V loňském roce se na plakátu k závodu objevil cyklista v roli gladiátora se štítem a mečem v rukách. Není divu, vždyť na jezdce čeká 26 úseků a celkem 30 kilometrů tzv. „ribinous“, jak se v Bretani označují prašné polní cesty.
U zrodu závodu stál v roce 1984 Jean-Paul Mellouët, který se snažil získat finanční prostředky na školy, v nichž se vyučuje bretonština. Přál si vytvořit neobvyklý itinerář, ale v Bretani nenacházel ani vysokohorské průsmyky ani dlažební kostky. A tak zavedl cyklisty na zapomenuté farmářské polní cesty v srdci departementu Finistère, na samém západě Bretaně a Evropy. A brzy dostal závod i přezdívku – Peklo západu.
V blátě nebo prachu polních cest mezi stády krav vytvořil Jean-Paul Mellouët legendu. Jenže… Zatímco mnohem mladší Strade Bianche si dokázaly nečekaně rychle získat nevídanou popularitu, krása bretaňského závodu dodnes zůstává cyklistickým fanouškům trochu skrytá. V Toskánsku pravidelně bojují o slávu nejlepší klasikáři světa, v Bretani v jejím nevyzpytatelném počasí především domácí francouzští jezdci. Před lety prý mnozí nazývali Jeana-Paula Mellouëta snílkem, snad i šílencem. „Jeho“ závod ale v současnosti patří k nejzajímavějším v cyklistickém kalendáři UCI.
Cyklistika
Poslední monument roku poprvé od startu do cíle
07/10/2021 AT 21:30
Jean-Paul Mellouët říká, že jeho závod má duši místních lidí, podobně jako Strade Bianche nebo Giro d´Italia, které čerpají z kořenů svého lidu, jeho kultury a historie. V tomto směru obdivuje italskou cyklistiku a něco podobného dokázal vytvořit ve svém kraji.
V historické listině vítězů nenajdeme nejslavnější jména světové cyklistiky, chybí Eddy Merckx a spol. A vyhrávají i domácí Bretonci, naposledy v roce 2008 Frédéric Guesdon (mimochodem, poslední francouzský vítěz Paříž – Roubaix). Poslední tři vítězové jsou Ital Andrea Vendrame a Francouzi Christophe Laporte a Damien Gaudin.
Eurosport 1 vysílá Tro-Bro Léon v neděli 16. května po skončení přenosu Gira d´Italia ze záznamu, přibližně od 17:10. Komentuje Petr Nejedlý.
Cyklistika
Hora Superga opět cílem nejstarší italské klasiky Milán – Turín
06/10/2021 AT 09:29
Cyklistika
Paříž – Roubaix 2021: Na startu poprvé i ženy
01/10/2021 AT 09:43