Giro d´Italia se blíží, odstartuje již 4. května v Jeruzalémě. Některé z velkých favoritů italské Grandtour máme možnost vidět na závodě Tour of the Alps, který cyklističtí fanoušci znají spíše pod jeho minulým názvem Giro del Trentino.
Od roku 2017 se závod jmenuje Tour of the Alps, což údajně lépe vystihuje, že se jezdí celým tzv. evropským regionem Tirol-Südtirol-Trentino. Poprvé se Giro del Trentino jelo v roce 1962 a vyhrál Enzo Moser, starší bratr slavnějšího Francesca Mosera. Závod se jezdí především v kopcích, vyhrávají ho špičkoví vrchaři. Jediným trojnásobným vítězem je Damiano Cunego, vítěz Gira d´Italia 2004 je ve startovní listině i letos. Dvakrát vyhráli závod mj. Francesco Moser a Vincenzo Nibali. V posledních pěti letech uspěli Geraint Thomas, Mikel Landa, Richie Porte, Cadel Evans a Vincenzo Nibali.
Od roku 2015 vítězí cyklisté stáje Sky a také v letošním roce se představí se silnou sestavou v čele s Chrisem Froomem. Pro čtyřnásobného vítěze Tour de France je pětietapový závod v Itálii a Rakousku poslední velkou přípravou na Giro d´Italia, které Froome dosud nevyhrál. Ve startovní listině jsou i další vážní adepti na vítězství Gira – Fabio Aru, Thibaut Pinot a Miguel Angel Lopez. Na start by se měli postavit i čeští cyklisté, především vrchař Jan Hirt v dresu Astany, snad i Michal Schlegel v barvách CCC Sprandi Polkowice a Daniel Turek v dresu israelské stáje Israel Cycling Academy. Pro českého cyklistu by vydařené výkony na Tour of the Alps mohly znamenat nominaci na Giro d´Italia, israelský tým má na italskou Grandtour pozvánku. Celkem startuje 9 týmů nejvyšší kategorie World Tour.
Cyklistika
Poslední monument roku poprvé od startu do cíle
07/10/2021 AT 21:30
Letošní ročník odstartuje ve známém městečku Arco v Trentinu nedaleko Lago di Garda a po 717 kilometrech končí v Innsbrucku, kde si cyklisté užijí i trasu, na které se pojede mistrovství světa.
Eurosport vysílá Tour of the Alps od pondělí 16. dubna ve 14:00. Alpské etapy komentuje Štěpán Straka. Eurosport zároveň od úterý 17. dubna vysílá i etapový závod Okolo Chorvatska.
Cyklistika
Hora Superga opět cílem nejstarší italské klasiky Milán – Turín
06/10/2021 AT 09:29
Cyklistika
Paříž – Roubaix 2021: Na startu poprvé i ženy
01/10/2021 AT 09:43