Eurosport

Tirreno-Adriatico: Roman Kreuziger, Zdeněk Štybar, Peter Sagan

Tirreno-Adriatico: Roman Kreuziger, Zdeněk Štybar, Peter Sagan

The 11/03/2019 at 21:18Updated The 18/03/2019 at 11:35

Tradičně v březnu vyrazí cyklisté na tzv. Závod dvou moří, který vede od pobřeží Tyrhénského moře přes Apeninský poloostrov k pobřeží Jaderského moře. Vítěz závodu dostává originální trofej – trojzubec, který je ztotožňován se starým římských bohem vod a moří Neptunem.

Letošní 54. ročník má sedm etap a podobně jako v minulých letech startuje na Lido di Camaiore rovinatou týmovou časovkou na 21 kilometrů. Časovkářských kilometrů je opět hodně, celý sedmidenní závod totiž navíc časovkou i končí, tentokrát individuální na 10 kilometrů v San Benedettu del Tronto, což je tradičně cílové město celého závodu.

Cyklisté pojedou přes řadu půvabných italských měst v Toskánsku a Umbrii, např. Volterru a Foligno. Etapy vyhovují profilem klasikářům, nejsou v nich žádná tvrdá a dlouhá stoupání, nejvyšším bodem je Valico di Pietra Rossa v 6. etapě v nadmořské výšce 674 metrů.

Již 2. etapa končí šest kilometrů dlouhým závěrečným stoupáním, dva prudké krátké kopce jsou krátce před cílem 3. etapy, další závěrečné stoupání je i v 5. etapě.

Poprvé se závod jel v roce 1966 a v seznamu vítězů najdeme slavná jména světové cyklistiky – Roger de Vlaeminck (rekordman se 6 triumfy), Francesco Moser, Giuseppe Saronni, Joop Zoetemelk, Tony Rominger, Fabian Cancellara, Ze současných cyklistů vyhráli dvakrát Vincenzo Nibali a Nairo Quintana, v loňském roce se radoval Michal Kwiatkowski. Nejvíce vítězství slavili domácí závodníci, ale naposledy Vincenzo Nibali v roce 2013, Belgičané uspěli 8x.

Na start se postaví Peter Sagan, pro něhož jsou tyto etapy poslední ostrou přípravou na jarní Monumenty. Chybět bude loňský vítěz Michal Kwiatkowski, který pojede Paříž-Nice, v silné sestavě Sky budou vítěz TdF Geraint Thomas, Gianni Moscon a Wout Poels. V předběžné startovní listině jsou Vincenzo Nibali, Greg van Avermaet, Tom Dumoulin, Primož Roglič, Adam Yates, Thibaut Pinot, Tim Wellens, Julian Alaphilippe a také čeští cyklisté Roman Kreuziger a Zdeněk Štybar.

Tirreno-Adriatico vysílá Eurosport na obou programech od 13. do 19. března, některé etapy vzhledem k plnému programu pouze ze záznamu. Komentuje Štěpán Straka.