Před i po každé etapě představí expert Eurosportu Juan Antonio Flecha svůj již tradiční magazín Vuelta Extra (vždy 15 minut), v němž nabídne i živé rozhovory s nejlepšími cyklisty.
V roce 2017 nabízí Eurosport jedinečný cyklistický kalendář. Pokrývá nejen všechny tři Grand Tour s rozšířeným vysíláním, ale i většinu dalších závodů UCI World Tour včetně všech Monumentů. Eurosport nabízí během roku přes 200 dní s cyklistickým programem a celkově na 2300 hodin cyklistického vysílání.
Cyklistika
Hora Superga opět cílem nejstarší italské klasiky Milán – Turín
06/10/2021 AT 09:29
Cyklistika
Paříž – Roubaix 2021: Na startu poprvé i ženy
01/10/2021 AT 09:43