Getty Images

Tour de France tradičně na Eurosportu

Tour de France tradičně na Eurosportu

The 15/07/2019 at 23:17

Komentátoři Štěpán Straka a Martin Hačecký se opět po roce těší na diváky Eurosportu a vysílání Tour de France, která odstartuje 6. července v Bruselu. Eurosport 1 nabídne živé přenosy všech 21 etap. Fanoušci cyklistiky se mohou těšit na přibližně 100 hodin živého vysílání.

Etapy TdF na české verzi Eurosportu budou komentovat Štěpán Straka a Martin Hačecký, kteří těží z velkých zkušeností komentování cyklistiky v posledních letech. Po každé etapě představí Eurosport magazín Tour de France Extra, v němž diváci uvidí rozhovory s cyklisty a jejich emoce brzy po dojezdu do cíle, analýzy jednotlivých etap atd.

Jak se Štěpánovi a Martinovi společně komentuje?

ŠS: „Spolupráce s Martinem je vzácná v tom, že si po tři týdny nelezeme na nervy. Ono je to ve finále to nejdůležitější. Jsme zavření v prostoru asi 3x2 metry 4 až 7 hodin denně. Víc není třeba dodávat. Profesně je Martin jako bývalý profesionál na hranici experta a komentátora, to se také hned tak nevidí. Každopádně vidí v televizi víc než ostatní.“

MH: „Je to trochu jako časovka dvojic. Na Štěpána je spoleh, vždy přijede připravený a jede dokonalé tempo, což se hodí, protože mně někdy během závodu forma kolísá. Občas mi ale etapa sedne, a to pak dokážu dát i docela dlouhou špic. Již před časem jsem říkal, že si prostě společně sedneme k televizi a povídáme si o kolech. To je samozřejmě trochu nadsázka, ale v zásadě jsem přesvědčený, že je to tak dobře.“

Komentátor Štěpán Straka má letos pro diváky Eurosportu připravené i malé překvapení. Poprvé se totiž podívá přímo do Francie, komentátorské povinnosti mu v tom v minulých letech bránily. Letos připraví divákům Eurosportu sérii reportáží, videí a postřehů přímo z místa dění.

Tzv. Grand Départ se odehraje v Bruselu na počest 50. výročí prvního vítězství Eddyho Merckxe na Tour de France. Úvodní etapa se dotkne míst, v nichž legenda světové cyklistiky vyrůstala. Ovšem Tour de France začíná na Eurosportu 1 již ve čtvrtek 4. července v 18:30 oficiálním představením všech týmů.

Nejatraktivnější bývají na TdF horské etapy. Letos si cyklisté už v prvním týdnu užijí známou Planinu krásných dívek a další vrcholy ve Vogézách, než v dalších týdnech vjedou do Pyrenejí a Alp. V Pyrenejích ve 14. etapě mají v itineráři závěrečné stoupání na proslulý Tourmalet do nadmořské výšky 2115 metrů. Ještě drastičtější budou alpské etapy, v nichž se definitivně rozhodne o vítězi:

18. etapa má 18 km před cílem Col du Galibier v nadmořské výšce 2642 metrů
19. etapa vede přes nejvyšší bod ročníku Col de l´Iseran v nadmořské výšce 2770 metrů
20. etapa končí více než 30 km dlouhým stoupáním do Val Thorens v nadmořské výšce 2365 metrů. Parádní závěr 106. ročníku!

Cíl Tour de France je opět na Avenue des Champs-Élysées v Paříži. Časovky jsou dvě, přesto časovkáře nečeká „jejich“ TdF, první je týmová a druhá kopcovitá, v níž mohou uspět i vrchaři.

Na startu TdF by neměl chybět Král české cyklistiky Roman Kreuziger.